Astronoomid püüdsid pildile ajaloo võimsaima kosmoseplahvatuse

Kolm aastat väldanud kosmilise plahvatuse käigus vallandus astronoomide sõnul kordades rohkem energiat, kui ühegi teise seni ajaloo vältel jäädvustatud sündmuse mõjul. Kõige eredamast supernoovast kümme korda energeetilisema sündmuse vallandas töörühma sõnul ilmselt gaasipilve kokkupõrge musta auguga, vahendab Novaator.err.ee.

Hiidtähtede elupäevad lõppevad reeglina supernoovana tuntud plahvatusega. Lühendi AT2021lwx all tuntud sündmus osutus aga kõigist seni teada olevatest supernoovadest kümme korda energiarikkamaks. Kui supernoovaplahvatust on tavaliselt näha vaid mõni kuu, siis kirjeldatud plahvatust oli võimalik üle ilmaruumi näha vähemalt kolm aastat, vahendab Space.com.

AT2021lwx käigus vallandunud kiirgusvoog oli ka kolm korda eredam valgusest, mis vallandub juhul, kui ülimassiivne must auk mõne selle lähedale sattunud tähe puruks rebib ja alla neelab. Astronoomidele silma jäänud plahvatus toimus Maast umbes kaheksa miljardi valgusaasta kaugusel, kui universum oli alles kuue miljardi aastane.

Teadlased märkasid sündmust 2020. aastal Californias asuva Zwicky taevauuringu käigus. Seejärel nähti seda ka Hawaiil peatselt Maad tabada võivate asteroidide eest hoiatava süsteemiga ATLAS.

Loe täispikkuses artiklit lehelt Novaator.err.ee.

Seotud