Südame hääl – meie tõeline olemus

Teate tunnet, kus pea ehk loogiline mõtlemine ütleb üht ja süda, ehk siis mingi kummaline sisemine teadmine, räägib midagi muud? Mis siis on see sisemine teadmine või südametunne?

Üks võimalus seda tõlgendada on rääkida südame koherentsusest. Umbes 80ndatel avastasid Südame Matemaatika Instituudi teadlased, et südamel on lisaks oma juba teada-tuntud võimalikele mõõdikutele nagu löögisagedus (pulss) ja elektriliste potentsiaalide kõikumised (mida mõõdetakse elektrokardiogrammi ehk EKG abil) oluline väärtus nagu koherentsus. Koherentsus näitab sisuliselt seda, kas me oleme siin ja praegu, ühenduses oma kõrgeimate sisemiste teadmistega. See ongi meie sisetunne ja ülim rahulolu- ja armastuse seisund.

Koherentsus pole mitte ainult tunnetuslik, vaid on täiesti reaalselt mõõdetav, näidates südamelöökide vahele jäävate intervallide vahelduvust.

Süda tundub omavat meie elus palju suuremat rolli kui paljud arvavad. Kas teadsite, et süda on esimene elund, mis lootel välja areneb? Süda on palju enamat kui lihtsalt pump, mis meid elus hoiab. Läbi ajaloo on teda seostatud mitmete vaimsete ja spiritualistlike aspektidega. Näidates iseenda peale, näitab inimene reeglina samuti südamepiirkonnale – oma sügavaima olemuse asukohale. Idamaade meditsiinis on pulss näiteks oluline diagnoosimeetod, mille kaudu saab ülevaate mitte ainult südametööst, vaid kogu organismi ja üksikute organite hetkeseisust. Süda kui kujund on tänagi kasutusel nii tervise sümbolina, kui – vast ehk enamgi – armastuse ja ühenduse sümbolina.

Lisaks vaimsete aspektide tähtsusele tundub, et kogu organismi juhtimine toimub just südame, mitte aju kaudu.

Südame Matemaatika instituut väidab oma katsete põhjal, et süda on just see esimene organ, mis saab väliskeskkonnast impulsi ja tõlgendab seda. Südame närvisüsteem on justkui omamoodi südame aju, mis reageerib stiimulile ja annab ajule edasi informatsiooni, mida mingist asjast arvata. Sealt omakorda tekivad meie tunded ja reageerimine. Südamel on oma müstiline “andmebaas” kogemustest ja uskumustest, mille järgi ta otsustab, millist hinnangut ajule edastada. Kõik see toimub imelühikese hetke jooksul.

Süda tekitab meie organitest kõige võimsama elektromagnetvälja, täpsemalt 60 korda võimsama elektrivälja ja 5000 korda võimsama magnetvälja kui aju! Seesama väli ulatub umbes 3 meetri kaugusele 360 kraadilises sfääris ja töötab kogu aeg, puhkepausideta, 24 tundi ööpäevas. Seega oleme kogu oma elu justkui kujutletava pallikese sees, mis on täidetud meie enda südamevälja informatsiooniga ja mis annab pidevalt infot nii kehale kui meelele.

Olulisem, mida sellest südameinformatsioonist välja lugeda, on see, mis on meie kõrgeima teadlikkuse jaoks õige. Niipea kui kaldume õigelt teelt kõrvale, hakkame tegema asju vastu oma tahtmist, oleme ebamugavas tsoonis või ei ole teadlikud, kohal siin ja praegu, reageerib ka meie südameväli. Ehk siis – kui süda ütleb üht ja mõistus teist, siis tegelikult süda teab, mis on meile antud hetkel parim.

Teadlased väidavad, et koherentsi puhul suureneb vajalike hormoonide produtseerimine, näiteks vananemisvastase hormooni DHEA tootmine, vererõhk normaliseerub, immuunsüsteem saab jõudu juurde. Teisisõnu – kui “süda valutab”, soovib ta tegelikult meile teada anda, et peaksime oma käitumises midagi muutma selleks, et ka kehal ja meelel oleks võimalikult hea toimida.

Olete pannud tähele, et mõne inimese seltskonnas on mõnus, samas mõne teise läheduses ei taha kuidagi olla? Üks võimalikke seletusi on see, et tajume instinktiivselt, kelle süda on koherentsis ja tahame alateadlikult selliste inimeste läheduses olla. Iga südamelöögiga saadab süda välja informatsiooni lisaks kehale ka kogu maailmale. Seetõttu viib Südame Matemaatika Instituut aegajalt läbi ka sündmusi, mis on mõeldud kogu Maa tervendamiseks – pole võimsamat tervendavat vahendit kui tuhanded koherentsis töötavad südamed!

Üks võimalik viis südamekoherentsi parandada on teha hingamis-ja meditatsiooniharjutusi või kasvõi meenutada mõnda õnnelikku hetke oma elus. Jalutuskäik koeraga, tore kohtumine kallimaga, imeline päikeseloojang, kevadine lilleväli aasal – mõelge kasvõi hetkeks sellele, ja tundke, mis toimub teie südames. Kui see tunne on soe ja mõnus, ehk tekib naeratuski suunurka, võin õnne soovida – teie süda oli just koherentsis.

Sageli ei suuda ka suured vaimsed meistrid pidevalt koherentsiseisundis olla – igapäevased tööd ja tegemised viivad meid oma keskmest eemale. Kuid kui suudame end teadlikult koherentsi tagasi tuua, kestab selle mõju meie organismile tunde isegi siis, kui kiirustame tagasi oma asjalike tegevuste juurde.

Üks lihtne koherentsusmeditatsioon: Lase mõtted vabaks ja vii kogu tähelepanu oma hingamisele. Kujutle, kuidas su süda embab su meelt. Lase südamel oma mõtted üle ujutada nagu lained ujutavad rannariba. Tunneta aktsepteerimist… Tunnete armastust… Tunneta hirmudeta elamist…

Mõtiskles Alkeemia.ee peatoimetaja, nõustaja ja käivitaja Kaia-Kaire Hunt

Kaia-Kaire Hunt on lõpetanud majandusmagistri ja õenduse eriala, õppinud Tiibeti meditsiini ja refleksoloogiat, tegutseb metameditsiini nõustaja ja koolitajana.

Originaallugu ilmus ajakirjas ÜKS

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.