Põldmurakas – maitsev tervisetooja

Kätte on jõudnud põldmurakate valmimise aeg. Neid maitsvaid ja kasulikke marju tasub metsaservadelt otsida ja kindlasti ka talvevarudena säilitada, nende tugevate tervendavate omaduste tõttu.

Põldmurakas kasvab Kesk- ja Ida-Euroopas, Kaukaasias, Lääne-Siberis, Kesk- ja Väike-Aasias, Põhja-Ameerikas. Eestis on ta levinum Lääne-Eestis. Sagedamini kasvab tee- ja metsaservadel, eriti loo- ja palumetsade läheduses, lubjalembene. Vars on kaetud peente jäikade karvakeste või ebakorrapärase kujuga ogadega. Õitseb juunis ja juulis. Marjad on valminult tumesinised, peaaegu mustad ja hallika varjundiga, söödavad ja väga hea maitsega.

Põldmurakas on makro- ja mikroelementide – kaalium, magneesium, naatrium, kaltsium, raud, fosfor, nikkel, vask, orgaaniliste hapete, vitamiinide – A, C, P, E, B2, B1 ja teiste bioaktiivsete ainete, sh looduslike antibiootikumide allikas. Märkimisväärsel hulgal sisaldab ta väärtuslikke aminohappeid ja ka kiudaineid. Põldmurakat nimetatakse tihti looduslikuks mikroelementide ja vitamiinide kompleksiks.

Ravimitoormena kasutatakse kogu taime. Ürti kogutakse õitsemise ajal – lõigatakse ära kuni 50 cm pikkune ladvaosa ja kuivatatakse. Marju varutakse augustis-septembris, juuri sügisel. Säilitamise võimalusteks on marju kuivatada, külmutada, valmistada hoidiseid, tõmmiseid või tinktuure.

Põldmurakal on järgnevad tervendavad omadused:

– Põletikuvastane
– Tugev herpesviiruse vastane (lehtede ekstrakt)
– Kuseeritust soodustav, röga lahtistav
– Reguleerib menstruatsiooni tsüklit
– Puhastab verd, parandab tema koostist, stimuleerib vereloomet
– Reguleerib seedimist, aktiveerib soolte peristaltikat
– Rahustav, kõrvaldab hästi närvisüsteemi pingeid
– Stimuleerib higistamist
– Leevendab liigesevalusid soolade ladestumisel
– Kõrvaldab hääle kähisevust, leevendab köha, ülemiste hingamisteede põletikku ja angiini
– Kiirendab haavade kinnikasvamist
– Efektiivne vahend kõhukinnisuse puhul (juurte tee)
– Vähivastane, stimuleerib kantserogeensete ainete väljaviimist ja soodustab nende väljutamist
– Vähendab angiogeneesi – takistab uute veresoonte tekkimist, mis on vajalikud vähi kasvamiseks ja metastaaside moodustamiseks

Kulinaarias kasutatakse põldmurakat moosi, siirupi, keedise, mahla, karastusjookide, tarretiste, marmelaadi, veini ja kompoti valmistamiseks.

Allikas: www.remedyway.ee

Seotud