Anthony Robbins: meil on piisavalt aega, kui me seda õigesti kasutame

“Kuidas õppida kasutama aega kasulikult, et raisatud aeg või ebaotstarbekalt kulutatud aeg ei tekitaks stressi ja rahulolematust? Kui oled kunagi olnud stressis – ja kes poleks -, siis võib-olla seetõttu, et sul polnud küllalt aega teha, mida tahtsid, ja nii hästi, kui soovisid. Võib-olla seetõttu, et keskendusid hetkevajadustele: hetkenõudmistele, hetkekatsumustele, hetkesündmustele. Selle stressiga ja ülekoormatud seisundis olles vähenes kiiresti su efektiivsus. Lahendus on lihtne: võta oma ajakasutuse kontrollimine enda kätesse,” soovitab Anthony Robbins, kes on ülemaailmselt tuntud populaarne autor ja enesearengu juhendaja.

Kuidas valitseda oma aega ja elu?
Kui olevik on stressirikas, siis tegele otsustavamalt oma väljakutsetega, keskendudes tulevikule ja enda ees seisvate ülesannete edukale lõpetamisele või probleemide lahendamisele. Tulevikule keskendumine muudab otsekohe su seisundit ja leiad need ressursid, mida vajad muutuste tegemiseks olevikus.
Stress on väga sageli mingisse ajaraamistikku “kinnijäämise” tulemus. Näiteks pole inimesel olevikus jõudu, kuna ta mõtleb muretsedes tuleviku peale. Sellisel puhul on abi sellest, kui inimene keskendub asjadele, mida saab olevikus ära teha. On inimesi, kes iga väljakutse puhul keskenduvad vaid sellele, kuidas nad minevikus hakkama ei saanud. Kui nad minevikku pidama jäävad, siis stress suureneb. Nihe oleviku suunas või lootus, et tulevik on positiivne, võib otsekohe muuta inimese emotsionaalset seisundit. Meie emotsioone mõjutab suuresti ajaraamistik, milles me hetkel tegutseme.
Väga sageli me unustame, et aeg on mõtteline konstruktsioon ja täiesti subjektiivne, ning meie ajataju oleneb peaaegu alati sellest, millele oleme mentaalselt keskendunud … Näiteks, kui pikk on pikk aeg? Kõik sõltub olukorrast, kas pole nii? Seista üle 10 minuti järjekorras tundub terve igavik, samas kui tund aega armatsemist möödub liiga ruttu. Meie uskumused määravad samuti meie ajataju. Mõne inimese jaoks on kakskümmend minutit nagu terve igavik mistahes olukorras. Teiste jaoks on pikk aeg sajand. Püüa kujutleda, kui erinevalt need inimesed kõnnivad, räägivad, oma eesmärkidesse suhtuvad, ja kui stressirikas on neil omavahel asju ajada, sest nad tegutsevad, lähtudes täiesti erinevalt aluselt. Seetõttu ongi aja valitsemine suur oskus. Oskus oma ajataju painutada tähendab oskust kujundada oma elu.
Kolm “aega kokku hoidvat” nippiI
Oskus ajatajuga manipuleerida. Kindlasti oled märganud, et kui oled millestki täielikult haaratud, kaotad ajataju? Miks? Sest sa enam ei keskendu aja kulgemisele. Sa ei mõõda enam aega. Sa keskendud millelegi meeldivale ja seetõttu liigub aeg kiiremini. Pea meeles, et sina valitsed seda. Suuna oma tähelepanu ja vali teadlikult, kuidas oma aega mõõta.
Kui vaatad pidevalt kella, siis tundub aeg venivat. Jällegi, su ajataju oleneb su tähelepanust. Kuidas sa defineerid oma ajakasutust? Kas sa kulutad aega, raiskad aega, lööd aega surnuks? Öeldakse, et “aja surnukslöömine pole mõrv, vaid enesetapp”.
Olulise ja ebaolulise eristamine. Tõenäoliselt kõige tähtsam asi on aru saada, et su ajakasutuse – ja rahulolu – määrab ära asjade pakilisus ja olulisus. Mida ma sellega mõtlen? Las ma küsin sinult: “Kas sa oled kunagi töötanud kõigest hingest, teinud ära iga asja oma “peab”-nimekirjast, aga päeva lõpuks pole ikkagi tundnud rahulolu?” Sellepärast, et sa tegid ära kõik pakilised asjad, mis hetkel su tähelepanu nõudsid, aga ei teinud midagi olulist – neid asju, mis oleksid midagi pikemas perspektiivis muutnud. Ja vastupidi, kas sul on olnud päevi, mil said vähe tehtud, aga lõpuks oli tunne, et see oli üks oluline päev? Need ongi sellised päevad, mil keskendusid millelegi olulisele, mitte sellele, mis on pakiline. Pakilisus tundub valitsevat meie elu. Telefon heliseb, me teeme midagi olulist, aga “peame” toru võtma – äkki jääme millestki tähtsast ilma? See on klassikaline näide pakiliste asjadega tegelemisest. Samas võib ainus asi, millest ilma jääd, olla reklaami pakkumine telefoni teel. Teisest küljest, me ostame raamatu, mille kohta me teame, et see võib meie elu muuta, aga lükkame selle lugemist edasi, sest me lihtsalt ei saa seda teha meilide lugemise, bensiinipaagi täitmise ja telekast uudiste vaatamise vahepeal. Ainus viis oma aega tõeliselt valitseda on organiseerida ajakava iga päev nii, et teha olulisi, mitte pakilisi asju.
Hoia aastaid kokku. Kõige võimsam viis aega kokku suruda on õppida teiste inimeste kogemustest. Me ei suuda tegelikult aega valitseda, kuni meie õppimise ja meisterlikkuse saavutamise strateegia põhineb ainult isiklikul katse-eksituse meetodil. Võttes eeskuju neilt, kes on juba edukalt hakkama saanud, võid ära hoida palju valu. Ma kutsun sind üles õppima teiste inimeste kogemustest nii sageli kui võimalik ning talletama, mida oled õppinud.
Ülesanne
Tegele terve päev läbi ajaraamistiku jälgimisega. Kui tunned oleviku survet, peatu ja mõtle tulevikust nii, et see sulle jõudu annaks. Näiteks mõtle olulistele eesmärkidele ja tegele nendega sügavuti. Visualiseeri kujutluspilte, mine neisse sisse, kuula ja taju. Mine tagasi oma kallisse mälestusse: esimene suudlus, lapse sünd, eriline hetk koos sõbraga. Mida rohkem sa arendad oma võimet kiiresti ajaraami muuta, seda suurem on su vabaduse tasand ja emotsioonide valik, mida võid luua endas mõne hetkega. Harjuta seda nii kaua, kuni suudad seda ükskõik kuna kiiresti kasutada oma seisundi muutmiseks.
Õpi tahtlikult ajatajuga manipuleerima. Kui miski tundub liiga palju aega võtvat, siis võimaluse korral tee samal ajal veel midagi, nii et tajud aja kulgu teistsugusena. Näiteks minul on joostes klapid peas ja ma kuulan oma lemmikmuusikat. Või vaatan uudiseid või räägin telefoniga, tehes trenažööril trenni. See tähendab, et ma ei otsi kunagi vabandusi mitte trenni teha või selle tõttu olulisi asju tegemata jätta: teen trenni ja vastan kõnedele.
Tee nimekiri olulistest, mitte pakilistest asjadest. Selle asemel et üles kirjutada mustmiljon asja ja tunda päeva lõpus, et sa pole hakkama saanud, keskendu sellele, mis on kõige olulisem ära teha. Kui teed nii, siis luban, et tunned rahuldust.
Autor: Anthony Robbins
Allikas: Anthony Robbins “Ärata endas hiiglaslik vägi”, kirjastus Pilgrim

Seotud