Rene Bürkland: rõõm toidab südant, muretsemine nõrgestab põrna ja kopse, hirm kurnab neere

Hiina meditsiini arst Rene Bürkland kirjutab oma värskelt ilmunud raamatus “Tervise alkeemia. Hiina meditsiiniline lähenemine tervisele ja haigustele” sellest, kuidas mõjutavad meie tervist erinevad emotsioonid.

Hiina meditsiin on aastatuhandete vanune teoreetiline ja praktiline süsteem, mille eesmärgiks on saavutada organismi sisemine tasakaal ning tasakaal keha ja väliskeskkonna vahel.

Et mõista, mis toimub meie kehas, tuleb osata lugeda märke, mida keha meile igapäevaselt annab. Kui sisemuses on midagi korrast ära, siis paistab see tavaliselt välimuses välja. Küsimus on selles, kas me oskame neid märke ja sümptomeid märgata ja nendega midagi ette võtta.

Sisemised haiguste põhjused

Hiina meditsiini järgi on põhilisteks sisemisteks haiguste põhjusteks emotsioonid. Füüsiline keha ja emotsioonid on omavahel lahutamatult seotud ning emotsioonid mõjutavad otseselt siseorganite seisukorda.

Erinevalt kaasaegsest meditsiinist, mille järgi on emotsioonid närvisüsteemi töö tulemus, omistatakse hiina meditsiinis emotsioonid siseorganitele.

Emotsioonid on tähtsad enese väljendamiseks ning välisele stiimulile reageerimisel. Probleem tekib siis, kui mõni emotsioon läheb äärmusesse või hakkab liiga sageli esinema. Kui me ei valitse emotsioone, vaid emotsioonid hakkavad meid valitsema, põhjustavad need haigusi.

Hiina meditsiinis eristatakse kuut põhiemotsiooni: viha, rõõm, kurbus, muretsemine, hirm ja šokk.

VIHA

Viha kui emotsiooni alla käivad ka ärritus, raev, frustratsioon ja kibestumine. Kui need emotsioonid on pidevad ja pikaajalised, põhjustavad need maksa qi* seiskumise või maksa kuumuse tõusu. Maksa qi seiskumine väljendub poomistundena kaelapiirkonnas, raskustundena rinnus, spastiliste valudena kõhus jne.
 Maksa kuumus liigub ülespoole, väljendudes pea- ja kaelapiirkonnas – lagipea peavalud, peapööritus, tinnitus, kaela kangus, punased laigud kaelal ja rinnal jne.

RÕÕM

Rõõm on iseenesest postitiivne emotsioon, mis toidab südant.
Äärmuslik rõõm (eufooria ja ülierutus) võib hakata kahjustama südant, tuues sinna liiga palju energiat. Tavaliselt väljendub see palpitatsiooni ehk südamepekslemisena, rahutuse, unetuse ja pideva rääkimisena.

KURBUS

Kurbus nõrgestab kopse, kuid mõjutab ka südant. Lisaks kurbusele on samasuguse mõjuga lein ning minevikus tehtud otsuste ja tegude kahetsemine. Kurbuse toime seisneb kopsude qi ära kasutamises ja nõrgestamises, mis väljendub hingelduse, väsimuse, depressiooni, nutmise ja raskustundena rinnus.

MURETSEMINE


Muretsemine on üks levinumaid emotsionaalseid haiguste põhjuseid tänapäeva ühiskonnas. Ebakindlus ja pidevad muutused panevad enamikku inimestest millegi pärast muretsema. Muretsemisega sarnast mõju avaldavad ka liigne vaimne töö ja aktiivsus ning kinnisideed.

Muretsemine mõjutab organitest kõige rohkem põrna ja kopse. See põhjustab qi seiskumist. Kui muretsemine mõjutab kopse, tekib rinnus ebamugavustunne, hingeldus, õlgades pinge; see tekitab köha, jume on kahvatu, hääl muutub vaiksemaks ja nõrgemaks ning inimene ohkab sageli.

Põrnale mõjudes tekitab muretsemine söögiisu langust, ebamugavustunnet ülakõhus, pinget või valu kõhus, väsimust ja annab meile kahvatu jume.

HIRM


Nii pikaajaline pidev hirmu all elamine kui ka äkiline hirm kurnavad ära neerude qi ning suunavad selle allapoole.
 Lastel väljendub see öises voodimärgamises. Täiskasvanutel võib äkiline hirm kõhu lahti võtta või kontrollimatut urineerimist esile kutsuda.
 Krooniline hirm hakkab kahjustama neeru yin’i, mille tulemusena tekivad kuumahood, öine higistamine, rahutus ja unetus. Samuti tekitab krooniline hirm neeru yang’i vähenemist, mis toob kaasa seksuaalsuse languse ja potentsihäired meestel.

ŠOKK


Šokk kasutab hetkega ära organismi qi-varud ning mõjutab kõige rohkem neere ja südant, tekitades palpitatsiooni, hingeldust, unetust, kõhulahtisust või uriini kontrollimatut väljumist.

* Qi tähendab hiina keeles õhku, mida hingame. Lääne kultuuriruumis on qi’d hakatud nimetama ka energiaks.

Loe lähemalt Rene Bürklandi raamatu “Tervise alkeemia. Hiina meditsiiniline lähenemine tervisele ja haigustele” kohta kirjastuse Pilgrim kodulehelt.

Kuula Rene Bürklandi Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!” 

Seotud