Teadusmaailma superstaar professor Brian Cox: me kõik oleme tähtede lapsed

Homme, kolmapäeval, 14. juuni õhtul kell 19 esineb Tallinnas, Vene kultuurikeskuses tunnustatud briti professor Brian Cox, kelle live show viib publiku hämmastavale rännakule läbi aja ja ruumi, süüvides "kõrgteadusesse" ja seigeldes piirideta meie universumi ääremail.

“Kui me vaatame kosmosesse, siis me vaatame oma päritolu paigale, sest me oleme tähtede lapsed,” sõnab professor Cox, viidates legendaarse Carl Sagani ammusele tõdemusele, et me kõik oleme tehtud tähetolmust.

Temale kuulub ka ütlus, et: “Universumi uurija on palju seksikam kui muusik!”. Ja kes veel teaks seda paremini kui Cox, kes on pidanud mõlemat ametit – enne oma akadeemilist karjääri mängis ansamblites D:Ream ja Dare klahvpille. Kirglikult oma uurimisvaldkonda maailmaga jagav karismaatiline professor on selle ütluse elavaks kinnituseks. Professor Brian Cox paneb proovile publiku teadmiste piirid ja teeb väga keerulised ideed arusaadavaks nii entusiastlikule teaduskirjanduse lugejale kui ka täielikule algajale. Hinnatud saatejuht ja teadusemees on alati lummav, pidevalt üllatav ja piire nihutav, andes sellise lavalise etteastega teadusele täiesti uue dimensiooni.

Brian Cox’i võib pidada maailma üheks olulisemaks teaduse populariseerijaks. Tema loomupärane oskus teha äärmiselt keerulised teemad erakordselt meelelahutuslikuks ja kergesti hoomatavaks on muutnud tema telesaated tänu kergesti mõistetavusele ülipopulaarseks ja publikut haaravaks. Lisaks suurtele teleauditooriumitele on ta esinenud ka suurtele saalidele, näiteks kaheksatuhandele inimesele Wembley staadionil.

“Minu jaoks on teadus avastusretk: kui ma tahan teada universumi saladusi, siis ma lähen ja uurin!” ütleb briti osakestefüüsik ja Londoni Kuningliku Seltsi liige. Ta töötab ATLAS-e suure hadronite põrgutaja juures CERN-is, Šveitsis ja õppejõuna Manchesteri Ülikoolis. Ta on üle 950 teaduspublikatsiooni autor ja kaasautor. Laiemale avalikkusele on Cox enim tuntud mitmete BBC teadussaadete saatejuhina, eelkõige sarjadest “Wonders of …” ning oma menuraamatutega “Why Does E=mc2” ja “The Quantum Universe”, populariseerides muuhulgas selliseid teadusharusid nagu astronoomia ja füüsika. Coxi peetakse BBC teaduslegendide David Attenborough ja Patrick Moore’i mantlipärijaks.

Brian Cox live show

Kolmapäeval, 14. juunil kell 19 Vene kultuurikeskuses

professor Brian Cox (UK)
kaasesineja Robin Ince (The Infinite Monkey Cage)

Show on inglise keeles ja kestab 2 tundi koos vaheajaga. Pileteid saab Raadio 2 saate “Hallo, Kosmos!” seitsmenda sünnipäeva kosmosefestivali “Elu universumis” kohta SIIT ja jaga sündmust oma sõpradega facebookis.

Seotud