Kuidas juhatada lapsi looduse võlumaailma?

Kunstnik Bertha Vilmsi ja tema seitsmeaastase tütre Matilda äsja ilmunud raamat”Matilda maailm” lummas oma ideedega sel kevadel kõiki väikeseid ja suuri loodushuvilisi. Pealtnäha lihtsatest looduses leitavatest materjalidest on nad tandemina meisterdanud erilisi asju, mida kõigil on võimalik koos oma lastega järgi teha. Kuidas lastega loovalt looduses toimetada ongi selle raamatu tähtsaim eesmärk. Vanematel on järjest suurem väljakutse pakkuda lastele nutimaailmale tasakaalustavaid ja põnevaid tegevusi. Selle raamatu missioon on tuua lapsi rohkem looduse juurde tagasi ja näidata, kui põnev seal toimetamine võib olla.

“Bertha ja Matilda on tagasihoidlikud ennast ise kiitma, aga selle eest saavad nad tohutult palju positiivset tagasisidet juba raamatut näinud ja lugenud inimestelt. Nad räägivad, et iga päev kirjutavad inimesed neile Eestimaa eri nurkadest ja tänavad raamatu eest. “See puudutab ja liigutab südamest ning annab selge märgi, et see, mida teeme, on õige,” on Bertha tagasisidet kommenteerinud.

Hea meel on tõdeda, et see raamat on jõudnud ka paljudesse lasteaedadesse, kus soovitakse oma loovringides välja toodud ideid kasutada,” räägib kirjastuse Pilgrim juht Tiina Ristimets.

Bertha ja Matilda ideede laiemaks tutvustamiseks ja lastele isetegemise rõõmu pakkumiseks kuulutab kirjastus Pilgrim suveks välja konkursi LAPSED LOODUS LOOVUS, millega kutsub lapsi looduses leiduvatest materjalidest loovalt meisterdama.

IDEEKONKURSS “LAPSED LOOVALT LOODUSES”

@Matildaartwork korraldab koostöös kirjastusega Pilgrim lastele loovuse konkursi. Kutsume lapsi kaasa mõtlema ja loodusest leitud materjalidest vahvaid asju meisterdama.

Võid kasutada ideid raamatust “Matilda maailm” või mõelda ise midagi välja. Üllata meid! Saada meile oma meisterdusest pilt ning Matilda valib välja kõige toredamad tööd. Need leiavad koha juba raamatu teises osas, mis ilmub järgmisel kevadel.

Saada palun oma pilt hiljemalt 30. augustiks aadressil @matildaartwork või FB Matilda ArtistBerthaVilms

Suured loodusesõbrad

Matilda ja Bertha on loodusesõbrad olnud kogu aeg. Nad võivad hulkuda mööda mereäärt ja metsi iga päev, täites oma päevi fantaasiarikaste meisterdustega. Tänu mahukale kogemusele teab Bertha, kuidas ühendada lapsed, loovus ja loodus. Ta tõdeb, et kuigi lapsed on tänapäeval vahest ehk liiga nutimaailma poole tõmbunud, siis tegelikult saab neid loodusesse meelitada küll.

“Raamat “Matilda maailm” on loodud eesmärgiga näidata, et õues on mängumaa palju laiem kui siseruumis. Loodus on piiritu ning kui anda endale aega ja võimalust viibida vabas õhus, luues ägedaid tegelasi või esemeid, tekib hasart ja juba ühest mõttest sünnivad uued ideed, mis omakorda jätavadki palju vähem ruumi tubastele tegevustele,” ütleb Bertha.

Võti peitub koostegemises

Siiski toob ta välja, et last tühja peaga uksest välja saatmine ei täida tõenäoliselt eesmärki, võti peitub koostegemises. “Probleem on ju tegelikult mitte ainult nutiseadmetes, vaid üldse ajastus kinni. Kõik on juba eos laste eest ära tehtud ja loovusele väga palju ruumi ei olegi. 21. sajand ikkagi,” tõdeb Bertha ja toob võrdluseks oma lapsepõlve, kus õues tundus nii palju põnevam olla kui toas.

“Svammloomadest olid tükid välja näritud, pappkarpidest olid nukumajad ehitatud, muud nagu toas polnudki. Täna on neid võimalusi kümneid, kui mitte sadu erinevaid. Metsikus koguses kõikvõimalikke mänguasju, telefonid, tahvelarvutid, televiisorid, arvutimängud, pusled jne. See tekitabki tunde ja loob olukorra, kus loodus nagu ei suudakski enam konkureerida ega midagi pakkuda,” toob ema välja tegeliku probleemkoha.

Lahendusena pakub ta välja plaani, mis hõlmab endas lapsega koos metsa minekut ja seal kogu päeva veetmist. “Isegi kui metsas mitte ühtegi seent ei ole, võiks korvi korjata kõike muud. Kasvõi selleks, et kes suudab parema kompositsiooni luua. Uskuge mind, see on üks ütlemata äge võistlus!” õhkab Bertha lapsemeelselt naerda.

Raamatuidee sündis juba ammu

Just sedasi hakkas sündima ka raamatu idee. Juba ammu hakkasid Bertha ja Matilda sõbrad soovitama neil oma looduses tehtud meisterdusi teistega jagada. Esimese koroonalaine ajal jõuti üheskoos Pilgrimi kirjastusega ühisele äratundmisele, et nüüd on õige aeg ideed, meisterdused ja loovad tegevused looduses raamatukaante vahele panna. Seda enam, et Eesti raamatumaastikul taoline lasteraamat puudus.

“Võtsime aluseks neli aastaaega, et ikka igal hooajal oleks lastel põnevust. Seetõttu kestis selle raamatu lõplik loomise protsess pikalt. Iga päev ju pole tuju või ei lenda fantaasia ning lihtsalt teha asja asja pärast ei ole mõtet. Tagantjärele olen õnnelik, et mul oli aega rahulikult süveneda, sest otsest ajalist limiiti ees ei olnud. Täna olen siiralt tänulik, et lõpptulemus kaanest kaaneni on ilus ja vajalik,” võtab kunstnik Bertha Vilms loomisprotsessi kokku.

Emana teab Bertha, et loovus saab tulla vaid stressivabas ja õnnelikus keskkonnas, mida me oma lastele ise pakume ja esitleme. “Ja täiesti okei on ka see, kui mõni puuoks, millele on nägu pähe joonistatud, asendab mõnda aega öösiti kaisukaru või soovib samblatuts padja all magada. Seda kõike ei tohiks lapsele keelata!”

Lapsepõlv täis seiklusi

Bertha enda lapsepõlv oli täis seiklusi. Perega suvitati Käsmus ja päevad olid tüüpiliselt sarnase ülesehitusega – pärast hommikusööki jooksid lapsed uksest välja ja laekusid tagasi kottpimedas. “Kogu tegevus toimus metsas või mere ääres. Paljusid oma mälestustest olen taaselustanud ka nüüd koos Matildaga, näiteks mererannast uhutud klaasikildude korjamine. Mul oli neid selleks vanuseks, mis Matilda hetkel on, ikka palju-palju rohkem,” itsitab ema ja jätkab nostalgilist meenutamist: “Samuti ehitasime sõpradega onne nii puu otsa kui hekkide sisse. Ehitasime ja meisterdasime kõik päevad. Mul oli õnnelik lapsepõlv, mida olen kandnud enda sees nagu tõelist aaret ja mälestust ning võib-olla see kõik vajas ka minu sisemusest välja saamist raamatu näol,” mõtiskleb ta.

Nii Matilda kui Bertha loodavad siiralt, et üheskoos valminud raamat “Matilda maailm” innustab lapsi loovusele. “Ütlen ikka, et see raamat tohib saada poriseks, lehtede nurgad tohivad olla murtud ja pildid kulunud, sest see raamat peab minema õue koos laste, emade ja kõikide teiste inimestega!”

Vaata Bertha Vilmsi raamatu “Matilda maailm” kohta lisa kirjastuse Pilgrim kodulehelt.

Seotud