Mida tähendab olla õiglases suhtes?

Meile on meie varajasest lapsepõlvest räägitud, et me peaksime olema teistega kenad ja et me mõtleksime teistele enne kui iseendale. Aga mida see tegelikult tähendab? Tihtipeale meie eesmärk olla lahke läheb liiga kaugele. Igas suhtes peab olema tervislik tasakaal. Eriti naistele, kes kannavad eelmistest põlvkondadest jäänud uskumusi, kus näiteks naine kannab hoolt majapidamise eest ja kus tõelist võrdsust suhtes olles tihti ei eksisteeri.

Küsi endalt, kas see suhe, milles oled, on tasakaalus. Kui minna edasi majapidamiskohustustest. Kui sa leiad, et sinu partner teeb rohkem oma osast majapidamistöödest, on aeg astuda juurde ja kergendada koormat. Ja kui sina oled see, kes seda koormat kannab, küsi endalt, miks sa tunned, et sa pead. Ja ära unusta palju teisi kompromisse, mida te mõlemad teete.

Need on tasakaalukohad suhetes – näiteks jagatud tegevus. Kas üks teist alati annab alla plaanides, mida on tehtud, näiteks minna spordisündmustele või kunstinäitustele, poodlema või minna vaatama filmi, minna välja Hiina restorani või lõpetada Itaalia restoranis ümber nurga? Murekoht pole mitte selles, kes võidab, aga pigem selles, kas mõlemad selles suhtes on austatud? Kas mõlemad saavad välja öelda oma vajadusi ja soove ja kas te mõlemad respekteerite teineteise soove?

Iga suhe areneb oma tõusude ja mõõnadega ja iga asi töötab hästi kuni üks suhte osapooltest tunneb end tühisena ja mittekuulduna. Väga tihti on ebaõiglane süüdistada üht osapoolt või siis teist. Harjumused kujunevad aja jooksul.

“Me treenime inimesi nii nagu me iseennast kohtleme” ja “Sa saad mida sa tolereerid”

On tähtis seisatada ja üle vaadata oma suhted, kas siis selle, mida sa jagad oma elu partneriga, ja ka lastega, ülemusega, töökaaslastega, vanematega, sõpradega, naabritega.

Kas sa austad teisi nii nagu sa soovid, et nad sind ennast austaksid?

Kui sa järgmisel korral oled otsuseid tegemas ja räägid läbi oma otsustes, mõtle sellele, kas teised on ka kuuldud. Mõnel inimesel on lihtsam veenmistehnika ja tihtipeale nad kasutavad seda kui nad tunnevad end mittevajalikuna. Mõned inimesed on rohkem passiivsed, eelistavad vältida vastandumist, ja lõpuks nad peavad oma vajadustest ja ihades kompromissile minema. See viib minnalaskmiseni ja isegi selleni, et “kirjutatakse” end suhtest välja.

Kui sa tahad minna näiteks vaatama filmi ja sinu sõber tahab hoopis minna kuulama muusikat purskkaevu juurde, kaalu, et avastada uus bänd võib avardada maailma. Võta arvesse, et filmi võib vaadata ka hiljem või seda on isegi odavam vaadata kodus ja sinu kaaslase plaan on uus kogemus sinu jaoks. Kui sa respekteerid ja toetad mida teised ihaldavad, sa toetad nende soove, kinnitades, et sa hindad nende arvamust.

Kui inimesed tunnevad ennast tähtsate ja hinnatutena, suhted liiguvad edasi sujuvalt.

Ära limiteeri seda lähenemist ainult täiskasvanute suhetesse. On väga jätkusuutlik võtta arvesse ka lapse arvamus. Loomulikult peavad täiskasvanud võtma arvesse kõiki faktoreid, mida lapsed ihaldavad. Kas see on lapsele turvaline ja kasulik? Iga laps peab mõistma, et maailm ei keerle ainult ümber tema ja tema soovide, aga toetades lapse ideid ja aidata langetada tema otsuseid, me juhatame ta täiskasvanute maailma.

Õpetades lapsele mõtlema ka teistele arendab tema kaastunnet ja lahkust.

Olles iseendaga aus algab sinu käitumitest teiste suunas. Sa ei saa oodata, et sinuga käitutakse õiglaselt kui sa ei näita välja sama respekti. Suurem osa meist enamuse ajast ei tee seda läbimõeldult. Ja seal võivad olla ajad, kui sa soovid minna oma teed ja teisel ajal jällegi tunda, kuidas keegi sinu otsuseid mõjutab.

Kuna sa ei saa muuta kedagi peale iseenda, tõsta oma vibratsiooni, olles rohkem kaastundlik, rohkem avatud ja rohkem kohanduv, aga mitte nii, et oled saamas uksematiks! Austades teineteise vajadusi ja soovides jätkuvat liikuvat suhtlust – on kuulamine (tõesti, kuulamine!) sinu suurimaid oskusi loomaks tugevat suhtlust ja tehes kindlaks, et mõlemad teist on võimelised väljendama oma vajadusi ja soove armastavalt ja respekteerivalt.

Koheldes teisi austuse ja tasakaalustades seda jõudu oma suhetes on elujõuliste, kauakestvate ja tervete suhete tagamaa. Ole teisega aus ja loo atmosfäär üksteise austuseks ja sõpruseks. Ole lahke ja saa ka teistelt lahkust. Ole armastav ja võta vastu ka teiste armastus. Aga pea meeles- muutus algab sinust endast!

Tõlkis: Triin Katriin

Allikas: Kuidas manifesteerida oma ellu armastust ja ideaalset partnerit?

10 põhjust, miks “vanadel hingedel” on nii raske leida armastust

Tiina Tiitus: Luba oma ellu küllus ja armastus!