Teadlik unenägemine: kasuta unenägemise tehnikaid, et suhelda oma alateadvusega

Kuidas olla oma unenägudes ärkvel, nii et suudad toimuvat kontrollida, elada läbi oma kõige julgemaid unistusi, suhelda alateadvusega ning lahendada loomingulisi või isiklikke probleeme, seda vahendab Telegram.ee.

David Steinbock on disainer, kirjanik, etnograaf ja lektor, kes hiljuti omandas doktorikraadi Stanfordi ülikoolist ja on külalisprofessor Tokio Keijo ülikoolis. Oma doktoritöö kirjutas ta vaikusest kui ühest inimsuhtluse vormist. Vabal ajal võib Davidi leida kaamera tagant, laule kirjutamas või unenäomaailmades seiklemas.

Järgnevalt avaldame selle loomingulise mehe neli tehnikat teadliku unenägemise omandamiseks.

“Igal aastal viin ma läbi töötuba nimega “Teadliku unenägemise kung fu: kuidas olla oma unenägudes ärkvel, nii et suudad toimuvat kontrollida, elada läbi oma kõige julgemaid unistusi, suhelda alateadvusega ning lahendada loomingulisi või isiklikke probleeme.” See on üks lõbus ja lummav värk.

Olen kogenud “elavaid” unenägusid alates 3-aastasest peale ning pean end edasijõudnud tasemel iseõppinud unenägijaks. Järgnev artikkel kajastab minu tehnikate süsteemi, mis on vajalikud selleks, et kogeda regulaarselt teadlikke unenägusid. Siin on neli lihtsat sammu, mida praktiseerida iga päev eri aegadel. Õnn kaasa ja olgu teil lõbus!

David Steinbock

Unenägemine on distsipliin

Teadlik unenägemine on distsipliin, mis eeldab pühendumist ja korrapärast harjutamist. Hea uudis on aga see, et tulemuste saavutamiseks vajalik pingutus on ainult vaimne töö.

Esmalt võta hetk ja küsi endalt, miks sa tahad seda teha. Siin tuleb juhinduda oma tunnetest ja emotsioonidest. Lülitu oma emotsioonidele, mis peituvad su intellektuaalse uudishimu taga. Kujutle, mis tunne see oleks kogeda selliseid unenägusid, mida sa tahad. Tunnista endale, et sul on see võime olemas. Luba endale, et rakendad seda võimet. Kui su jõupingutused peaks kunagi vaibuma, meenuta endale seda lubadust ja uuenda seda.

Enda teadliku unenägemise vormi ajamine ei sarnane kuidagi enese heasse füüsilisse vormi ajamisega. Algus on üpris lihtne ning sa hakkad päris kiirelt tulemusi kogema: eredamad unenäod, kõvasti paranenud unenägude mäletamise võime, kõrgendatud teadlikkus ja rahutunne ärkvelajal. Mitmeid nädalaid koged sa täielikult teadvel unenägusid väga juhuslikult, kui üldse. Harjuta aga edasi, sest mingil hetkel jõuad sa sinna punkti, kus toimub dramaatiline läbimurre ja see tugevdab veelgi su pühendumust.

Tippvormi jõudmiseks võib kuluda mitu kuud kuni aasta järjepidevat distsipliini. See oleneb sinu vaimsest jõupingutusest ja veendumusest. Kui oled jõudnud tippvormi, koged teadlikke unenägusid enam-vähem regulaarselt, mitmeid kordi nädalas. Ja kui sa juba vormi oled saavutanud, tekib loomulik harjumus seda edasi hoida. Kogetud elamused muutuvad stiimuliks, mis ajendavad sind jätkama.

Neli distsipliini

Iga distsipliin on võtete kogum, mis on nimetatud aja järgi, millal neid sooritada. Ole kannatlik. Eesmärk on kujundada endale uued harjumused ning see võtab alguses aega. Ära jäta jonni ning sind saadab edu. Igaühel on oma ajaskaala, sul võib asi õnnestuda juba täna õhtuks.

Võta asi käsile samas järjekorras nagu ette antud, liikudes järgmise juurde siis, kui eelmine on enam-vähem käpas, kuni lõpuks suudad teha kõike üheaegselt. Sa märkad, et nad asetuvad loomulikult teineteise kohale ja sa tunned ära, kui oled valmis järgmise sammu kallale asuma.

Neli teadliku unenägemise distsipliini on: magamine – ärkamine – kõndimine – unenägemine.

1. Magamine – magama heitmine

Maga piisavalt!

Teadlik unenägemine leiab aset siis, kui sinu meel on ärganud, aga keha veel magab. Sellele vaatamata on tavalised teadvustamata unenäod su tervisele olulise tähtsusega, seega on vaja korralikult välja puhata. Hästi puhanud meel suudab suurema tõenäosusega unenäos üles ärgata ja ergas olla. Mine varakult voodisse. Maga palju. See on vajalik ka selleks, et sul oleks hommikul piisavalt aega ilma kiirustamata ärkamise distsipliin läbi teha.

2. Ärkamine – tegevused unest virgumise momendil

Pehme ärkamine

Ärka üles aeglaselt ja rahulikult. Ära kiirusta voodist välja päeva murede ja ülesannete kallal ragistavate mõtetega. Niipea kui taipad, et oled ärganud, jää liikumatuks ning ära ava oma silmi. Kui sul on vaja äratuskell kinni panna, siis tee seda minimaalsete liigutustega. Lama vaikselt ja mõtle ainult unenägudest, milles äsja viibisid. Revideeri neid hoolikalt, keri vaimusilmas edasi ja tagasi, ära jäta midagi vahele, iseäranis huvitavaid unenägusid. Uuri ja meenuta kõiki detaile nii kaua, kuni oled kindel, et nad on talletunud su lühimällu.

Unenäopäevik

Võta oma unenäopäevik, mida hoia alati voodi vahetus läheduses. Kanna sinna sisse kuupäev ja oma asukoht, võiksid teha sissekandeid ka kiirete märksõnade ja fraasidena. Märgi üles nii palju unenägusid, kui vähegi meenub, ja võimalikult detailselt. Oleviku vormis kirjutamine on minu kogemuses parim.

3. Kõndimine – harjutused päeva jooksul

Unenäod meeles

Pärast ärkamist oma päevaga pihta hakates jätka unenägudele mõtlemist. Millised emotsioonid esile kerkivad? Kes seal veel olid? Kui võimalik, jutusta oma unenäost kellelegi. Kogu päeva vältel püüa oma unenägudest mõtiskleda, nii eelmise öö omadest kui ka varasematest. Üldreegel on see, et mida rohkem sa virgeajal unenägudest mõtled, seda tõenäolisemalt sa mõtled unenägemisest ka magamise ajal, mis juhatab su teadliku unenägemise juurde.

Reaalsuskontroll

Kogu päeva jooksul küsi endalt siiralt: “Kas ma näen und?” Oluline on, et sa ei küsiks seda masinlikult, teades, et vastus on “ei”. Esita see küsimus siiralt ja kaalu oma vastust. Suureks abiks on, kui seostad reaalsuskontrolli mingi välise maailma sündmusega, näiteks esitad selle küsimuse endale alati, kui näed mõnd valgussähvatust, kuuled telefonihelinat või kui peatud punase fooritule taga jne.

Sa suudad lennata

Mil iganes sa satud olema mõnes kõrgemas kohas — kaljurünkal, rõdul, puu otsas — kujutle ennast sealt alla hüppamas ja minema lendamas. Sellise harjumuse sisseseadmine loob su unenägudesse rohkelt lendamise kogemusi.

4. Unenägemine – harjutused unenäos viibimise ajaks

Unenäokehasse maandumine

Kui sa praktiseerid kõiki ülaltoodud harjutusi, siis ühel hetkel näed sa unenägu, kus taipad, et näed und. Viivitamatult tekib refleks üles ärgata. Püüa sellele vastu siesta ning maandada oma unenäokeha.

Kaks kasulikku tehnikat:

1) keeruta ennast unenäos olles, aja käed tasakaalu hoidmiseks laiali

2) vaata oma käsi ja liiguta sõrmi

Mistahes füüsiline aktiivsus, mis eeldab tasakaalu või keskendumist, aitab ennast maandada.

Ära tee midagi

Ignoreeri kõiki unenäotegelasi, olukordi ja olustikku. Jäta kõik objektid, eesmärgid ja plaanid kõrvale. Ära huvitu, ehmu ega hakka millestki kinni, mis su ümber ka ei toimuks. Unenäod on osavad looma hämmastavaid, põnevaid, kauneid või hirmutavaid asju, mis hõivavad su unenäotähelepanu sedavõrd, et unustad, et olid unenäos ärkvel. Nii et ära tee midagi. Istu maha ja puuduta maapinda. Ole täiesti tegevusetult. Sa pole mitte ainult unenäokeha, vaid sa oled kogu unenäomaailm. Seega, pärast unenäokeha maandamist tuleb sul selitada ka maailm. See klaarib näitelava, et saaksid hakata tegevust juhtima.

Kontroll unenäo üle

Energia järgneb mõttele, nii elus kui ka unenäos. Unenäos manifesteeruvad selged mõtted ja tunded otsekohe. Selleks, et kontrollida unenägu, tuleb sul õppida kontrollima oma mõtteid ja soove. Kui soovid lennata, tuleb mõelda ainult lendamisest ja mitte kordagi kukkumisest. Sa pead vabanema kõigist kahtlustest oma võimete osas. Iga kõhklus, mis ligi hiilib, nullib ära igasuguse taotluse ning sa manifesteerid edu asemel ebaõnnestumise. Selle harjutamine võib võtta aega. Soov ja emotsioon on väga tugevad, väestamaks su taotlusi. Ära lihtsalt mõtle, vaid ihalda seda, soovi seda, janune seda. Ja see saab tõeks.

Allikas: www.telegram.ee

Seotud