Neli soovitust meestele, millal tuleks kindlasti minna tervisekontrolli

Paljudel meestel on komme lükata tervisekontrolli minekut edasi. Meestearst dr Margus Punab annab neli nõuannet, millal ja millises vanuses peaks mees kindlasti arsti külastama.

• Kõik mehed peaksid meestearsti kontrollis käima vanuses 16-18 eluaastat. Sel perioodil on võimalik avastada ja edukalt korrigeerida mitmed sugutrakti toimimist ja hiljem seksuaalelu mõjutada võivaid haiguseid.

• Kuna munandivähk on väga kiiresti arenev ja enamasti just nooremate (15-45 aastaste) meeste haigus, siis peaks selle vanusegrupi mehed regulaarselt, kord kuus, kontrollima oma munandite seisundit. Mees peaks kindlasti arsti poole pöörduma kohe, kui ta tajub mingit muutusi munandi ehituses.

• Alates 45. eluaastast peaks iga mees regulaarselt kontrollima oma eesnäärme seisundit. Esimese PSA testi alusel on võimalik hinnata mehe eesnäärmevähi riski ja selle alusel tuleks paika panna edasise regulaarse kontrolli skeem. Enam kui pooltel meestel pole vaja PSA testi teha sagedamini kui nelja aasta tagant. Varjatud tervisehäiretele viitab ka tuntav seksuaalse huvi või võimekuse langus enne 60.-65. eluaastat.

• Põhjalikuma terviseuuringu, mis peaks sisaldama kindlasti ka suguhormoonide ja eesnäärme seisundi kontrolli, võiksid läbida kõik 35-40-aastased mehed. See on vanus, kui mees on oma täisküpsuses ja enamasti veel ka terve. Sellel uuringul on mitu eesmärki. Esiteks aitaks see varakult tuvastada ja seeläbi ka mõjutada suuremaid terviseriske. Samavõrd tähtis on aga panna paika võrdluspunkt, millega kõrvutada hilisemaid kehalisi muutuseid ja analüüsitulemusi.

Allikas: Kliinik.ee

Seotud