Roheline tee: imeline jook, aga mitte imeravim

Rohelist teed on Kaug-Idas sajandite vältel kasutatud lugematute haiguste ravimiseks ja ennetusvahendiks. Vanarahva tarkuse kohaselt saab rohelist teed juues ravida artriiti, hoida kehakaalu korras ning ennetada vähi teket ning dementsust. Enamus väidetel küll ühest kliinilist tõestust pole, mis muidugi ei tähenda, et roheline tee kasulik poleks. Lihtsalt tasub arvestada, et tegemist ei ole imeravimiga, vahendab Vegamama.ee.

Kuidas roheline tee erineb mustast teest?

Rohelise tee lehed on suurema antioksüdantide sisaldusega, kui näiteks must tee ning selle tagab teelehtede töötlusviis. Nii must kui ka roheline tee valmistatakse samast Camellia sinensis taimest erinevate töötlustega. Rohelise tee saamiseks aurutatakse värskeid teelehti ning musta tee tarbeks fermenteeritakse.

Mõnusasse tassi rohelisse teesse jõuab enamus olulistest toitainetest

Roheline tee sisaldab B-vitamiini, foolhapet, kaaliumit, magneesiumit, kofeiini ja muid kasulikke antioksüdante, eriti just katehiine.

Roheline tee pakatab polüfenoolidest nagu katehiin ja flavonoidid, mis on tugevad antioksüdandid, mis kaitsevad rakukahjustuste eest ja vähendavad vabade radikaalide teket kehas, mis on seotud vananemise ning haiguste tekkega.

Üks olulisemaid koostisosi rohelises tees on epigallokatehiingallaat (EGCG), mis on antioksüdatiivse ja põletikuvastase toimega flavonoid. EGCG on tõestatud ravitoimetega ja ilmselt just esmane põhjus, miks rohelisel teel on tervistavad omadused. Rohelises tees sisalduvad katehiinid vähendavad bakterite teket, vähendavad infektsiooni riski ning aitavad kaariese ning halva hingeõhu puhul.

Roheline tee alandab kolesteroolitaset ning vähendab südamehaiguste riski.

Rohelises tees sisalduv aminohape teaniin omab rahustavat ja pinget maandavat toimet

Roheline tee aitab oma suurele antioksüdantide kogusele nahale kantuna vananemisilmingute vastu võidelda ja ka päikesekahjustust vähendada.

Kuidas rohelisest teest veel enam kasu lõigata?

Teed keetes jääb osa tervisliku joogi potentsiaalist kasutamata, kuna osa kasulikest mineraalidest ning antioksüdantidest jääb teepaksuna kannu põhja ehk siis teelehtedesse. Parim viis rohelisest teest maksimumi saamiseks on tarbida ka teelehti. See ei tähenda üldse seda, et peaksite lehti närima hakkama vaid proovige hoopis matcha teed. Tassitäiest matchast saate sama koguse kasulikke aineid, kui näiteks kümnest tassitäiest tavalisest rohelisest teest.

Matcha

Matchat tehakse noortest teelehtedest, mis purustatakse pulbriks ning seejärel külmutatakse ning pakendatakse. Tänu sellele on matcha teepuru väga tundlik nii valgusele kui ka kõrgetele temperatuuridele. Et hoida teepuru oksüdeerumast soovitatakse seda hoida võimalikult õhukindlas anumas ja kindlasti on ka külmkapis hoidmisest kasu.

Roheline tee toidus

Viimasel ajal on lisaks lihtsalt rohelise tee joomisele järjest populaarsemaks saanud ka tee kasutamine erinevates magusates ning soolastes retseptides ning kindlasti ka matcha latte joomine, mis muide on taimse piimaga super hea Roheline tee annab nii suitsutades, grillides kui ka erinevates küpsetistes eriti mõnusa lisamaitse ning kõik need rohelised koogid ja keeksikesed, millest Instagram pakatab on kõik matchaga tehtud. Kasulik, ilus ja põnev kõik korraga!

Autor: Kadri Tammistu

Allikas: Vegamama.ee

Seotud