Tumeainet hõljub rohkesti ka Maa pinna lähedal

Mõistatuslikku tumedat ainet leidub maailmaruumis arvatavasti rohkesti just neis kohtades, kus tavalist, nähtavat ainetki, vahendab Novaator.err.ee.

Nüüd väidab kaks teadlast, üks Ameerikast teine Inglismaalt, et taevakehade, sealhulgas maakera pinna lähistel võib tumeainet olla rohkemgi kui seni oletatud.

Tume aine on meie jaoks tume just seepärast, et ta ei ole tavalise ainega vastastiktoimes ning ei kiirga ega peegelda seetõttu ka valgusosakesi. Ka läheb tume aine tavalisest ainest läbi libedamalt kui nuga võist.

Gravitatsiooniliselt ent mõlemat sorti ained omavahel siiski natuke üksteist mõjustavad, mistõttu kogunebki tumeda aine osakesi ka suuremate taevakehade juurde ja sisemusse, eriti nende keskme kanti.

Rebecca Leane Stanfordi Ülikoolist ja Juri Smirnov Liverpooli Ülikoolist on nüüd aga välja arvutanud, et kui maailmaruumist saabuvad ja raskusjõuga ligi tõmmatavad tumeda aine osakesed oma teekonnal taevakeha keskmesse statistiliselt üliharva tavalise aine osakestega siiski põrkuvad, siis võib neid põrkeid olla kokkuvõttes ikkagi sedavõrd palju, et märgatav osa tumeda aine osakesi paiskub taevakeha pinna poole tagasi.

Loe täispikkuses artiklit lehelt Novaator.err.ee.

Seotud