Igas asjas elus on vaja tasakaalu ja mõõdukust: toitumises, treenimises, töös, armastuses, seksis – kõiges. Kuulsin kunagi üht vana ütlust, mille kohaselt on toidus n-ö neli valget surma: sai, valge suhkur, valge sool ja valge rasv. Parimaks juhtnööriks, vaatamata sellele, milline on teie kehatüüp, on vältida seda nelikut nii palju kui vähegi võimalik, ning kui kiusatusele siiski järele annate, siis olge sealjuures mõõdukas.
Mina püüan jääda mõõdukuse piiridesse kõigi toiduainetega, ka nendega, mis on kasulikud. Olen avastanud, et ükskõik kuhu ma ka lähen, otsin ma neid toiduaineid, mis on siin all märgitud.
Liha, kala ja munad
Need näivad olevat kõige tõenäolisem valik pärast seda, kui nisu ja suhkur on menüüst välja jäetud. Mulle meeldib kana- ja kalkuniliha ning kala. Söön ühte neist vähemalt korra või paar päevas. Kui võtta arvesse kõiki neid viise, kuidas liha ja kala valmistada, siis on võimalik valida tosinkonna võimaluse vahel. Kuigi ma söön ka punast liha, tarbin rohkem siiski kala ja linnuliha, et vähendada rasva osakaalu menüüs nii palju kui võimalik. Ükskõik mis sorti liha või kala te sööte, vaadake, et see oleks kvaliteetne. Kala puhul valige looduses, mitte kasvatuses kasvatatud kala. Liha puhul eelistage maheveise ja vabapidamisel kasvanud kana liha. Paljude uurimuste käigus on ilmnenud, et paremas, loomulikumas keskkonnas kasvanud loomade ja kalade liha on tervislikum ning sisaldab rohkem toitaineid. Mis puudutab muna, siis neid ei söö ma väga palju, sest ma ei tarbi hommikuti palju valku, nagu te näete minu menüüst. Kuid päeva lõpuks saab munast väga tervisliku ja kerge eine, mis sobib asendama liha.
Süsivesikutevaesed aedviljad
Aedviljad on peaaegu kõikide toitainete allikaks, mida inimene vajab: need sisaldavad vitamiine, mineraal- ja kiudaineid, antioksüdante. Kuid kõik köögiviljad pole võrdsed. Mõned köögiviljad on äärmiselt tärklise- ja süsivesikuterikkad:peet, kartul, pastinaak ja teised juurviljad, samuti kabatšokja kõrvits. Maksimaalse energia saamiseks üritan tarbida süsivesikuid päevasel ajal ja seetõttu väldin tavaliselt neid juur- ja köögivilju õhtusöögiks, sest siis on mu rõhk valkudel. Kuid lehtedeja vartega köögiviljad, nagu rohelised salatid, brokoli, lillkapsas, rohelised oad ja spargel, on need, mida ma nimetan neutraalseteks. Kuna need pole süsivesikuterikkad, söön neid kogu päeva jooksul.
Puuviljad
Ma söön puuvilju, aga teen seda siiski mõõdukalt, et mitte end suhkrust täis toppida. Aga kui soovite magusat, siis on puuviljades leiduv looduslik fruktoos parem valik. Lisaks sellele sisaldavad puuviljad vajalikke toitaineid. Mulle meeldivad eriti igasugused marjad, kuid väikestes kogustes.
Gluteenivabad teraviljad
Kõige sagedamini söön ma kinoad, tatart, pruuni riisi ja kaera. Kinoast ja tatrast saab maitsvat ja gluteenivaba pastat.
Pähklid ja seemned
Parimad toorena, mitte röstituna. Need on toiduained, mis annavad mulle jõu ja täiskõhutunde kogu treeningpäevaks. Pähklid ja seemned sisaldavad süsivesikuid, mis ei tekita kaalu juurde. Samas on nendes ka selliseid häid asju nagu kiudained ja küllastamata rasvad. Mulle meeldivad mandlid, Kreeka pähklid, maapähklid (muide, neid saab ka toorelt süüa), päevalille- ja kõrvitsaseemned, para- ja pistaatsiapähklid.
Tervislikud õlid
Mina kasutan oliivi-, kookose-, avokaado ja linaseemneõli nii palju kui võimalik.
Kaunviljad
Mulle meeldivad väga kikerherned (hummuse peamine koostisosa) ja läätsed. Mustad oad ja punased aedoad (kidney-oad) on samuti head – need on rikkad kiudainete ja toitainete poolest. Vältima peaks konserveeritud ube, sest neis leiduv soola hulk pole sugugi tervislik.
Maitseained
Võtmeküsimuseks on vältida suhkrut, mida on näiteks ketšupis ja grillkastmes väga palju. Maitsvad on sinep, mädarõigas, äädikas, vürtsikastmed ja wasabi. Ning ärge unustage salsat, eriti kui see on enda tehtud.
Ürdid ja piprad
Neid on liiga palju, et siin kõiki üles loetleda. Neid imemaitsvaid lisandeid toidu ilmestamiseks kasutades ei tunnegi te puudust sellest, et leiba-saia laual pole.
See oli pilguheit minu toidupoolisele. Aga selles, kuidas ma söön ja miks, on minu isiklikus ja professionaalses edus suur roll.
Allikas: Novak Djokovic “Võitja serv”, kirjastus Pilgrim