Tony Robbins: kolm sammu, kuidas luua oma elus püsivaid muutusi

Ameerika enesemuutmisguru ja esinemiskoolitaja Tony Robbins tutvustab lugejatele kolme nutikat sammu, kuidas liikuda oma elus püsivate muutuste suunas.

Et muutused oleksid tõeliselt midagi väärt, peavad need olema kestvad ja püsivad. Me kõik oleme kogenud hetkeks mõnda muutust ning tundnud lõpuks pettumust. Tegelikult püüavad paljud inimesed midagi muuta, ise kartes, sest alateadlikult nad usuvad, et muutused on vaid ajutised. Hea näide selle kohta on inimesed, kes hakkavad dieeti pidama, ent siis loobuvad, eelkõige seetõttu, et nad mõtlevad alateadlikult, et võivad ju dieedi välja kannatada, aga see toob vaid lühiajalist kasu.

Mina olen enamasti püüelnud saavutada püsivaid muutusi ja leidnud selleks sobivaid meetodeid, ning ka sina õpid paljusid neist kasutama. Aga praegu tahaksin ma jagada sinuga kolme põhimõtet, mille abil kohe oma elu muuta. Ehkki lihtsad, on need oskuslikult kasutades äärmiselt võimsad põhimõtted. Need peaks omaks võtma iga inimene, kes tahab teha oma elus muutusi, samuti iga firma, kes tahab suurendada oma potentsiaali, ning riik, kes tahab saavutada kindla koha maailmas. Tegelikult peame me kõik nendega arvestama, et tagada kvaliteetne elu kogu maailmas.

ESIMENE SAMM

Esita endale kõrgemaid nõudmisi

Kui sa siiralt tahad midagi muuta, tuleb sul kõigepealt esitada endale kõrgemaid nõudmisi. Kui minult küsitakse, mis siis mu elu kaheksa aastat tagasi muutis, siis ütlen, et kõige tähtsam oli hakata esitama endale teistsuguseid nõudmisi. Ma kirjutasin üles kõik need asjad, millega ma ei kavatsenud enam leppida, mida ma enam ei aktsepteerinud, ja kõik need, mille poole püüdlesin. Mõtle nendele innovatiivsetele tulemustele, mille saavutasid need mehed ja naised, kes seadsid endale kõrgemad nõudmised ja tegutsesid nendega kooskõlas, otsustades, et midagi vähemat nad ei tunnista. Ajalookroonikad räägivad innustavatest eeskujudest nagu Leonardo da Vinci, Martin Luther King, Rosa Parks, Albert Einstein, César Chávez, Soichiro Honda ja paljud teised, kes astusid tohutu sammu ja seadsid endale kõrgemad nõudmised. Seesama vägi, mis oli kättesaadav neile, on kättesaadav ka sinule, kui sul on julgust seda tunnistada. Organisatsiooni, firma, riigi – või maailma – muutmine algab lihtsast sammust, enda muutmisest.

TEINE SAMM

Muuda oma piiravaid uskumusi

Kui sead endale kõrgemad nõudmised, aga tegelikult ei usu, et võiksid eesmärgi saavutada, siis saboteerid ennast. Sa isegi ei proovi; sul jääb puudu kindlusest, mis võimaldab sul ilmutada oma sügavaimat võimet – see on sinus olemas isegi praegu, seda lugedes. Meie uskumused on nagu käsud, mida ei seata kunagi kahtluse alla, need ütlevad meile, kuidas asjad käivad, mis on võimalik ja mis võimatu, mida me suudame ja mida mitte. Need kujundavad kõiki meie tegusid, mõtteid ja tundeid. Seetõttu on uskumuste muutmine kesksel kohal, kui soovime oma elus midagi püsivalt muuta. Me peame olema kindlad, et suudame täita neid kõrgemaid nõudmisi, enne kui seda tegelikult teeme. Kui sa ei hakka valitsema oma uskumussüsteemi, võid esitada endale kõrgemaid nõudmisi nii palju kui tahad, aga ei suuda neid täita. Kui palju oleks Gandhi saavutanud, kui ta poleks iga oma ihurakuga uskunud vägivallatu vastupanu jõusse? Tema kindlad uskumused andsid talle ligipääsu oma sisemistele jõuvarudele ja see võimaldas tal võtta vastu väljakutsed, mis oleks maha murdnud vähem pühendunud inimese. Jõudu andev uskumus – kindlustunne – seisab iga suure ajaloolise saavutuse taga.

KOLMAS SAMM

Muuda oma strateegiat

Tulemuste saavutamiseks on sul vaja parimaid strateegiaid. Üks mu põhilisi uskumusi on see, et kui sead endale kõrgemad nõudmised ja usud endasse, siis kindlasti suudad välja mõelda ka strateegiad. Sa lihtsalt leiad võimalused. Peaaegu iga asja puhul on parimaks strateegiaks leida eeskuju, keegi, kes juba on saavutanud neid tulemusi, milleni sa jõuda tahad, ja seejärel ammutada temalt teadmisi. Õpi sellest, mida need inimesed teevad, mis on nende põhiuskumused, kuidas nad mõtlevad. See annab sulle efektiivsuse ning hoiab ka tohutult aega kokku, sest sa ei pea ise jalgratast leiutama. Ent sa võid õpitut tuunida, ümber kujundada ja võib-olla isegi paremaks muuta. Paljud inimesed teavad, mida teha, ent vähesed inimesed tegelikult teevad seda, mida teavad. Teadmisest ei piisa! Sa pead hakkama tegutsema.

Allikas: Koolitaja Anthony Robbinsi nõuanded: vabane negatiivsest mõttemustrist kümne päevaga!

Edu rituaal: 7 küsimust, millele vastamine annab sulle jõudu terveks päevaks

12 tsitaati inspiratsiooniks ja motivatsiooniks

Parimatest parimad teevad midagi teisiti

15 lauset, mida edukad inimesed ei ütle mitte kunagi