TMW “Jutud” pakub põnevaid arutelusid linnakultuuri tulevikust kosmilise ilumeele, keskkonna ja vähist väljatulemiseni

Täna startiva linnafestivali Tallinn Music Week ( TMW) avalik vestlussari "Jutud" toob kapist välja linnamõtlejad, paneb küsimärgi alla nii vana hea muusikažanri kui festivaliformaadi elujõulisuse ja uurib, kuidas süües maailma paremaks muuta. Kõikidele huvilistele avatud ning tasuta arutelud toimuvad esmaspäevast, 27. märtsist kuni laupäeva, 1. aprillini igal õhtul TMW pop-up kohvikus Arhitektuuri- ja disainigaleriis ning kohvikus Must Puudel.

Kui suur on digitaalse muusika ökoloogiline jalajälg? Kuidas toita ära tulevikumaailm planeedi tänases keskkondlikus olukorras? Kuidas ränga vähidiagnoosi kiuste elu ja loometeed jätkata? Kas me õpetame homsetele inimestele eilset maailma? Mida linnaruumi disainis teha, et inimlikkus saaks ärisuhetesse pesa punuda? Kes tappis muusikažanri? Kas kevad saabub suurde meediasse pisut tõejärgselt ja veelgi meelelahutuslikumalt? Nendel ja muudel põletavatele teemadel arutletakse tänavuses vestlussarjas “TMW jutud”. Luubi alla võetakse kultuuri ja kultuse piirid, tulevikus vajalikud oskused, nutirakenduste tõusev iive ja propaganda salapärased teed. Kinnas heidetakse ka tänapäeva üleküllastunud festivalimaastikule, küsides, mida on üldse enam mõtet korraldada ja kuidas teha seda nii, et eesmärk pühitseks abinõu?

“Jutud” stardivad esmaspäeval, 27. märtsil kell 17.00 TMW pop-up restoranis venekeelse vestlusringiga “Balti roki katakombid”, kus muusikakriitiku Artemi Troitski juhtimisel selgitatake välja, miks eesti ja läti muusikaelu juba 1960. aastatel nii erinev oli ja kuidas me iseseisvumise taastamise aegu jälle samale lehele sattusime. Või kas ikka sattusime? Kell 18.30 asuvad “Juttude” teises kodubaasis ehk kohvikus Must Puudel teadlased ja kunstnikud ESTCube’i egiidi all otsima vastust küsimusele, mis juhtub inimkonna ilumeelega, kui me kord koduplaneedilt kosmosesse kolime.

Üllatavaid kõnekokteile jätkub kogu nädalaks. Telia esitleb vestlusringi “Sex & Plants & Rock’n’Roll”, kus lahatakse vaimse ja füüsilise fitnessi kontseptsioonide kiiret arengut ja sellega seonduvaid muutuseid muusikamaastikul – kui varem käis rokkari kuvandi juurde meelemürkidega liialdamine, siis täna mõjub coolina näiteks veganlus.

Londoni öölinnapea Amy Lamé asub aga grillima Eesti poliitikuid ja nende visioone Tallinna arengust. Oma nägemusi linnakultuuri tulevikust esitavad Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid, riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra ning aseesimees Kalle Palling.

Sõna saavad veel mitmed sütitavad kõnelejad – kunsti, propaganda ja tõe vahekordadega žongleerib “Juttudes” esimene Põhja-Koreas esinenud lääne artist, industriaal-skandaal radikaalgrupp Laibach. Soome muusik Astrid Swan räägib avameelselt sellest, kuidas ränga vähidiagnoosi kiuste elu ja loometeed jätkata. Läti Permakultuuri Ühingu President Elgars Felcis teeb Ingrid Peegi juhitud vestlusringis katse dekoloniseerida kuulajate mõistus stamparusaamast, et progress tähendab rohkem toota. Kuidas süües maailma muuta, arutlevad ka nullkulu elustiili harrastav Maryliis Teindfeldt, HeyDay Organic juht Janno Veskimäe ning Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse vanemekspert Evelin Piirsalu.

Kõikidele huvilistele avatud ning tasuta arutelud toimuvad esmaspäevast, 27. märtsist kuni laupäeva, 1. aprillini igal õhtul kahes õdusas toidukohas: kell 17.00-18.00 TMW pop-up restoranis Arhitektuuri- ja disainigaleriis (Pärnu maantee 6) ning kell 18.30-19.30 kohvik-lokaalis Must Puudel (Müürivahe 20), kus laupäeval toimub vestlusring ka kell 15.30.

“TMW JUTUD” AJAKAVA:

Esmaspäev, 27. märts

17.00-18.00 Balti roki katakombid – TMW pop-up kohvik (Pärnu maantee 6)

Juba biitmuusika tuleku aegu 1960. aastatel olid Eesti ja Läti levimuusika skened ootamatult erinevad. Millest see tuli ja kuidas me taasiseseisvumise aegu jälle samale lehele sattusime? Või kas ikka sattusime? Artemi Troitski juhtimisel arutlevad muusik, muusikateadlane ja Jazzkaare korraldaja Anne Erm, rokkar ja rokiloolane Andres Oja ja läti sotsioloog Janis Daugavietis. Vestlus on vene keeles.

18.30-19.30 ESTCube esitleb: Kui Maalt lahkume, mis saab ilust? – Must Puudel (Müürivahe 20)

Kultuur on tugevalt seotud keskkonnaga. Kui inimkond ühel hetkel päriselt kosmose avarustesse läheb, tabavad esimesed muutused mitte meie geneetikat, vaid esteetikat. Kosmosetehnoloogia ja kunsti utoopiate kohtumisalal arutlevad Tartu Observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja Andris Slavinskis, materjaliteadlasest kunstnik Marianne Jõgi, future wave’i helilooja Taavi Tulev ja psühholoog Aune Past. Modereerib ESTCube’i projektijuht Kadri Bussov. Vestlus on inglise keeles.

Teisipäev, 28. märts

17.00-18.00 Kultuuriprügi – sorteerida või mitte? – TMW pop-up kohvik (Pärnu maantee 6)

Juba ammu ennustatud digitaalse muusika võidukäik on mõnes mõttes justkui käes, teisalt aga on vinüül endiselt mainstream ja kassett teeb comebacki. Autentsuse haibist hoolimata lähevad eksklusiivse ja läbimõeldud fänninänni (à la I Wear* Experimenti käsitööpusa by KOKOMO) kõrval globaalsel bändisärgi maastikul massiliselt kaubaks ka teadmata tööjõu ja materjalidega toodetud võltsingud. Kus asuvad kultuuri ja kultuse piirid ja kuidas need füüsilist maailma mõjutavad? Kas analoogformaadid on kestlikud, kui suur on digitaalse muusika ökoloogiline jalajälg ja mis saab raadiost? Formaadipaneelis panevad pead kokku DJ ja Riigikogu liige Heidy Purga, ERRi meediauuringute juht Andres Jõesaar, manager Toomas Olljum ja Trash Can Dance’i juht Gert Moser. Vestlust modereerib Raadio 2 tegevtoimetaja Maarja Merivoo-Parro. Vestlus on eesti keeles.

18.30-19.30 Telia Esitleb: Sex & Plants & Rock’n’Roll – Must Puudel (Müürivahe 20)

Nii vaimse kui füüsilise fitnessi kontseptsioonid on viimastel aastatel hoogsalt arenenud ja see on jätnud jälje ka muusikamaastikule. Kui varem käis rokkari kuvandi juurde meelemürkidega liialdamine, siis täna mõjub coolina näiteks veganlus. Tervislike eluviiside harrastajatele leidub hulgaliselt abistavaid nutirakendusi, millega keha talitlustel silma peal hoida. Kas kiiremini-kõrgemale-kaugemale on selles kontekstis hea põhimõte või oleks tervislik ka tervislikkuse ja selle monitoorimisega piiri pidada? Arutlevad Raudmehe võistlustel karastunud Tanel Padar, Telia tehnoloogiadirektor ja spordientusiast Kirke Saar, bodyART Estonia omanik Kristi Roosimägi ja jooksev antropoloog Raivo Alla. Modereerib spordiajakirjanik Juhan Kilumets. Vestlus on eesti keeles.

Kolmapäev, 29. märts

17.00-18.00 Tuleviku meedia / meedia tulevik – TMW pop-up kohvik (Pärnu maantee 6)

Suure meedias tuleb sel aastal kevad teisiti – pisut tõejärgselt ja veelgi meelelahutuslikumalt, vanade formaatide jaoks paastudes ja uute jaoks ebakindlalt. Või kas ikka on nii? Indrek Ibruse modereerimisel arutlevad: Sven Nuutmann – Eesti Meedia juhatuse esimees, Karl Anton -Telia tele- ja multimeedia teenuste üksuse juht, Marii Karell – Radari peatoimetaja ja ajakirja Mood peatoimetaja, Darja Saar – ETV+ peatoimetaja. Vestlus on eesti keeles.

18.30-19.30 Inimesed söönud, planeet terve – Must Puudel (Müürivahe 20)

Oled väsinud ohtlikust mentaliteedist, et progress, see tähendab rohkem toota, kuna kõik kasvab igavesti ja seda inimkond soovibki? Sa pole ainuke. Kuidas süües maailma paremaks muuta? Arutlevad Läti Permakultuuri Ühingu president Elgars Felcis, nullkulu blogija Maryliis Teindfeldt, Heyday Organic juht Janno Veskimäe ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse esindaja Evelin Piirsalu. Modereerib ajakirjanik Ingrid Peek. Vestlus on inglise keeles.

Neljapäev, 30. märts

17.00-18.00 Who killed genre? – TMW pop-up kohvik (Pärnu maantee 6)

Olid ajad, mil rock oli päris rock ja pop oli päris pop. Tänapäeval on raske öelda, kus üks lõpeb ja teine algab. Artisti võib ühtaegu sildistada žanrimääratlustega nagu indie, R&B, kammerpop, urban, sündipop jne. Isegi mitmed TMW artistid valisid festivalile avaldust esitades oma profiili jaoks tosinaid stiililahterdusi. Kas nad kõik esindavad muusikalise risttolmlemise tulemust, mis muudab kindla žanri eelistamise või mitte sallimise aina raskemaks? Kas see on uue “rock vs pop” ajastu algus, mis vastandub otsustavalt 90ndate žanripalavikule, mil uusi stiile – või vähemalt nende nimetusi – tekkis nagu seeni pärast vihma? Millal ilmub järgmine vana hea Melody Makeri artikkel stiilis “50 viisi, kuidas indimehed Ühendkuningriigi popijurale vastu hakkavad”. Kas night-bus või jersey club artistid on üldse kunagi eksisteerinud või olid need lihtsalt muusikakriitikute väljamõeldised, mida väidetavad skene esindajad ise põlgasid?

TMW pressipealik Ingrid Kohtla modereerib vestlust tunnustatud popkultuuri spetsialistide vahel. Mõtteid vahetavad kaheksa popkultuuri käsitleva raamatu autor Simon Reynolds, muusikakriitik ja endine akadeemik Kieron Tyler ning KEXP raadiojaam vanemprogrammijuht Kevin Cole.

18.30-19.30 Linnamõtlejad kapist välja! – Must Puudel (Müürivahe 20)

Vaagime värskeid arenguid ajapanganduse, jagamismajanduse, kogukonnaettevõtluse ja linnaruumi teenuste disaini valdkondades ning otsime vastust küsimusele, kuidas linnakeskkond saaks aidata inimlikkusel ärisuhetesse pesa teha. Teele Pehki modereerimisel vestlevad: Jaanus Juss – Telliskivi Loomelinnaku juht, Daniel Kotsjuba – graafiline disainer, Maarjo Mändmaa – AS Hoolekandeteenused juhatuse esimees, Jakob Rosin – Eesti Pimedate Liidu juhatuse liige.

Reede, 31. märts

17.00-18.00 Mida Juku ei õpi... – TMW pop-up kohvik (Pärnu maantee 6)

Kas me õpetame homsetele inimestele eilset maailma? Mutatsioonidest hariduses, digitaalsetest nomaadidest ja tulevikus vajalikest kompetentsidest räägivad Eesti 2.0 juht ja ajakirjanik Ede Schank Tamkivi, Tallinna Rahvusvahelise Kooli direktor Kathleen Naglee, matemaatik ja robootika edendaja Kristjan Korjus ja keeleõppe kiirendi Lingvist tegevjuht Mait Müntel. Ingliskeelset vestlust juhib koolitaja Toomas Roolaid.

18.30-19.30 Tanz mit Laibach – Must Puudel (Müürivahe 20)

1980. aastate Jugoslaavias sündinud ansambel Laibachi pärisosaks on kujunenud mitmetimõistetavus ja provokatsioon. Aastakümnete jooksul on sümboleid ja tähendusi hoolega kogutud ja üle parda heidetud ning kuidagi juhtus nii, et väärt kollektiivina jäädi silma Põhja-Korea kõrgetele ametnikele, kes kutsusid Laibachi esimese lääne artistina raudse eesriide taha esinema. Sellest propaganda ja kunsti ristumisalal toimunud aktsioonist vändati film “Vabaduspäev Põhja-Koreas”, mis ka Tallinn Music Weeki kinoprogrammi kuulub. Doki valmimisest ja Laibachi kirevast ajaloost ning tänapäevast pajatavad bändi piilar Ivan Novak ja produtsent Uldis Cekulis. Vestlus on inglise keeles.


Laupäev, 1. aprill

15.30-16.30 Astrid Swan: haigevoodist lavalaudadele – Must Puudel (Müürivahe 20)

Soome muusik Astrid Swan oli 32 aastane äsja viienda albumi avaldanud ning tuurile suunduv noor ema, kui talle pandi ränk rinnavähi diagnoos. Loominguline elu jäi operatsioonide, keemiaravi ja kiirituse tõttu soiku. Ajutiselt. Nüüdseks on Astridil juba kuues album väljas ja ta suudab avameelselt rääkida oma tervenemise teekonnast, inimkannatuste ja kunsti suhetest, muusika ravivast jõust ning haavatavusest ja inspiratsioonist, mis tema uues loomingus elavad. Ingliskeelset vestlust juhib ajakirjanik Ingrid Peek.

17.00-18.00 24 Hour Party People (Amy Lamé ja Eesti poliitikud linnakultuurist) – TMW pop-up kohvik (Pärnu maantee 6)

20 minutiline intervjuu Londoni öötsaar Amy Laméga, millele järgneb Eesti poliitikute linnavisioonide väljanäitus. Amy kommenteerib ja tagasisidestab. Helen Sildna modereerib. Osalevad: Rainer Vakra – Sotsiaaldemokraat, Riigikogu Keskkonnakomisjoni esimees, Kalle Palling – Reformierakondlane, Riigikogu Keskkonnakomisjoni aseesimees, Raimond Kaljulaid – Keskerakondlane, Põhja-Tallinna linnapea.

18.30-19.30 Festival – olla või mitte olla? – Must Puudel (Müürivahe 20)

Lihtne ja odav digitaalne juurdepääs kvaliteetsele muusikale ei ole vähendanud inimeste soovi kogeda kontserte. Vastupidi – tuuritamine on endiselt artistidele oluline sissetuleku allikas ja sündmuste rohkuse tõttu võib lausa öelda, et me elame festivalide ajastul. Mida on tänapäeva üleküllastunud kultuurimaastikul üldse enam mõtet korraldada ja kuidas teha seda nii, et eesmärk pühitseks abinõu? Vestlevad tuareegide kõrbefestivali korraldaja Manny Ansar, Berliini klubiskene ekspert Lutz Leichsenring, Pocket Rocket Creative Agency omanik ja Valgevene Freaky Summer Party produtsent Denis Trusila ja põrandaaluse butiikfestivali Vilsandi Trance peremees Meisterjaan. Inglisekeelset vestlust modereerib rahvusvahelise haardega promootor Nick Hobbs.

Tutvu vestlusringidega ka TMW kavas tmw.ee

*

TMW “LINNALAVA” pakub ka palju tasuta muusikat, tegevusi lastele ja noortele

Tallinn Music Weeki raames toimub üle saja tasuta kontserdi Uuskasutuskeskusest hotellisviidini: 27. märtsist 2. aprillini toimuv uue muusika ja linnakultuuri festival Tallinn Music Week (TMW) on taas kokku pannud mahuka “Linnalava” programmi, mis toob festivalimelu ootamatutesse ja avastamist väärivatesse paikadesse üle linna. Nelja päeva jooksul saab tasuta päevastel kontsertidel kuulda üle saja artisti paarikümnes erinäolises keskkonnas raamatu- ja plaadipoodidest Uuskasutuskeskuse ja Musumäeni.

“LINNALAVA” programm lükatakse käima kolmapäeval, 29. märtsil kell 13.00 Viru Keskuse aatriumis dirigent Kristjan Järvi dj-setiga koos beatboxi maailmameistri Bellatrix’i ning nüüdismuusiku ja räppari Gene Pritskeri ehk Di. J. NoizePunk’iga, millele järgneb Kadri Voorandi, Jaak Sooääre, Liisi Koiksoni ja Paul Danieli pärimusmuusikat improdžässi võtmes tõlgendav etteaste. Viru Keskuses toimub kolmapäevast laupäevani kokku ligi 20 kontserti ning esinejaid jagub mehhiko kultuuripärandit ja progerocki sulandavast The Mariachi Ghost’ist ja Bahreini multi-instrumentalistide kambast The Flamingods “Eesti oma Eminemiks” tituleeritud räppar Azmani. 27. märtsist 1. aprillini on Viru Keskuse aatriumis avatud ka TMW infopunkt, kus vahetatakse festivalipasse käepaelte vastu ja jagatakse programmi alast infot.

Uuri terve nädala ja üle kogu pealinna toimetava linnalavade programmi TMW kodulehel tmw.ee

Käesoleva laste ja noorte kultuuriaasta raames leiab TMW kavast esmakordselt ka spetsiaalselt lastele ja noortele mõeldud tegevusi.

Kolmapäeva, 29. märtsi pärastlõunal kureerivad TLÜ Õpilasakadeemia noored linnalava kontserti Tatari tänava Uuskasutuskeskuses, kus astuvad üles poistebänd Beyond Beyond, Noortebändi konkursi võitjast indiefolgi grupp The Notes ning Z-generatsiooni tegijamaid indierocki punte The Boondocks.
Laupäeval, 1. aprillil Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimuval perepäeval esinevad akustiliste kontsertidega nii meie folkmuusik Mari Kalkun kui Gruusia instrumentaalansambel Four Lines. Solaris Keskuses avatakse lausa kaks linnalava – Apollo raamatupoes ja ostukeskuse esinduskohvikus Café Mademoiselle -, kus teiste seas esinevad Kanada kolledžiraadio hip-hop’i tabelite valitseja Def3 ja Rootsi trubaduur Albert af Ekenstam.

“Linnalava” üritustele on oodatud igas eas muusikasõbrad ja kõik kontserdid on tasuta.

Uuri linnalavade programmi TMW kodulehel tmw.ee


*


FILMIPROGRAMM pakub Kinos Sõprus muusika ja poliitika põrkumisi ning tarbija-ajastu tagajärgi vaagivaid dokumentaalfilme

Esmaspäevast, 27. märtsist kuni pühapäeva, 2. aprillini toimuva linnafestivali Tallinn Music Week kavast leiab tänavu taas ka filmiprogrammi. Kinos Sõprus linastuvad festivalinädalal viis dokumentaalfilmi, mis käsitlevad nii kultuse, propaganda ja popkultuuri vahekordi kui digiajastu konsumerismi laastavat mõju keskkonnale.

Lisaks muusikafilmidele on kavas ka kaks filmi, mis kannavad TMW tänavuse siduva teema ehk kestliku arengu sõnumeid ning võiks Alkeemia lugejatele huvi pakkuda. Prantsusmaal publikurekordeid purustanud ja möödunud aasta parima dokumentaali tiitli napsanud “Demain” lähtepunktiks on kõmuline uuring, mille väitel sureb enamik inimkonnast 21. sajandi lõpukümnendiks välja; tehnoloogiaentusiasmi varjupoolele heidab pilgu režissöör Sue Williamsi film “Death by Design”:

Teisipäev, 28.03 kl 21.00 – “Demain” (2015)
Prantsusmaal publikurekordeid purustanud ja aasta parima dokumentaali tiitli napsanud filmi näol on tegu sissevaatega tulevikku. Mis oleks, kui näitaks hävivate vihmametsade ja nukrate pandakarude asemel hoopis midagi head – nutikaid lahendusi ja parimaid viise, kuidas keskkonna-alaseid, majanduslikke ja sotsiaalseid sõlmpunkte lahti harutada? Lavastajad Cyril Dion ja Mélanie Laurent on võtnud oma loo lähtepunktiks maailmas hulgaliselt vastukaja saanud uuringu, mille väitel sureb enamik inimkonnast 21. sajandi lõpukümnendiks välja.

Kolmapäev, 29.03 kl 21.00 – “Death by Design” (2016)
Elame imelisel ajastul – iga elektroonikaseade toob nupuvajutuse kaugusele kogu maailma ning võib kindel olla, et peagi jõuab poelettidele uus ja veel vingem iPhone, mis võimestab ja vabastab kasutajat veelgi enam. Tarbimisajastu lõputu peo kasude kokkulöömise kõrval jäävad aga sageli tähelepanuta kaasnevad kulud ning kahjud. “Death by Design” heidab pilgu tehnoloogiaentusiasmi varjupoolele – nii sellele, mis toimub enne läikiva nutiseadme tarbija taskusse jõudmist, kui sellele, mis saab hiljem.

Uuri täies mahus kinokava Tallinn Music Weeki kodulehelt tmw.ee ja Kino Sõpruse kodulehelt.

*

Uuri lähemalt Tallinn Music Weeki kogu festivali kava kodulehelt tmw.ee

Seotud