Ela kiirustamata: sisene eluvoolu ja lase end rahulikult kaasa kanda

“Lõpetage unistuste tagaajamine! Sisenege eluvoolu ja laske end rahulikult kaasa kanda,” soovitab maailmakuulus vaimne õpetaja Wayne W. Dyer elumere laineharjal surfajatele, rööprähklejatele ja kiirustades ringi rabeledes elu mõtte otsijatele hoopiski Taod harjutada.

See Daodejingi värss räägib muistsetest meistritest, kes nautisid oma maailmaga kirjeldamatult sügavat ühtsustunnet. Laozi kasutab võrdkujusid, et kirjeldada nende pühameeste rahulikku ja paindlikku eluviisi: kujutage ette, et ületate talvel järvejääd, mis võib iga hetk praguneda, jäädes ohu suhtes ettevaatlikuks ja valvsaks. Kirjeldused maalivad pildi neist, kes elavad kiirustamata, kuid püsivad samas sügavas teadlikkuse seisundis.
Mõelge neile kahele olemisviisile, mida kirjeldatakse Daodejingi värsis: esmalt sulanduda ja saada üheks end ümbritseva keskkonnaga, jäädes samas nõnda lõdvestunuks, et teie rahulikkus võimaldab rahuneda ka ümbritsevatel nähtustel, nii et tekib sügav selgus. Jääge ärksaks ja sügavalt teadlikuks, kuid samas seesmiselt rahulikuks – ärge kiirustage ega nõudke midagi, vaid valitsege oma sisemaailma täielikult.
See Daodejingi peatükk tuletab mulle meelde piiblisõnu: “Jätke järele ja teadke, et mina olen jumal” (Ps. 46:11). Te pärinete rahulikkusest, kust pärineb kogu loodu. Püsige loovas ja lihtsas seisundis, mida Laozi võrdleb “tahumata pakuga” – see iseloomustab algaja meelt ja piiramatut potentsiaali. Vajate meelt, mis on valmis eluga kaasa voolama ja Tao igaveste jõudude poolt vormitud saama. Nähke end Daodejingi 15. värsis mainitud omaduste kaudu: ettevaatlik, aga lõdvestunud ja rahulik, samas kiirustamist vältiv ja enesekindel; pehme, kuid valmis kindlalt püsima, kuni vesi selgineb.
See värss tuletab teile meelde, et looduse kaudu saab viimaks kõik selgeks. Teie siht on jääda loodusega kooskõlla, nagu mulla all peituv idu, mis kiirustamata ootab, millal nina välja pista ja oma saatust täita. Seda ega midagi muud looduses ei saa tagant kiirustada. Loomine toimub omaenda ajakava kohaselt. Too metafoor räägib teiegi suhtes selget keelt: kulgete kõrgema korra kohaselt. Kõik, mida vajate, saabub kiirustamata kombel. Loobuge nõudmistest ja usaldage Tao täiuslikku kulgu. Püsige ärksa tänulikkuse seisundis ja saavutage teega kooskõla. Olles üritanud meditatsiooni ja Daodejingi uurimise teel mõista Laozi meelt ja sihte, usun ma, et ta ütleks meile tänapäeval järgmist.

Lõpetage unistuste tagaajamine
Laske neil enda juurde tulla täiusliku korra kohaselt ja ärge kahelge nende ajastuses. Loobuge liigsest kiirustamisest ja õppige olema õõnes nagu koobas ning kõigile võimalustele avatud nagu tahumata pakk. Saagu meelerahust teie igapäevane harjutus. Kujutage ette kõike, mida tahaksite elus kogeda, ja laske siis lahti. Usaldage Taod, mis tegutseb kõrgema täiuslikkuse kohaselt, nagu see teeb kõigega meie planeedil. Teil pole vaja kiirustada ega midagi tagant sundida. Olge vaatleja ja vastuvõtja, mitte oma elu peale tükkiv ohjaja. Just kiirustamata kulgemise kaudu hakkate oma olemasolu valdama Tao tee kohaselt.

Sisenege eluvoolu ja laske end rahulikult kaasa kanda
Loobuge rähklemisest ja usaldage Tao tarkust. Teile määratu jõuab kohale, kui te ei ürita jõevoolu tagant sundida. Kuid ilmselt on teid alati julgustatud oma elu aktiivselt suunama ja ihasid rahuldama … nüüd on aeg usaldada ajatut tarkust, mis teist läbi voolab. Teos “The Way of Life According to Lao Tzu”, mille Witter Bynner tõlkis 1944. aastal, võtab luuleliselt kokku Tao 15. värsi:
Kuidas saaks inimese elu suunda hoida, kui ta ei lase sel voolata?
Need, kes voolavad eluga kaasa, teavad, et ei vaja mõnd muud jõudu.
Nad ei väsi ega vala pisaraid, ei vaja parandamist või korrastamist.
Suurepärane nõu kiirustamata elamiseks.

Harjutage nüüd Taod
Istuge kümme minutit vaikselt, mõtiskledes kõigest, mis on teil olemas ning mis voolab teie ellu, järgides kõrgemalt poolt korrastatud ajakava. Leidke rahu ja tundke tänulikkust selle eest, mis võimaldab elul kulgeda nõnda täiuslikult. Loobuge kõigist kiirustamisest kantud mõtetest.
Autor: Wayne W. Dyer
Allikas: Wayne W. Dyer “Muuda oma mõtteid – muudad oma elu”, kirjastus Pilgrim

Seotud