Valusa lahkumineku õpetus: südame murdumine võrdub füüsilise valuga ja nõuanded, kuidas sellega paremini toime tulla

Armastus teeb haiget ja seda ei öelda ainult murtud südamega inimestele. Südame murdumine on väga kummaline distressi-alane nähtus. See on teravalt valus ja sellegipoolest ei leia me oma kehal ühtegi vigastust. Uued uuringud leiavad, et kui sa meenutad inimest, kes ära läks, tekitab sinu aju tegelikult tsamasuguseid tundeid nagu sa kogeksid reaalse füüsilise valu puhul, tehes südame murdumise tõelisel füüsiliselt valusaks lisaks emotsionaalsele distressile, mida see põhjustab.

Südame murdumine on üks suur emotsionaalne valu, kuid samal ajal kumab sealt välja veel sadu muid emotsioone. Me pelgame südame murdumise tunnet, aga samas leiame end, et läbime uuesti ja uuesti mälestusi, ideid ja fantaasiaid, mis teevad selle tunde veel hullemaks.

Edward E. Smith, Columbia Ülikooli kognitiivse neuroteaduse direktor selgitab:

“See ütleb meile, kui tõsine äratõukamine võib aegajalt olla. Kui keegi ütleb, et ta tunneb tõeliselt valu peale lahkuminekut, siis ära proovi muuta seda tema jaoks tähtsusetuks ja öelda talle, et see kõik on sinu peas kinni. Meie tõeline eesmärk peaks olema näha, mis sorti terapeutiline lähenemine oleks vaja selleks, et vähendada valu, mis lahkuminek põhjustas. Igapäevasest kogemusest lähtuvalt paistab hülgamine olevat üks kõige valusamaid kogemusi, mida on võimalik läbi elada. Tundub, et lahkumineku valu võib olla isegi püsivam kui viha.”

Nelikümmend inimest, kes olid “tugevalt eemale tõugatud”, kaasati New Yorgis uuringutesse. Kui uuringust osavõtjatel paluti vaadata pilte nende sõpradest (neid juhiti mõtlema neist postiivseid mõtteid) ja fotosid ka nende eksidest (neid juhiti mõtlema lahkumineku peale), näitas nende aju aktiivsuse tase muutust. Osalejatel paluti lisaks läbida ka aju uuring, kui nad tundsid valu oma küünarnukis, mis on sarnane sellega, kui hoida käes kuuma kohvitassi. Mitmel korral aktiveerus aju sama osa – ükskõik, kas tegemist oli siis füüsilise või emotsionaalse valuga.

Siin on mõned nõuanded, mis aitavad üle saada valust:

Hinga. Kõik, mida sa saad ellujäämiseks teha, on üle elada esimene kõige raskem päev. Võta üks päev korraga. Anna endale luba leinata. Võta töölt haigusleht, maga terve päev, nuta.

Õnnitle ennast, et sa oled inimene: ainult siis, kui sa avad end armastusele, saab sinu süda murduda. Mõtle välja ja korda abistavat mantrat, et saaksid üle esmasest shokist ja valust, nagu näiteks: “ka see läheb üle” või “ma jään ellu”.

Võta ühendust lähedase sõbra või pereliikmega. See aitab jagada sinu mõtteid teistega. Vaata fimi selleks, et end teemast kõrvale juhtida. Vaata komöödiat, mis sind on minevikus rõõmustanud. Või vaata filmi, mis garanteeritult ajab sind nutma – sa võid üllatuda, kui hästi see mõjub.

Ümbritse ennast sõpradega. See võib tähendada, et sa suhtled ka nende sõpradega, kellega olid ühenduses oma suhte ajal. Tee nimekiri selleks, et taastada oma enesekindlus ja identiteet – list oma sõpradest, asjadest, mis sulle meeldib või mida sa näiteks tahad järgmise kümne aasta jooksul saavutada. Hellita iseennast. Tee endale uus soeng, mine päevaspasse või shoppama. Väldi soovi helistada oma eksile.

Väärtusta seda kogemust. Kas sa oled iseenda kohta midagi õppinud? Kas see kogemus on sind teinud rohkem empaatiliseks teistele, kes on samamoodi ületanud elus raskusi? Alusta tegevust, mis täidaks sinu aega, mis viiks su mõtted mujale ja ehitaks üles sinu kindlustunde. Treeni maratoniks, hakka tegema joogat või õpi selgeks uus keel. Igal juhul väldi soovi helistada oma eksile. Tee vabatahtlikku tööd kohalikus vanadekodus, supiköögis või mõnes taolises asutuses. See viib sinu mõtted eemale sinu enda hädadest ja hoiab sinu kannatuse perspektiivis.

Sunni ennast minema kohtingutele. Sa oled üllatunud ja võid avastada, et sinu süda paneb endiselt kedagi värisema. See on üks osa tervenemise protsessist.

Konsulteeri psühhiaatriga, kui sa koged depressiooni sümptomeid nagu söögiisu kadumine, insomnia või liiga palju magamist, madal enesehinnang või suutmatus kontsentreeruda oma rutiinile ja teha igapäevaseid tegevusi. Küsi oma sõbralt või raviarstilt soovitada kedagi, kes on kogenud depressiooni ravimisel.

Tuleta meelde, et tervenemine on protsess, mis võtab aega. Ole valmis kurbuse, viha, süütunde lainetusele isegi kui sa arvad, et oled sellest juba üle saanud. Anna oma südamele aega terveneda.
Lahterda seda kogemust oma mälus: “Mu süda oli korra murtud. See tegi tõeliselt haiget ja mul on hea meel, et see on möödas.”

Üks väga populaarne ütlus on: “Armastus on nagu kokkuvarisemine .. lõpus sa tunned end haavatuna, armilisena ja mälestusega sellest igaveseks.”

Tõlkis: Triin Katriin

Allikas: Eluterve kärgpere: lahkuläinud vanemate koostöö on päästerõngas, mis päästab lapse valujõkke uppumast

Ava oma süda: neli lauset endale armastuse jagamiseks

Kas sa julged elada või hoiab hirm sind tagasi?

Me oleme üksteisele laenatud