Teadvelolekupõhine stressivähendamisprogramm (MBSR) ärevuse raviks

Ärevuse raviks mõeldud teadvelolekupõhine stressivähendamisprogramm ehk MBSR (mindfulness-based stress reduction) on midagi palju enamat kui lihtsalt üks pikk ja lohisev - ja ehk isegi pisut hirmutav - ametliku kõlaga nimetus. MBSR on kergesti õpitav protsess, mis sobib kõigile inimestele sõltumata nende vanusest, uskumustest ja taustast. See aitab muuta stressi ja muud probleemid - muuhulgas ka ärevuse - positiivseid muutusi esilekutsuvaks jõuks sinu elus. Kõnealuse programmi loojaks oli 1979. aastal Jon Kabat-Zinn ning sisuliselt seisneb programm teadveloleku kasutamises heaolu parandamise nimel. MBSR vähendab stressi ja ärevust, mis võivad inimese elu häirida. Sõltumata sellest, kas järgid ametlikku programmi või mitte, võid kasutada MBSR-i meetodeid oma ärevuse ja stressiga toimetulekuks.

Kuidas aitab MBSR ärevuse vastu võidelda?

MBSR on vaimse heaoleku programm, mis on suunatud nii vaimule kui ka kehale. Programm kasutab osaliselt zen-budismi ja osaliselt teadusuuringute tulemusi ning see kooslus viib lausa tuntava vabanemiseni stressist ja ärevusest.

MBSR ei ole välk-ja-pauk lahendus stressi ja ärevuse täielikuks kõrvaldamiseks ega eemalda ka sinu elust stressitegureid ja muid ärevust põhjustavaid olukordi või inimesi. MBSR programmi kasutamine teeb sinu heaks midagi veel enamat. WebMD veebilehel avaldatud artikkel kirjeldab MBSR-i kui “teadveloleku kasutamist oma mõistuse üle kontrolli saavutamiseks, nii et mõistusel ei oleks kontrolli sinu üle.” Kujuta ette seda seesmist rahu, mida endas luua võiksid.

Ärevusereaktsioonid muutuvad aja jooksul niivõrd loomulikuks, et hakkad reageerima ärevust tekitavatele olukordadele lausa automaatselt. Kui aga praktiseerid MBSR-i kas üksinda või rühmaviisiliselt, suurendad nõnda oma teadlikkust selle suhtes, kuidas sa reageerid teatud inimeste, olukordade jms puhul.MBSR aitab meil suurendada distantsi ärevusetekitaja ja meie automaatse ärevusreaktsiooni vahel. Selles uues vahemikus saame hingata, lõdvestuda ja käesolevat hetke endale paremini teadvustada. Mida rohkem aega veedame selles rahulikus seisundis, seda rohkem muutub teadvelolek meie automaatseks reaktsiooniks ärevust ja stressi tekitavates olukordades.

MBSR ravimeetodi kasutamine aitab muuhulgas vähendada järgnevaid stressi ja ärevuse sümptomeid:

  • ülekoormatuse tunne
  • ärrituvus ja/või frustratsioon
  • ülemäärane muretsemine või hirm
  • keskendumisraskused
  • pidev mõttetulv
  • lihaspinge
  • valu rinnus
  • südame pekslemine
  • peavalud
  • unetus

Ärevus ja stress on meie elu üks osa, aga me ei pea neile alla vanduma ega laskma neil juhtida oma mõtteid, tundeid või tegusid. MBSR õpetabki, kuidas ärevuse kontrolli alt vabaneda.

MBSR võimaldab ärevust tõhusalt ravida

Mitmed uuringud on näidanud, et MBSR on tõhus vahend ärevuse raviks. Ühe uuringu kohaselt suurendab teadvelolek inimese enesehinnangut, mis omakorda vähendab ärevust ja depressiooni.
Seda positiivset ärevusevastast programmi kasutades loome endas rahuliku meeleseisundi. Selle asemel et heidelda kõikvõimalike väliste ja seesmiste teguritega, leiame rahu käesolevas hetkes ning otsustame tegutseda kindluse ja rahutundega, selle asemel et sündmustele vahetult reageerida.

MBSR ei ole mõeldud asendama sinu praegusi vahendeid, mida kasutad ärevusega toimetulekuks. Mõtle sellest programmist kui uutest meetoditest, mis lisanduvad sinu olemasolevale tegevusplaanile. Ärevuse raviks ja stressi vähendamiseks kasutab MBSR järgnevaid võtteid:

  • Teadvelolekule keskendumine (tähelepanu pööramine sellele, mida sinu meeled hetkel kogevad)
  • Teadveloleku teadvustamine (kõrvalseisjana oma sisemaailma ja teadvuse jälgimine ilma midagi arvustamata; keskendu meelevaldselt mõnele punktile ja lase see vabaks)
  • Teadveloleku meditatsioon (mediteerimise ajal teadveloleku kasutamine, et võiksid paremini keskenduda seesmisele rahule)
  • Jooga

Kui otsustad oma ärevust ravida MBSR-i programmi abil, siis kasutad teadveloleku ja jooga vahendusel nii oma keha kui ka vaimu selleks, et muuta enda fookust. Aja jooksul ei reageeri sa enam stressiteguritele ega koge pidevat ärevust. Selle asemel suureneb sinu teadlikkus nii iseenda, ümbritseva keskkonna kui ka oma mõtete vastu. Sinu valitud uus fookus on positiivne ja rahulik.

Allikas: www.healthyplace.com

Tõlkinud: Joonas Orav

MBSR harjutusi saab õppida nii südasuvises TEADVELOLEKUHARJUTUSTE LAAGRIS, kui 2020. aasta veebruaris toimuval MINDFULNESSI INTENSIIVKURSUSTEL.

Seotud