Aju õpib valu ohjama

Psühholoogidele ja füsioloogidele on pikka aega teada, et ühes kehapiirkonnas olev valu väheneb siis, kui mingi muu kehaosa valutama hakkab. Selle taga on närvisüsteemi kaitsemehhanism, mis aitab inimkehal kohaneda uute ohtudega.

Samuti kipub meie aju seostama sageli koos esinevaid sündmusi. Luksemburgi ülikooli neuroteadlased panid need teadmised kokku ning vaigistasid valu helide abil.

Vabatahtlikele katsealustele anti jala pihta nõrk elektrilöök ja lasti inimestel hinnata valu tugevust. Seejärel panid vabatahtlikud käe jääkülma vette. Jalavalu taandus ning samal ajal kõlas nende kõrvaklappides telefonihelin.

Katset korrati mitu korda ja lõpuks hakkas inimestel jalavalu vähenema ainult telefoniheli kuulmisel. Katsealused hindasid oma valu väiksemaks ja see peegeldus ka näiteks nende näoilmetes.

Uurimuse autori Fernand Antoni sõnul oli ajus tekkinud seos, mis pani heli mõjul tööle valu blokeeriva mehhanismi. Uurija kinnitusel sarnaneb see Ivan Pavlovi kuulsale eksperimendile, kus koerad õppisid toitu seostama kellahelinaga.

Ilmselt esineb vähemalt osadel inimestel ka vastupidine nähtus ja mingid tegurid võivad neil valutundlikkust hoopis suurendada.

Uurimus ilmus ajakirjas PLOS ONE.

Allikas: www.novaator.ee

Seotud