Elektroonika kaitsmine päikesepurske eest nii, et need pärast ka töötavad

Võimsate päikesepursete oht ehk nn kriitiline periood algab 2012. detsembri teises pooles ja kestab kuni 2013. juunini. Seda, kui tugevad need pursked olema saavad, ei oska keegi öelda, kuid mõistlik oleks kasutada elementaarseid ettevaatusabinõusid, et Su elektroonikaseadmed võimalikult terveks jääksid.

Päikesepurskeid liigitatakse vastavalt nende tugevusele erinevatesse klassidesse. Kõige väiksemad on B-klassis. Sellele järgnevad C, M ja X-klass. Viimane neist on kõige ohtlikum! Igal klassil on ka oma skaala vahemikus 1-9, erandiks vaid X-klass, millel on lubatud oluliselt kõrgem skaala.

Sarnaselt maavärinate tugevust tähistavale Richteri skaalale, tähistab iga täht (B kuni X) ühe ühiku kümnekordset kasvu. Näiteks: X-klass = 10 * M-klass või 100 * C-klass. Enamasti pommitavad meie planeeti nõrgad C- ja M-klassi loited, kuid 2003. aastal saime pihta siiani kõige tugevama mõõdetud X-klassi (X28) päikesetuulega, mis lõhkus ära need mõõteriistad, mis selle purske tugevust mõõtsid. Kuigi elektrivool jäi õnneks alles, said lennukites viibinud reisijad kosmilist kiirgust.

PROBLEEM: MAA MAGNETVÄLI VÕIB AJUTISELT ÄRA KADUDA

Kuigi päikesepursete eest on meid siiani kaitsnud Maa magnetväli, võib lähiajal juhtuda nõnda, et seoses magnetvälja pooluste vahetumisega kaob Maa magnetväli 72h tunniks üldse ära ja kogu selle aja vältel oleme päikeselt tulevate loidete eest täielikult kaitseta.

Sellises olukorras on ohtlikud ka C- ja M-klassi pursked. “Kaardipaki” ajab segamini ka asjaolu, et pooluste vaheldumise aega pole võimalik ette ennustada. On vaid teada, et magnetvälja poolused on maakera ajaloos vahetunud mitmeid kordi ja järgmine selline “plaaniline” peaks tulema varsti, meie eluajal, mitte alles tuhandete aastate pärast.

JUHUL KUI PURSE ON TOIMUNUD…

Jääb meil viimasteks ettevalmistusteks aega 6 kuni 24h tundi (sõltuvalt loite kiirusest purskumise hetkel) enne, kui laetud osakeste voog – prootonid ja elektronid – siia jõuavad ja elektriseadmed ning vooluvõrgu segamini löövad. On vägagi võimalik, et paanika ära hoidmiseks vaikib meedia selle sündmuse maha ja informatsiooni on võimalik saada ainult internetist amatöörastronoomide kodulehekülgedelt.

Üks selline koht, kust värsket eestikeelset informatsiooni saab, on meie http://blog.kaitseomatervist.ee lehekülg. Kindlasti saavad uudiseid ka meie tasuta uudiskirjaga liitunud inimesed. Nii et kui Sa pole sellega veel liitunud, siis tee seda siit.

Praegu võiksid tasapisi hakata ka toitu varuma. Näiteks iga poekülastuse ajal osta üks või kaks konservi või pudrupakki varuks jne. Paha ei teeks ka arvutist dokumentide, fotode ja muude tööasjade varundamine CD- või DVD-plaatidele.

ELEKTROONIKA KAITSMINE PÄIKESELT TULEVATE LAETUD OSAKESTE EEST

Soovituslik oleks kasutada Faraday puuri/kasti, kuid kuna neid on keeruline hankida ja tavalises majapidamises ise ehitada, siis vaatame odavamaid alternatiive, mis on lihtsamad, kuid teevad sama töö ära ehk hoiavad Su elektriseadmed tervena. Vajalikud vahendid: alumiinium- / fooliumpaber, kilekotid, käärid ja vajadusel teip.

Samm nr. 1: Pane iga elektriseade (telefon, digiboks, internetiruuter, pardel, juukseföön, vibraator, mp3-mängija, mälupulk, fookas, patareid, tahvelarvuti, sülearvuti jne-jne) eraldi kilekotti. Kilekoti mõte on selles, et see isoleerib su elektriseadme fooliumpaberist. Seade ei tohi fooliumiga kokku puutuda!

Samm nr. 2: Nüüd paki kilekotis olev elektriseade fooliumpaberisse. Foolium peab olema ümberringi nii, et vahesid ega aukusid poleks.

Teise telefoniga võid teha proovikõne, et veenduda, et mobiiltelefon helisema ei hakka. Kui hakkas, on foolium kuskilt rebenenud või sa ei pakkinud hoolikalt. NB! Õige pakkimise (kui purse on toimunud) ajal tuleks akud seadmete seest välja võtta ja need ka omaette ära pakkida.

Samm nr. 3: Korda samme nr 1 aja 2 ehk pane ümber järgmine kilekott ja sellele veel üks fooliumikiht. Sedasi on kaitse tugevam. NB! Tähtis ei ole mitte fooliumi kogus, mis on ümber mähitud, vaid kilekoti ja fooliumi kihtide arv. Mida rohkem neid kihte on, seda turvalisem.

Vaata videot, kuidas seda teha:

NB! Seadmete maandamine radiaatorite või veetorude külge on KEELATUD ja sellest pole ka kasu. Ka tavalise maanduse kasutamine päikesepurske korral on mõttetu, sest päikese loite korral moodustub sellest antenn laetud osakeste püüdmiseks – maandatud elektriseadmed põlevad kindlasti läbi.

Kui suuremad seadmed (näit. telekas) pistikust välja tõmmata, siis tuleks eemaldada ka antenni-, interneti-, telefoni- jms kaabel.

Allikas: http://blog.kaitseomatervist.ee

Video sellest, kuidas näeb välja X-klassi päikesepurse:

Seotud