Ajurveeda kehatüüp määrab ära, kuidas peaksid toituma ja elama

Tuhandeid aastaid vana Indiast pärit tervise tasakaalus hoidmise kunst ajurveeda tähendab oma kehatüübi jaoks sobivat toitumist, õigel ajal magamaminemist, joogat, emotsioonide ja mõtete taltsutamist, tarka ja põhjalikku diagnostikat ning põnevaid ja üllatavaid teraapiaid. Pärimusena anti seda edasi suuliselt, kirja panema hakkasid 5000 aasta eest tamili targad siddhad.

Ajurveeda – sanskriti keelest tõlgituna eluteadus (ayur – elu, veda – teadus, teadmised), on jumalike teadmiste raamatutesse veedadesse kirja pandud iidne teadmistesüsteem looduse ning oma meele ja kehaga kooskõlas elamisest, tervisest, tervendamisest ja terve olemisest. Tema tarkuse järgi koosneb meie keha, nagu ka kõik olemasolev, viiest looduse elemendist – õhust, tulest, veest, maast ja eetrist – mis mõjutavad meist igaüht erinevalt ning millest omakorda moodustuvad kolm kehatüüpi ehk doshatvata, pitta ja kapha.

“Nende kombinatsioon on igal inimesel ainulaadne, karmaline. See saadakse sündides nii emalt kui isalt ning mõjutab kehaehitust, iseloomu, toidueelistusi, liikumisharjumusi, ainevahetust ja ka võimalikke terviseprobleeme,” selgitab Aurea ajurveeda tervisekeskuse juhataja Aivar Kisant iidse holistilise meditsiinikunsti saladusi. “Oma vata, pitta ja kapha on igal elundil, igal rakul. Samamoodi ka looduses igal aastaajal, hetkel ööpäevas. Kõike seda teades ja teadlikult arvestades saab end tasakaalus hoida ning elada võimalikult kaua terve ja õnnelikuna.”

Kolm kehatüüpi

Erinevaid teste oma kehatüübi kindlakstegemiseks leiab internetist ohtrasti. Üks selline on ka test ja küsimustele vastata ausalt, näitab ankeet ära inimese kehatüübi ehk kolme dosha praeguse seisu ja protsentuaalse suhte. Et teada saada, kas ja kui palju see sünnil saadust erineb ning tasakaalust väljas on või pole, tuleb sammud seada siiski asjatundja poole.

Tasakaal tähendab ajurveeda järgi oma doshale sobivat eluviisi:

Toitumine. Olgugi, et toitumine sõltub paljus kehatüübist, kehtivad mõned reeglid siiski kõikidele. Söögi ajal tegele söömise, mitte nutiseadmete nuhkimise, telekavaatamise, raamatulugemise, nääklemisega. Mälu toitu aeglaselt ja süljega korralikult segades. Ära joo vahetult enne või pärast sööki, et mitte lämmatada seedetuld. Valge suhkur ja rafineeritud jahu on kurjast igale doshale

Uni. Magama on meie ajavööndis minna parim kell 22-23, et nagu kord ja kohus saaksid puhata närvi- ja hormonaalsüsteem, taastuda elujõud ehk praana ning puhastuda kehasüsteemid. Vaid kaphal võib unele sättimise aeg nihkuda südaöösse.

Jooga. Joogast peab ajurveeda väga lugu ning see on igas ajurveeda ravikeskuses üks teraapiatest. Siingi on omal kohal kehatüübile vastav lähenemine, sest erinevatele doshadele sobivad erinevad joogaasendid.

Vata kehatüüp

Vata elemendid on õhk ja eeter. Tema hoole all on kõik liikumised: veri, lümf, hingamine, närvisüsteem, ka mõtted. Vata asukoht on allpool naba. Vata-tüüp on õbluke, peene kondiga, kas pikemat või lühemat kasvu. Loomult on ta väle, kergesti vaimustuv, kiire mõistusega. Tal on rohkelt ideid, ent püsimatuse tõttu ei jõua ta paljut neist ellu viia.

Põhiprobleemid: närvisüsteem, sest ta ei hiilga stressitaluvusega ning kui elu kaootiline ka veel on… Muret võib olla ka kõhukinnisuse, liigeste, spasmide ja siin-seal esinevate valudega.

Toit: vata peab sööma sooja toitu, köögivilju kindlasti kuumutatuna. Toored puu- ja köögiviljad, eriti õunad, kapsad, oad – kõik, mis tekitab gaase, pole head. Küll on talle kasulikud magusad puuviljad, ka värskena. Samuti mesi. Piimatoodete tarvitamisega pole tal samuti probleemi. Vatat rahustavad soe, õline, soolane, hapu ja magus. Kibedat, mõru, teravat, külma ja kuiva toitu peaks ta vältima. Ravim- ja maitsetaimedest võib ta mõõdukalt kasutada kõiki. Süüa võiks vata-tüüp kolm kord päevas.

Jooga: liigutama on vata-tüüp tsuti laisk. Joogaasanatest on talle parimad sellised, millesse on kaasatud ka hingamine. Asendis võiks püsida kauem, kui ta seda tahaks. Vata vähendamiseks sobivad: sõdalaseasend Virabhadrasana, kolmnurkasend Trikonasana, paadiasend Navasana, kerepööre Marichyasana, lapseasend Balasana.

Pitta kehatüüp

Pitta elemendid on tuli ja vesi. Tema hoole all on ainevahetus: seedesüsteem, toitainete imendumine, seedeprotsessis vajalike fermentide ja aminohapete olemasolu, ka emotsioonide seedimine. Ta asub keha keskosas. Pitta-tüüp on tugev ja sportlik. Loomult sihikindel, kellel peab olema eesmärk, mille poole liikuda.

Põhiprobleemid: seedimine, siis kui vale toitumine toob kaasa liigse happelisuse. Nõrgad kohad on lisaks vereringe ja süda, mis tuleb sellest, et stressi ja pinge tekitatud tuli tõuseb üles. Oma tahte liigne pealesurumine võib lisaks südameprobleemidele tuua ka maohaavad.

Toit: tasakaalus pittal on hea seedimine. Ta peaks hoiduma teravast, hapust ja soolasest. Pigem magusad ja küpsed kui hapud puuviljad. Mett võiks tarvitada vaid aeg-ajalt, sest mesi on kuum ja tõstab kuumuse veel rohkem üles. Magusat maitset saab puuviljadest, riisist, piimast, ehkki kõik piimatooted pittale ei sobi. Teda rahustavad kibe ja mõrkjas. Teravaid maitseaineid võiks ta vältida, sest need lisavad kuumust. Süüa võiks kolm korda päevas ning peale sööki istuda, mitte kohe “lahingusse” tormata.

Jooga: kuna pittale on omane soov võistelda, siis ta enamasti juba spordib. Joogat peaks ta tegema tulemusele keskendumata. Pitta vähendamiseks sobivad: allavaatava koera asend Adho Mukha Savanasana, pea-põlved venitus Janu Sirsasana, jalad harkis painutus ette Padottanasana, jalad seinal Viparita Karani, kassivenitus Supta Matsyendrasana.

Kapha kehatüüp

Kapha elemendid on maa ja vesi. Tema hoole all on keha struktuur, luustik, kehavedelikud ja määrded, et liigesed ei kriuksuks ja sülge piisaks. Kapha asub keha ülaosas. Kehaehituselt on see tüüp tugev ja suure kondiga. Loomult rahulik, ustav, teeb läbimõeldud valikuid.

Põhiprobleemid: aeglus, inertsus, jääkainete kogunemine, mis toob kaasa ainevahetuse aeglustumise, kehakaalu tõusu ja toksiinide ladestumise kudedesse. Sellest, kuhu need jõudnud, oleneb ka, kui pikk on tervenemisprotsess. Stressile ja pingele peab kapha vastu hästi, ent sinna langedes on teda august välja saada väga raske ja pikaldane.

Toit: kapha-tüüp peab elu aeg jälgima, mida ta sööb. Talle on head enamik juur- ja köögivilju, soovitavalt kuumutatuna. Teravilja vähem, piimatooted talle ei sobi. Ka soolaga ei tohiks ta liialdada, ehkki ta seda väga armastab. Valge suhkur ja rafineeritud jahu pole kellelegi head, eriti kaphale. Mesi seevastu sobib, magusad puuviljad jälle mitte. Kapha võiks süüa vaid kaks korda päevas. Jätta hommikueine ära ning süüa kell 11-12, teist korda kella 16-18 vahel.

Jooga: kapha viitsib end liigutada kõige vähem, ehkki talle on seda vaja kõige rohkem. Kuna ta on vastupidav, sobib talle kasvõi maraton. Joogat võiks ta teha energilisemalt ja hoida pingutust. Kapha vähendamiseks sobivad: puuasend Vrksasana, allavaatava koera asend Adho Mukha Savanasana, kolmnurkasend Trikonasana, kobraasend Niralamba Bhujangasana, turiseis Sarvangasana.

Loe täispikkuses artiklit lehelt Makarikamaa.wordpress.com

Seotud