Uus arusaam tervisest: tervis peegeldab su suhet sinu endaga

Peavoolumeditsiin väidab, et pole olemas ühtset peamist põhjust üha kasvavale stressi, elustiilihaiguste ja autoimmuunhaiguste “epideemiale”, kuid meile tundub, et see põhjus on väga lihtne – tegemist on hoopis enesearmastuse kriisiga. See ongi uus arusaam tervisest.

Tegemist pole millegi müstilisega ning see toob võimu tagasi sinu enda kätesse. Sinu tervis peegeldab sinu suhet sinu enda ja enda kehaga. Me ei usu ravimatutesse haigustesse. Me usume, et haigus on kutse parandada sinu suhet sinu endaga.

Huvitaval kombel tundub, et uued avastused teaduse vallas nõustuvad meiega. Näiteks Bruce Lipton, PhD, on rahvusvaheliselt tunnustatud rakubioloog, kes on Stanfordi Ülikooli meditsiinikoolis viinud läbi teedrajavaid uuringuid. Oma raamatus “The Biology of Belief” (eesti keeles “Uskumused ja bioloogia”, kirjastus Pilgrim) räägib ta uuest tervise paradigmast, mis põhineb epigeneetikal. Bruce viis läbi teedrajavaid eksperimente, mis näitasid, et meie geenid ei kontrolli bioloogiat. Idee, et geenid kontrollivad bioloogiat, on väär teaduslik väide, mille lükkas ümber inimgenoomi projekt 2003. aasta paiku. Selline avastus sobis kokku Bruce’i rakueksperimentidega. Tema katsed näitasid, et geenid ei kontrolli rakke, vaid rakud reageerivad sellele keskkonnale, milles nad viibivad. Bruce seletas, et kuna inimestel on aju, siis on meie reaktsioon keskkonnale on palju keerulisem kui raku oma. Meil on omad uskumused ja me reageerime situatsioonidele (või keskkonnale) vastavalt oma uskumustele.

Millist sõnumit edastad sina hetkel oma rakkudele? Kui sa usud, et sa oled halb inimene, siis su rakud kuulavad sind. Kui sa usud, et oled haige, siis su rakud kuulavad sind. Samamoodi, kui sa usud, et oled kena inimene, kes on väärt armastust, ja et sa oled terve, siis kuulavad rakud sinu sõna. Millist suhet lood sa enda ja oma kehaga, kui sa saadad negatiivseid sõnumeid ja võtad omaks negatiivseid uskumisi enda kohta?

Enda armastamine tähendab seda, et sa hoolitsed enda eest

Kui sa ennast armastad, siis sa hoolitsed oma vajaduste eest. Ometi juhtub tänapäeval sageli, et inimesed (eriti naised) usuvad, et nad peavad asetama teiste inimete eest hoolitsemise ja muud kohustused endast ettepoole.

● Kas sa leiad ennast vahel ütlemas jah millelegi, millele sa tahaksid pigem öelda ei? Kas sa aitad teisi niivõrd sageli, et sul pole aega puhata ja lõõgastuda? Kas sa arvad, et küll sa puhkad siis, kui sa pensionile lähed, või siis kui lapsed on suureks kasvanud?

● Kas sa leiad ennast vahel ütlemas “Ma pean selle ära lõpetama ja siis võin ma puhata/pausi teha”? Kas sa tunned, et sa tahad inimestele meele järgi olla või sa kardad teiste pahameelt? Kas sa tunned pidevalt, et sa muudkui annad ja annad, kuid ei saa teistelt eriti midagi tagasi (või sa ei suuda võtta vastu sulle pakutavat tuge, kingitusi või komplimente)?

● Kas sa püüad endale sageli ebaõnnestunult piiranguid seada?

Me usume, et tõeline terviseprobleemide epideemia on endast eraldumine. Me usume, et su immuunsüsteem satub segadusse, kui sa sead enda viimasele kohale. Teadus väidab, et peaaegu kõikide krooniliste haiguste peamine põhjustaja – põletik – tekib siis, kui immuunsüsteem ei suuda enam vahet teha sellel, mis on kehale hea ja mis mitte.

Me leiame, et metafüüsilisel tasandil tähendavad põletik ja kroonilised haigused seda, et su keha armastab sind nii palju, et ta saadab sulle meeldetuletuse. See on kutse kuulata oma keha ja pöörduda tagasi enesearmastuse juurde. Kui beebid sünnivad, siis nad armastavad enda juures kõike. Neid paeluvad nende enda käed ja jalad, isegi nende väljaheide. Aja jooksul õpetatakse meile, et mõned asjad meie endi juures on halvad ja valed. Sageli hakkame oma keha või endale iseloomulikke jooni häbenema ning tunneme, et me pole piisavalt head. Me õpime, et “reeglid”, teiste ootused ja tõestatud faktid on tähtsamad kui see, kuidas me ennast tunneme või mida me tahame. Me õpime kuulama kõiki teisi, mistõttu me ei suuda enam ennast usaldada. Pole ime, et sellises olukorras võõrandume oma sisemisest juhtimissüsteemist, mida Louise kutsub “sisemiseks kuminaks”. Meil kõigil on see olemas, kuid enamik meist ei oska kuulata seda sisemist häält, tunnet või signaali, mis meid juhib.

Kõige ilusam asi su keha juures on see, et sügaval sisimas teab see, mida sul on vaja terviseks ja õnneks. Ahlea näiteks oskab kuulata, mida inimeste kehad küsivad. Ta suudab näha keha sisse või organit ümbritsevat ala katsudes kuulata, mida organ ütleb. Ta kuuleb sageli seda, mida keha on sümptomite kaudu proovinud inimestele öelda.

Viimase kümne aasta jooksul on Ahlea klientidega töötades kuulnud kõige sagedamini neerude saadetud hirmusõnumeid. Ta väidab, et neerud ütlevad, et nad on kurvad ja hirmul, sest nad ei tunne ennast kaitstuna, ja meie kehad tunnevad, et neid ei kuulata. See tekitas meie hulgas arutelu meie kõikide sisemise lapse teemadel. Liigagi sageli on meie sisemine laps sunnitud tegema asju, mida ta ei taha teha, mis tekitab suurt ebamugavust. Samal ajal, kui sina otsustad “lõpuni välja vedada”, samas kui sa tegelikult üldse ei taha seda teha, kannatavad selle otsuse tõttu nii sinu sisemine laps kui ka kõik sinu siseorganid. Selleks, et ennast ebameeldivatest olukordadest läbi suruda, tuleb sul sageli öelda lahti endast, oma sisemisest lapsest ja sisemisest juhtimissüsteemist.

Tervis ei põhine vaid immuunsüsteemil. Kõik saab alguse väheteatud saladusest – enesearmastusest. Me usume, et kui sa hakkad armastavalt oma sisehäält kuulama, siis tunnevad sinu neerud, immuunsüsteem ja kogu keha ennast turvaliselt. Kui su keha tunneb ennast turvaliselt, siis suudab see ka ennast tervendada. Jäta meelde, et su keha soovib paraneda.

Allikas: Louise Hay, Ahlea Khadro, Heather Dane “Tervendav enesearmastus”, kirjastus Pilgrim

Seotud