“Minu jaoks oli see üsna eriline avastus, et eestlased on meiega, Bali saare hindudega, päris sarnased. Teie austate loodust, samamoodi nagu meie, hindud. Teil on siin püha vesi – meil on Bali saarel samuti püha vesi. Te austate maad, samamoodi nagu meie. Näiteks kui me Bali saarel midagi ehitada tahame, siis enne peame tegema bhoomi pooja. Bhoomi tähendab maad ja pooja palveid. Peame paluma luba ja õnnistust, enne kui midagi ehitama hakkame,” kirjeldab Sonny Aswani looduse austamise kombeid, mis on hingestatud ilmavaatega rahvastel sarnased üle kogu maailma.
“Viibimine siin, Taevaskoja pühal pinnal, meenutab mulle reisi Bhutani Tiigripesa kloostrimäele ja Dharamsalasse, et kohtuda Dalai Lamaga. Siin tekib samasugune väga rahulik, selge ja spirituaalne tunne. Taevalik ilu! Ma loodan, et kui ma ühel päeval taevasse jõuan, näeb see välja just selline,” jagab Aswani temas Taevaskojas tekkivad pühalikke tundeid ja mõtteid.
Paljud tuntud loodusturismi objektid on tegelikult muistsed pühapaigad.
Sealne loodus – allikad, kivid, puud ja maa – on püha ja elus.
Paljudel rahvastel ei ole oma põlised pühapaigad säilinud. Eesti on eriline – meil on veel võimalus neid paiku hoida.
Teata pühapaigast Muinsuskaitseametile: hiied@muinas.ee, tel. 640 3050
Liitu Kristiina Ehin: Kultuuriministeerium eraldas 2 miljonit eesti krooni selleks, et hävitada üht meie kõige kõrgemat ja uhkemat pühakohta