Kristjan Port: “Vastupanu on mõttetu!”

Kas cyborgid ehk pool-masinad ja pool-inimesed on juba kohale jõudnud ja meie sekka infiltreerunud? Äkki muutume märkamatult ise üheks selliseks olendiks? Küsigem endalt: mida tähendab olla inimene?

Tuntud ulmefilmis Star Trek esineb üks erinevate rasside ristamisel loodud erakordselt võimeka kehaga isend, kelle võimekust on edendatud veel erinevate biooniliste implantaatide abil. Isendi nimi on Borg ja tema liiginimetuseks on cyborg ehk küberneetiline Borg. Cyborg Borg armastab öelda “Vastupanu on mõttetu!” – fraas, mis teeb ta enam-vähem sama kuulsaks kui Schwarzeneggeri elustatud Terminaatori roboti lausuutud “I’ll be back!”.

Miks peaksime laskma käed rüppe ja loobuma vastupanust? Ja siis mille vastu? Põhjuseid võib olla mitmeid, aga antud juhul tuleb ilmselt alla anda cyborgide rünnakule, mille tulemusel inimesi muudetakse süstemaatiliselt samasugusteks poolmasin-inimolevusteks.

Probleem pole sugugi uus, sest samale hiilivale inimrassi transformatsioonile osutas tundliku sotsiaalse närviga Scott Adams juba mitu aastat tagasi. Tuntud Dilberti koomiksi looja väitis, et cyborgid, ehk pool-masinad ja pool-inimesed on juba kohale jõudnud ja meie sekka infiltreerunud. Kõige lähemalt võite neid kohata seistes peelgi ette.

Scott Adamsi väide rajaneb oletusele, et pea kõik meist kasutavad mobiiltelefoni. Rollile kohasem oleks kui kasutaksid hands-free süsteemi nii, et kõrvas on väike kõrvaklapp, millega teostad kaugkuulamist ja -rääkimist.

Protesteerijad, kes väidetavalt suutvat enda küljest telefoni eemaldada, ei jõua taolise väitega Scott Adamsi käest pääsemiseks kuigi kaugele. Sest ka Star Treki Borg eemaldab oma peast silma ja paigutab selle lauanurgale, aga ta jääb ju endiselt cyborgiks. Silm lihtsalt teenib teda nüüd lauanurgal, näiteks varjatud jälitusseadmena. Põhimõtteliselt täidab sama funktsiooni lauanurgale jäetud mobiil.

Äravahetamiseni sarnane on ka inimese ja cyborgi võime oma tehnilisi osi kehaväliselt uuendada. Olgu siis suurema mälukaardi või kogu seadme väljavahetamise näol.

Scott Adams nimetas mobiiltelefoni exobrainiks ehk väliajuks, millele inimesed loovutavad osa oma igapäevastest ülesannetest nagu mälu, kaugkuulmine ja –nägemine ning planetaarses ruumis orienteerumine. Viimane piirdub hetkel veel planeedi Maa piirkonnaga, aga ärge heituge! Kui plaanid interneti leviala laiendamisest kosmosesse teoks saavad, söandavad maalased lahkuda koduplaneedilt kaugemale, nagu seda tungivalt soovitab astrofüüsik Stephen Hawking.

Faktiliselt on koduplaneedil olemas esimene ametlikult registreeritud cyborg nimega Neil Harbisson. Tänu akromatopsiale ehk värvide mitte-nägemisele arendas ta koos kolleegi Adam Montandoniga seadme, mis tõlgendab värvid helideks. Kuna ta kannab seda seadet igapäevaselt keset otsaesist ja on sellise normi fikseerinud ka oma passis, peetakse neid tingimusi mitme allika poolt piisavaks esi-cyborgi staatuse hõivamiseks.

Neil Harbisson asutas aastal 2010 koos mõne mõttekaaslasega rahvusvahelise Cyborgide Seltsingu, mille eesmärgiks on aidata inimestel muutuda cyborgideks. Neil on osalenud mitmetes dokumentaalfilmides, esinenud tuntud ja lugupeetud üritustel kutsutud kõnelejana ning temast on kirjutatud arvukalt artikleid. Ta on haaranud tuhandete inimeste tähelepanu sõnumi sisuga, mitte vormiga, sest oleme märkamatult liikumas piirini, millal peame esitama endale küsimuse – mida tähendab olla inimene?

Olge julged ja püüdke vastata küsimusele, kas ilma telefoni ja internetita oleks elu inimvääriline? Seejärel vaadake peeglisse ja korrake cyborg Borg’i järel “Vastupanu on mõttetu!”

Autor: Kristjan Port

Kuula Raadio 2 infotehnoloogiakommentaare Portaal SIIT

Seotud