B3-vitamiin ehk niatsiin teeb naha ilusaks

Öeldakse, et heal lapsel on mitu nime: see kehtib ka B3-vitamiini kohta, mis on tuntud veel selliste nimede all, nagu niatsiin, nikotiinhape (mitte segi ajada nikotiiniga!) ja PP-vitamiin. Nii nagu teisedki B-rühma vitamiinid, aitab ka B3-vitamiin lõhustada süsivesikuid, rasvu ja valke ning muuta need energiaks, vahendab Tervisliktoitumine.ee. Lisaks on niatsiinil põletikuvastane toime. ETNÜ toitumisnõustaja Siiri Krümann lisab: “B3-vitamiin reguleerib naha niiskusesisaldust, on oluline närvisüsteemi ja lihaste talitluseks, armkoe paranemisel ning tagab aju normaalse funktisoneerimise.”

Keha ei säilita B3-vitamiini kaua ja seetõttu tuleb seda tarvitada pidevalt. Õnneks on see väga laialt levinud, mistõttu tervislike eluviiside ja toitumise puhul vitamiinivaegust ei teki. B3-vitamiin on suhteliselt vastupidav valgusele, õhule ja kuumutamisele. Inimese organism suudab B3-vitamiini teatud määral ka ise toota.

B3-vitamiin on nahale kasulik

B3-vitamiinil on kasulik mõju nahale, mistõttu leidub seda paljudes nahahooldustoodetes. See kaitseb nahka päikesest kiirguva infrapuna eest (mitte segi ajada UV-kiirgusega!). Kuigi infrapunakiirgusel on hulk tervisele kasulikke omadusi, siis liigne infrapuna võib olla nahale kahjulik. Seda eriti juhul, kui on probleeme liigse pigmendi tootmisega, mille tagajärjel tekivad nahale tumedad laigud ja uued sünnimärgid. Infrapunavalgus aktiveerib tegevuse, mis põhjustab tumedate pigmendilaikude teket. Niatsiin on aga võimas antioksüdant, mis pidurdab infrapunakiirguse kahjustavat tegevust ja ennetab tumedate laikude teket.

B3-vitamiin aitab ennetada ka naha vananemist. Täpsemalt on vananemisvastane toime niatsiinamiidil ehk ühendil, mis tekib inimese kehas niatsiinist. Niatsiinamiidi abil suureneb naha loomiseks vajalike valkude tootmine, sealjuures hakkab keha suuremas koguses tootma ka keratiini. Keratiin on naha oluline koostisosa, mis aitab hoida naha siledana ja kahjustunud nahka taastada. Seeläbi aitab B3-vitamiin nahka siluda ja kortse ennetada.

Ühtlasi on B3-vitamiinil akne- ehk vistrikevastane toime. Akne puhul on tegemist põletikuga. Kuna B3-vitamiinil on muu hulgas ka põletikuvastane toime, siis suudab see aknet vähendada. Niatsiinil on nahka taastav ja parandav toime, seega paranevad tänu vitamiinile nii akne- kui ka muud armid. Arvatakse, et B3-vitamiin on aknega võitlemiseks isegi parem kui osa tuntud akneravimeid, nagu näiteks antibiootikumid, retinoidid, bensoüülperoksiid või salitsüülhape. Seda seetõttu, et B3-vitamiini taluvad hästi kõik nahatüübid ehk see ei tekita kõrvaltoimeid.

B3-vitamiini tarvitamine piisavas koguses aitab ennetada pellagrat ehk karenahksust. Haiguse tüüpilised tunnused on villine ja veritsev nahk päikesele avatud nahapindadel ja hilisemad pigmendilaigud nahal. Pellagra otsene põhjus on B3-vitamiini puudus. Samuti mõjutab pellagra teket mõne teise B-vitamiini puudus või samaaegne valguvaegus, aga ka toitainete omastamise häire.

B3-vitamiin avaldab positiivset mõju vere kolesteroolitasemele ja aitab ravida diabeeti

kolesterool seob liigse kolesterooli veres ning juhib selle maksa, kus see töödeldakse ümber või viiakse kehast välja. Samuti suudab B3-vitamiin vähendada kahe nn halva kolesterooli ehk LDL- ja VLDL-kolesterooli tootmist.

Toidulisandina kasutavad B3-vitamiini eelkõige kõrge kolesteroolitasemega patsiendid, kes on tundlikud statiini suhtes. Statiin on kolesteroolisisaldust langetavate ravimite rühm, mis avaldavad toimet maksas, ning mis on peamised kasutusel olevad kolesterooliravimid. Enne, kui hakata kasutama B3-vitamiini kolesterooliraviks, tuleb konsulteerida arstiga, sest tarvitades seda suurtes kogustes, on B3-vitamiin toksiline.

Toitumisnõustaja Siiri Krümann lisab: “Verelipiidide ehk kolesterooli ja triglütseriidide tasakaalustamiseks on vaja lisaks B3-vitamiinile ka C-vitamiini, mineraalidest magneesiumi, kaaliumit ja kroomi ning ka antioksüdantset E-vitamiini. Samas kehtivad kolesteroolitaseme tasakaalus hoidmiseks üldised tervisliku toitumise soovitused: tuleks jälgida, et B3-vitamiini rikkad toiduained oleksid menüüs esindatud, aga lisaks ei tohiks ära unustada üldiseid tervislikke toitumissoovitusi.”

Vitamiin B3 on kasulik ka suhkruhaigetele, sest LDL-kolesterooli taseme vähendamine on üks esimesi vajalikke samme diabeediravis. Eelkõige on siinkohal silmas peetud selle vitamiini võtmist toidulisandina, kuid kasuks tuleb ka B3-vitamiini sisalduse korrigeerimine oma igapäevases toiduvalikus. Lisaks aitab niatsiini ja diabeediravimite koosmõju tasakaalustada suhkrusisaldust veres. Toitumisnõustaja Siiri Krümann täiendab: „B-grupi vitamiinidest on diabeedi puhul abi, kuna need osalevad glükoosi ainevahetuses. Ilma nendeta on suhkru ainevahetus häiritud.”

Autor: Marie Udam

Päikesevitamiin D – eluliselt vajalik hormoon

Looduse apteek: 5 sügisest supertaime Eestimaa loodusest, mis tugevdavad sinu keha ja vaimu

B-grupi vitamiinide puudusel on tõsised tagajärjed

C-vitamiin aitab püsida noorena ja toetab immuunsüsteemi

Millised on parimad toidud meestele?

Seotud