AINULT ALKEEMIAS! Marika Blossfeldti hüva nõu: organismi sügispuhastus loomulikul ja isuärataval viisil I

Tervisenõustaja Marika Blossfeldt jagab oma uues raamatus “Looduslik toit. Ehe ja tervendav” häid soovitusi, kuidas looduslikult, loomulikult ja nauditavalt oma organismile väike kergendav ja tervendav puhastuskuur teha. Eksklusiivselt Alkeemias – täna juhtnöörid ja homme ka suud vett jooksma panevad retseptid!

Nii nagu enamiku asjade puhul elus – eriti seoses toidu ja tervisega – eelistan ma tasakaalu. Ma ei usu ekstreemsete meetmete tarvitamisse. Kui asi puudutab keha puhastamist seestpoolt, ei poolda ma “paastumist”, olgu see siis veel, mahlal või aedviljapuljongil põhinev paast.

Usun, et ohutuim viis keha puhastada on lihtsalt mõnda aega järgida taimepõhist dieeti. Selline lähenemine annab kehale kerge tõuke mürkide ja ainevahetusjääkide kõrvaldamiseks. Naturaalsete terviktoitude abil keha puhastamise ilu seisneb selles, et selline protsess on keha vastu leebe ja siin ei ole midagi ekstreemset – ei mingit näljutamist ega rangeid piiranguid.

Kaks korda aastas keha puhastamine ja mürkidest vabastamine on igati mõistlik. Oma autot lased küll regulaarselt hooldada, nii et miks mitte aeg ajalt ka oma keha?! See pole küll niisama lihtne nagu õlifiltri vahetamine, aga võime abistada oma keha filtreerimisorganeid – sealhulgas maksa, neerusid ja seedetrakti – järgides umbes nädal aega lihtsat dieeti, mis koosneb taimsetest toitudest ja keha puhastavatest jookidest.

Meie loomulik mürkide filtreerimise süsteem muutub nõrgaks, kui see on üle koormatud. See võib juhtuda siis, kui meie eluviis ei võimalda piisavalt puhata ning oleme alalõpmata kaua üleval. See omakorda kahjustab maksa tööd, mis just öösel tegeleb keha puhastamisega. See võib juhtuda ka siis, kui tarbime rohkem mürke või toodame rohkem ainevahetusjääke, kui meie maks igapäevaselt töödelda suudab. Liigsed mürgid, mida maks täielikult kõrvaldada ei suuda, säilitatakse maksas ning kõikjal kehas leiduvas rasvkoes.

Kui süüa viis kuni kaheksa päeva väga lihtsaid, kergeid ja puhtaid taimseid toite, anname seedetraktile ärateenitud puhkuse. Keha saab kasutada seda olemasolevat energiat, et parandada, taastada ning tervendada rakke, kudesid ja elundeid .

Lisaks võid maksale anda võimaluse tegeleda mürkide eemaldamisega. Osa maksa tööst on muundada rasvlahustuvad mürgid vees lahustuvateks mürkideks, et neerud saaksid neist kuseteede kaudu vaevata vabaneda. Kui keha võtab sisse lõõgastava puhastusrežiimi, saavad ka rasvarakud kerge tõuke talletatud mürkide vabastamiseks. Kõrge kiudainesisaldusega dieet aitab kõrvaldada jämesooles talletunud mürke ja jääkaineid.

Puhastus on armastusküllane kink kehale. Sa annad oma kehale ideaalsed sisetingimused tervenemiseks sügaval rakutasandil, kui sööd maitsvaid terviktoite, milles leidub rohkelt looduslikke mineraalaineid, mis mõjuvad kehale aluselisena. Keha aluselise taseme tõus ennetab ja vähendab põletikke, mis on paljude haiguste tekkepõhjuseks.

Enamikule inimestest on puhastuse alustamine lihtne. Enesetunne paraneb peaaegu otsekohe. Tunned end kergemalt ja sul on rohkem energiat. Mõned inimesed võivad algul tunda pisut ebamugavust, kui neil esinevad sümptomid nagu peavalu, iiveldus, kurnatus, liigne lima hingamisteedes, kerge lööve nahal või muutused seedetraktis, sealhulgas sooletalitluse sagenemine, kõhulahtisus või puhitus. Sellised sümptomid on loomulikud ja neid võivad põhjustada mürgid, mis väljutamisele suundudes läbi sinu keha liiguvad. Mõned neist sümptomitest võivad olla ka võõrutusnähud, eriti siis, kui oled harjunud tarbima palju suhkrut või jooma palju kofeiinisisaldusega jooke. Enamasti kaovad need ebamugavustunded pärast paari esimest puhastuspäeva ning ei tasu lasta end neist heidutada.


Üldjuhised sügispuhastuseks

Üleminek puhastusele: valmistu kaks päeva ette
Valmista keha kahe päeva jooksul vastu võtma uut dieeti.

Kui jood päevas rohkem kui kaks tassitäit kohvi või musta teed, on soovitav end võõrutada kofeiinist seeläbi, et vähendada tassis kasutatava kohvi või musta tee kogust. Joo kohvi või teed samal ajal nagu tavaliselt, kuid hakka juba mitu päeva enne puhastuse algust kofeiini hulka poole võrra vähendama. Vähenda igal järgmisel päeval kofeiini taas poole võrra.

Kõrvalda kaks päeva enne puhastuse algust oma toidulaualt rämpstoit, suhkur, jahutooted (isegi täisterapõhised jahutooted) ja alkohol. Ära söö õhtusöögiks loomseid valke, sealhulgas ka mitte piimatooteid. Söö puhastuse algusele eelneval õhtul vaid salatit, mis koosneb lehtsalatitest ja seemnetest, aga mitte pähklitest. Kasuta salatikastmeks natuke sidrunimahla ja oliiviõli (esimesest külmpressist õli, mida kutsutakse ka ekstra neitsiõliks).

Esimene päev. Kõrvalda kõigi söögikordade ajaks igasugused rämpstoidud ja -joogid (krõpsud, krõbeküpsised, hüdrogeenitud õlisid ja rasvu, transrasvu ja glükoosi-fruktoosi siirupit sisaldavad toidud, karastusjoogid); samuti kõik suhkrut ja kunstlikke magusaineid sisaldavad toidud, sealhulgas ka looduslikud magustajad (kõik kommid, küpsised, pagaritooted, koogid, jäätised, šokolaad, maitsestatud piima- ja sojatooted, karbis müüdavad hommikuhelbed), ning jahutooted, sealhulgas täisterajahust tehtud tooted (pasta, leib, sepik, sai ja teised küpsetised).

Söö hommikul ja lõuna ajal naturaalseid terviktoite (keedetud täisterariis, kinoa, hirss, tatar); kaunvilju (oad, herned ja läätsed, aga mitte hapendamata sojatooteid (tofu, sojapiim, sojajuust või “sojaliha”), köögiviljad, seened, seemned, pähklid, puuviljad, veise-, sea-, kala- ja linnuliha, munad ning hapendatud piimatooted. Kõik loomsed tooted võiks olla mahedad ning pärida vabapidamisel ja rohusöödal kasvatatud loomadelt.

Ära söö õhtul loomseid valke, sealhulgas ka piimatooteid.

Teine päev. Järgi sama kava nagu esimesel päeval, aga õhtusöögiks söö ainult aurutatud köögivilju millele piserda sidrunimahla ja oliiviõli ning raputa peale mõned seemned (mitte pähkleid).

NB! Leota õhtul enne sügispuhastuse algust täistera basmati riis ja mungoad vees (retsept on kirjeldatud allpool).


Puhastusprotokoll: viis kuni kaheksa päeva

Soovitan kinni pidada puhastuskavast vähemalt viis päeva ja mitte rohkem kui kaheksa päeva.

Mahetoite on parim süüa iseäranis puhastuse ajal. Mahedate köögi- ja puuviljade maitse on palju rikkalikum ning nende toitainesisaldus võib osutuda palju võimsamaks. Kõige tähtsam on aga see, et neis puuduvad kahjulikud keemilised väetised, pestitsiidid, herbitsiidid ja GMO-d.

Väldi puhastuse ajal toidulisandeid – vitamiine ja multivitamiine, kui neid pole arsti poolt määratud.

Kuidas süüa

Leia enne söömist hetk aega lõõgastumiseks. Hinga paar korda sügavalt sisse-välja. Teadvusta endale toitu, mida sööma hakkad. Jälgi hoolikalt toidu välimust, värve ja aroome, tunne nendest rõõmu. Vähenda oma söömiskiirust. Pane tõeliselt tähele toidu maitset ja tekstuuri. Sinu aju jaoks on tähtis teadvustada, milliseid toite sa parajasti sööd, et aju võiks seedeelunditele edastada teabe, milliseid ensüüme ja hormoone toota.

Mälu toitu hoolikalt, kuni see muutub vedelaks, ning neela see alles siis alla. Ära kiirusta. Hinga suutäite vahel sisse ja välja ning pane söögiriistad pärast igat suutäit korraks lauale.

Seedimine saab alguse suust, kus toitu mälume. Süsivesikurikkad toidud saavad põhjalikust mälumisest eriti palju kasu. Sülg sisaldab ensüümi nimega amülaas, mis hakkab lagundama liitsüsivesikuid lihtsüsivesikuteks või suhkruteks, kui toit on veel suus. Mida rohkem mälume, seda magusamaks toit muutub ja seda rohkem toodab meie aju serotoniini – ajukemikaali, mis on vastutav hea enesetunde eest. Põhjalik mälumine võib vähendada ka himu maiustuste järele!

Toidu põhjalik mälumine võimaldab toitainetel tõhusamalt vereringesse imenduda ning kehal neid maksimaalselt omastada. See kasvatab ka meie teadlikkust söödavast toidust. Kui toitu hästi mälume, võime paremini tajuda hetke, mil kõht saab parajalt täis. Hea mälumine võib kõrvaldada seedehäireid, parandada immuunsüsteemi, suurendada energiat ja vastupidavust, parandada naha tervist ning hoida kehakaalu stabiilsena.

Kui võtame aega, et toitu tõeliselt maitsta, saame tervenisti nautida söömise meelelist kogemust: lõhnu, värve, aroome ja tekstuuri. See võib meid inspireerida tunnetada suurt tänu ja väärtustada küllust meie elus. Püüa iga suutäit mäluda kolmkümmend korda – samal ajal mitte midagi lugedes, mitte ka telekat vaadates või videomänge mängides. Võimalik on isegi oma jooke mäluda. On üks budistlik ütlus: „Mälu oma jooki ja joo oma sööki.“
Söömise ja puhkamise graafik

Ära söö pärast kella 19.00. Mine magama hiljemalt kell 22.00.

Kui lõpetad söömise enne kella seitset õhtul, võid oma sööki enne magamaminekut seedida ning nautida rahulikumat ja kosutavamat und. Maksa talitlus algab intensiivsemalt kell üksteist õhtul. Kasulikum on selleks ajaks juba magada, et maks saaks keha puhastamisel teha kõige tõhusamalt tööd, samas kui teised elundid ja elundkonnad kannavad hoolt keha parandustööde eest ja loovad uusi kudesid.

Varasem magamaminek võimaldab sul end paremini välja puhata ning ärgata värske ja kerge tundega, mitte uimasena ega loiuna. Võid küll magada kokkuvõttes sama palju tunde kui varem, aga uni on väärtuslikum, kui alustad oma puhkamisperioodi eelnevast varem.


Lühike kokkuvõte eluviisisoovitustest

Puhastuse ajal on parim:
• püsida füüsiliselt aktiivne, aga vältida kurnavat trenni. Eelistada tasasemaid füüsilisi tegevusi, nagu jalutamine, jooga või ujumine
• käia kord või paar massaažis
• lubada endale võimalikult palju vaba aega ehk „aega iseendaga“
• proovida edasi lükata uued tööülesanded, lisakohustused või tähtajad. Lihtsalt ütle „Ei!“
• aeglustada elutempot ning lõõgastuda, et lubada oma kehal end tervendada, parandada ja taastada
• minna loodusesse kõndima. Veeta iga päev aega väljas värske õhu käes – isegi kümne minuti pikkune jalutuskäik ümber kvartali on igati kasulik
• vältida telekat, ajalehti ja igasugust meelte ülekoormamist
• vähendada võimalikult palju arvuti taga istumist
• tuua oma eluruumidesse ja töökohta rohelist energiat seeläbi, et paigutada igasse tuppa rohelised taimed

Sügispuhastuse ülevaade

Esimesest puhastuspäevast viimase puhastuspäevani

Hommikul joo esimese asjana üks-kaks klaasitäit õunaäädikaga vett (loe allpool kirjeldatud retsepti).

Hommikusöögiks naudi rohelist smuutit (loe allpool kirjeldatud retsepti). Mõtle smuutist kui toidust, mitte joogist. „Söö“ smuutit aeglaselt – isegi mälu seda enne allaneelamist.

Umbes tund enne lõunasööki joo üks-kaks klaasitäit õunaäädikaga vett.

Lõunasöögiks söö eelroaks kaks kuhjaga supilusikatäit hapendatud juurvilju. Seejärel söö kicheree’d koos rohelise salatiga (loe allpool kirjeldatud retsepte).

Umbes tund enne õhtusööki joo üks-kaks klaasitäit õunaäädikaga vett.

Õhtusöögiks söö eelroaks kaks kuhjaga supilusikatäit hapendatud juurvilju. Seejärel söö kicheree’d, hautatud rohelisi lehtköögivilju ning keedetud, aurutatud või hautatud juurvilju (loe allpool kirjeldatud retsepte).

Vahepalad on lubatud. Kui tunned end einete vahepeal näljasena, võid alati süüa rohkem kicheree’d, avokaadot, hapendatud juurvilju, õuna, pirni või marju.

Vedelikud

Joo päevas mitu korda õunaäädikaga vett (loe allpool kirjeldatud retsepti). Püüa juua iga päev vähemalt kaks liitrit. Alusta hommikul esimese asjana ühe-kahe klaasitäie veega. Joo vett ka hilishommikul ja pärastlõunal. Rüüpa natuke õunaäädikaga vett ka einete kõrvale. Ära pane õunaäädikaga vette jääd – see summutaks sinu seedesüsteemi tuld. Hoia vett toatemperatuuril või isegi soojenda seda.

Lisaks õunaäädikaga veele – mitte selle asemel – võid juua ka taimeteed (loe allpool soovitatavatest valikutest ja retseptidest).

* * *
Marika Blossfeldti järgmised nõuanded organismi sügispuhastuseks isuäratavate reptseptideja toetavate protseduuridega leiad SIIT.

Vaata ka tema kodulehte ning kuula Maria Blossfeldti Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”

Seotud