Tähtedevahelised meteoorkehad võivad pärineda supernoovadest

Meteoriidid on kosmilist päritolu kivid, kuid mõned neist on veel kosmilisemad kui teised, sest on meieni saabunud lausa väljastpoolt Päikesesüsteemi, vahendab Novaator.err.ee.

Teadlased annavad teada, et kaks praegu päris kindlalt teada olevalt tähtedevahelisest ruumist saabunud kosmosekivi tunduvad olnuvat ka erakordselt tugevast materjalist.

Avi Loeb ja Amir Siraj Ameerika Ühendriikide Harvardi Ülikoolist kirjutavad ajakirjas The Astrophysical Journal Letters, et kõigi USA valitsuse peetavas maalähedaste objektide kataloogis registreeritud 273 taevast langenud tulekera seas on tähtedevahelised meteoorkehad nimega IM1 ja IM2 tugevuselt esimene ja kolmas.

Loeb ja Siraj hindasid kehade materjali tugevust selle põhjal, kui sügaval atmosfääris nad purunesid. Mida sügavamale atmosfääri ehk mida tihedamasse õhku nad enne purunemist jõudsid, seda tugevamad nad pidid olema.

Kõige esimene väljastpoolt Päikesesüsteemi tulnud meteoorkeha, mille saabumine Maale teada on, kukkus aastal 2014 Paapua-Uus-Guinea lähistel merre.

Loe täispikkuses artiklit lehelt Novaator.err.ee

Seotud