Kitarrimaag Estas Tonne viib kuulaja muusikalisele rännakule siin ja sealpool universumi piire

Sel reedel, 13. oktoobril kell 19 esineb Nordea Kontserdimajas maailmanimega muusik – hinnatud helivõlur ja armastatu kitarrivirtuoos Estas Tonne, kes viib meid veele pühendatud helirännak-kontserdile”Reviving The Water” ehk vee elustumine. Üheskoos Pepe Danza ja Netanel Goldbergiga jutustatakse improvisatoorne helilugu elu algest-veest ja selle kulgemisest nii siin kui sealpool universumi piire.

Maailmamuusik Estas Tonne on käinud Eestis juba mitu korda, tema eelmine kontsert koos Pepe Danza ja Dimitri Artemenkoga toimus mullu novembris Vene Kultuurikeskuses ja tollel korral sai saal tunda osakest tema unikaalsest maailmast. Tema kontsertidele on omane, et mingil ajahetkel kuulaja unustab oma argipäevamured ja läheb üle ühtsele hingamisele, jäädes see juures vabana oma isiklikku ruumi.

Mida aga tähendab “Reviving The Water” ehk Vee Elustumine?

“Veest võib kirjutada lõpmatult. Iidsed kultuurid ja rituaalid käsitlevad vett kui üht kõige tähtsamat elementi ja elu aluspõhimõtet ning viimastel aastakümnetel on teaduslikud avastused ilmsiks toonud samuti vee elava natuuri ja kosmose vahelise suhte. Igaühel meist on oma arusaam veest, vastavalt enda teadmusele ja intuitsioonile. Mistõttu meie soov on see slogan edasi anda ilma liigsete kommentaarideta ning pigem innustada Teid lihtsalt sulgema silmad ja sukelduma helilainetesse ning laskma end sel kanda. See viib teid paika, kus ookeani puhastamine saab alguse ühestainsast tilgast,” – nii kirjeldavad muusikud oma kontserdi olemust.

Estas Tonne on hiilgav muusik, kes oma avara väljendusrikkusega eemaldab tavapärased meelelahutusäri seadused. Muusika pole tema jaoks eesmärk omaette, pigem vabastav tööriist, äratades inimestes piiritu potentsiaali enda ja välismaailma tunnetamiseks. Reisides mööda lugematuid maid ja kohti leiab Estas Tonne end erinevates kultuurides, samas identifitseerimata end ühe kindla rahvuse või maaga, pigem kogu maailma kultuuririkkusega. Tema muusika on seega paljude lähenemiste peegeldus, mitmekesiste stiilide peaaegu märkamatu üksteise sisse sulamine, andes üllatuslikud tulemid ja luues harmoonilise helistruktuuri, jõudes iga etteastega kuulajani erinevalt, alati unikaalses vormis ja meloodias. Minnes veelgi sügavamale inimeste aistingutes, võib tajutav emotsionaalne suurejoonelisus olla kuulajale mitte ainult tugev esteetiline kogemus, vaid algus võimsale sisemisele ärkamisele, kus tõstab pead uus arusaamine maailmast ja tõelisest minast.

Joseph “Pepe” Danza (kontserdil löökpillidel) on täiesti unikaalne nähtus tänapäeva põlvkonna muusikute hulgas, kes murrab geograafilisi ja muusikalisi piire läbi nii Ida kui Lääne traditsiooniliste vormide sügava õppimise ja mõistmise. Sündinud Uruguays ja elanud, õppinud ning esinenud üle terve maailma on Pepe omandanud laia kultuurilise mitmekülgsuse ja teda on kutsutud “maailmamuusika kehastuseks” ja “ekstreemseks multiinstrumentalistiks”. Ta mängib löök-, puhk- ja keelpille ning mõningaid peaaegu tundmatuid instrumente, mida on tema ülemaailmsete pillide kogumikus üle 300. Kollektsioonis leidub India sitar ja bansuri, Araabia nei, Aafrika löökpillid (sealhulgas eriline djembe); flöödid, Jaapani shakuhachi; keelpillid – guzheng, kannel, Ladina-Ameerika ja Hispaania kitarr, klaas- ja Tiibeti kausid jne, lisaks mõned spetsiaalselt Pepele tehtud ainulaadsed käsitööpillid.

“Ma elan sügavas teadmises ja kogemuses, et muusikal on tugev ümberkujundav jõud ning inimkond ja meie armas planeet Maa on valmis muutuseks kõrgematele sagedustele. Ma usun, et muusika mängib olulist rolli selles pöördes ja ma olen siin et seda tööd teenida, ükskõik mis viisil ja ükskõik mis kohta ma olen kutsutud,” räägib Pepe.

Iisraelist pärit Netanel Goldberg (kontserdil vokaalina) on silmapaistev kontratenorist muusik, kelle hääl on puhas kunst, mis rändab sõnuseletamatutel radadel, ühildades kõige sügavamaid ja müstilisemaid paiku ning peegeldab improviseerides läbi muusika meid ümbritsevat elu, tema tervendavad kontsertesinemised on tuntud nii Iisraelis kui ka Euroopas ja Ameerika Ühendriikides.

“Meloodia on kui vee tilkumine kivile – avades tasahaaval südame väravaid,” tõdeb Netanel Goldberg.

Maailmamuusikud pakubad erilist elamust ja imelist helirännakut sel reedel, 13. oktoobril kell 19 Tallinnas Nordea kontserdimajas. Piletid on saadaval Piletilevis.

Külasta ka Estas Tonne kodulehte ja kuula teda jagamas oma ilmavaadet Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”.

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.