Alkeemia lugemisnurk. Viis sammu, kuidas asuda juba täna oma elu positiivses suunas muutma

Tony Robbinsit peetakse üheks parimaks õpetajaks, kuidas avastada oma sisemine jõud ning seda maksimaalselt ära kasutada. Oma raamatus “Ärata endas hiiglaslik vägi” annab ta praktilist nõu, milliseid samme ette võtta, et saavutada oma elus positiivseid muutusi.

“Loodus on pannud inimese valitsejateks kaks sõltumatut isandat; valu ja naudingu… ja need valitsevad meid kõiges, mida teeme, kõiges, mida ütleme, kõiges, mida mõtleme: iga pingutus, mille teeme nendest vabanemiseks, vaid näitab ja kinnitab seda.” Jeremy Benthamm

Miks inimesed ei püüa oma lähisuhet parandada, minnes näiteks teraapiasse, või miks nad ei lähe lahku, et edasi liikuda. Sellepärast, et nad teavad – muutus viib tundmatusse, ja enamik inimesi usub, et tundmatus on palju valusam kui olemasolev suhe. Nagu ütleb vanasõna – parem pool muna kui tühi koor. Need põhiuskumused ei lase meil hakata tegutsema selle nimel, et oma elu muuta.

Kui tahame intiimsuhet, siis peame üle saama hirmudest hülgamise ja haavatavuse ees. Kui kavatseme luua firma, siis peame ületama oma hirmu turvatunde kaotamise ees. Tegelikult, enamik asju, mis on elus väärtuslikud, nõuavad, et läheksime oma närvisüsteemi põhilise tingituse vastu. Me peame hakkama saama oma hirmudega, ületades loomupärased reaktsioonid, ja paljudel juhtudel muutma selle hirmu oma jõuks. Enamasti ei saa see, mida me kardame, kunagi tegelikkuseks. Näiteks hakkavad paljud inimesed kartma lennukiga lendamist, kuigi sellel foobial on väga nõrk alus. Nad on lugenud ajalehest lennukatastroofidest ja väldivad nüüd lendamist: nad lasevad sellel hirmul end valitseda. Aga me peame keskenduma sellele, et elaksime olevikus ja reageerime sellele, mis on tegelik, mitte hirmudele, mis seostuvad kunagi minevikus juhtunuga või sellega, mis võib-olla toimub tulevikus.

Põhiline on aru saada, et me ei püüa sageli vabaneda tegelikust valust, vaid püüame vältida olukorda, mille kohta me usume, et see hakkab põhjustama valu.

Teeme kohe mõne muutuse

Kõigepealt kirjuta üles neli asja, mida sa pead tegema, ent oled edasi lükanud. Võib-olla tahad kaalust alla võtta. Võib-olla on sul tarvis lõpetada suitsetamine. Võib-olla pead suhtlema kellegagi, kellega oled tülli läinud, või võtma uuesti ühendust kellegi sinu jaoks tähtsa inimesega.

Teiseks, iga tegevuse juurde kirjuta vastus küsimustele, et miks ma pole midagi seni ette võtnud ning milliste ebameeldivustega ma olen seda tegevust seostanud. Neile küsimustele vastamine aitab sul aru saada, et sind hoiab tagasi see, et oled seostanud tegutsemisega suuremat vaeva kui mitte tegutsemisega. Kui sulle tundub, et mingit valu sellega seotud pole, siis mõtle veel. Võib-olla on tegemist mingite lihtsate ebamugavustega, võib-olla pole sul võimalik aega leida jne.

Kolmandaks, kirjuta üles nauding, mille oled minevikus seostanud negatiivse käitumismustriga. Kui tahad näiteks kaalus alla võtta, miks sööd sa siis maiustusi ja kartulikrõpse edasi, juues sinna juurde liitrite kaupa karastusjooke? Sest sa väldid valu, mis kaasneb enda ilma jätmisega nendest, samas kui nende söömine paneb sind kohe praegu end hästi tundma. See annab sulle naudingut! Kohest naudingut! Keegi ei taha sellest loobuda! Selleks, et läbi viia muutusi, mis jääksid püsima, peame leidma uued võimalused, et saada seda sama naudingut ilma negatiivsete tagajärgedeta. Oma naudingute identifitseerimine aitab sul mõista, mis on su märklaud.

Neljandaks, kirjuta üles, mis see sulle maksma läheb, kui sa praegu midagi ei muuda. Mis sinuga toimub, kui sa ei lõpeta suhkru ja rasva söömist? Kui sa ei lõpeta suitsetamist? Kui sa ei tee seda telefonikõnet, mille sa pead nagunii mingil hetkel tegema? Kui sa ei hakka iga päev pidevalt trenni tegema? Ole endaga aus. Mis see sulle maksma läheb järgmise kahe, kolme, nelja, viie aasta pärast? Mis see sulle maksma läheb füüsilisel energiatasandil? Mis see sulle maksma läheb seos eseneseaustusega? Mis see sulle rahaliselt maksma läheb? Mis see sulle maksma läheb suhetes inimestega, kellest sa kõige rohkem hoolid? Millise enesetunde see sulle tekitab?Ära ütle lihtsalt, et “see on tõesti kulukas” või “ma lähen paksuks”. Sellest ei piisa. Sa pead meeles pidama, et meid käivitavad emotsioonid. Niisiis kasuta oma valu sõbrana, kes võib sind viia uuele tasandile.

Viimane samm on kirjutada üles kõik need naudingud, mille sa saad, kui sa kohe selle tegevusega pihta hakkad. Tee pikk nimekiri, mis sulle emotsionaalselt mõjub, mis sind tõesti elevile ajab: “Ma saavutan tunde, et tõepoolest valitsen oma elu üle, teadmise, et mina juhin. Ma muutun palju enesekindlamaks. Ma muutun palju vitaalsemaks ja mu tervis on palju parem. Ma olen võimeline tugevdama kõiki oma suhteid. Ma saavutan suurema tahtejõu, mida võin kasutada mistahes teises eluvaldkonnas. Mu elu saab nii mõneski mõttes paremaks juba praegu. Ja on seda ka kahe, kolme, nelja, viie aasta pärast. Seda tehes elan ma oma unistuste elu.”

Kujutle, millist mõju avaldavad kõik need positiivsed asjad nii olevikus kui pikaajalisemas perspektiivis. Ma julgustan sind võtma praegu aega selle harjutuse lõpetamiseks ja kasutama ära seda tugevat impulssi, mille oled saanud. Carpe diem! Püüa päeva! Teist sellist aega kui olevik pole olemas. Tee kindlasti see harjutus võimalikult ruttu ära ja näita endale, et valitsed valu ja naudingu kaksikjõude.

Katkend pärineb kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Anthony Robbinsi raamatust “Ärata endas hiiglaslik vägi. Kuidas hetkega hakata juhtima oma vaimset, emotsionaalset, füüsilist ja rahalist saatust!”

Tony Robbinsit peetakse üheks parimaks õpetajaks, kuidas avastada oma sisemine jõud ning seda maksimaalselt ära kasutada, et muuta kogu oma elu.

Selles raamatus pakub ta meile rikkaliku paleti juhtnööre, kuidas tegeleda oma emotsioonide ja psüühiliste seisunditega, et oma enesetunnet kiiresti helgemaks muuta; kuidas uurida oma uskumusi, hoiakuid ja väärtushinnanguid, et neid endale selgelt teadvustada; kuidas jälgida oma sõnakasutust ja selle mõju oma igapäevaelus; kuidas saavutada oma majandusliku olukorra paranemine; ning kuidas hakata ise oma elu eest täielikult vastutama ja ise oma saatust kujundada, nii et see oleks tõesti selline, nagu me ise soovime.

Tema arusaamad on selged ja intelligentsed ning ta kirjeldab neid kirglikult ja pühendunult, samas neid lihtsalt ja põhjalikult lahti rääkides.

See raamat tekitab kirge ja elevust ka lugejas – muutused ja muutumine pole midagi hirmutavat, vaid nauditav teekond.


Seotud