Tänasel jaagupipäeval ennusta ilma ja söö värsket kartulit

Jaakapäev ehk jaagupipäev märgib heinatöö lõppu ja lõikusaja algust. Heinaaeg saab läbi, sest rohi on puitumas ja madalamale langenud päike ei kuivata enam hästi loogu. Saa teada, kuidas ilma ennustada ja loe, millised tegevused on täna keelatud.

Jaagupipäev on kesksuvepüha, heinatööde lõpu ja viljalõikuse algusdaatum. Jaagupipäeva järel polnud enam piisavalt heinakuivatusilmasid, ka arvati, et Jaagup pistab raudvarda heina – seda on paha niita ja see pole maitsev. Koju toodi maagiline viljapeotäis, mis pandi aita või majapalkide vahele.

Lõuna-Eestis maitsti sel päeval värsket kartulit, üldisemalt aga värsket kala. Oli veel üks maagiline tava: naised pöörasid käte vahel kapsapäid, et need suured pead kasvataksid ehk pööraksid, üldiselt oli aga kapsaaeda minek keelatud. See päev andis uskumuse kohaselt juur- ja puuviljale maitse.

19. sajandil uuendati või lõpetati rendilepinguid, mistõttu jaagupipäev kuulus kolimispäevade hulka. Samuti kadus ära keskhommikune puhkeaeg. Kihnus algas jakobipäevast neljapäevaõhtune (paiguti ka pühapäevane) ülalistumine. Tehti käsitööd, poiste tulekul tantsiti.

Milline ilm on jaagupipäeval lõunani ehk hommikupoolikul, selline talv on jõuludeni; õhtupoolne ehk pärastlõunane ilm ennustab jõulujärgset ilma.

Käole hakkab odraokas kurku minema ja ta lõpetab kukkumise.

Rituaalsed toidud on uudseleib ja uudsepuder, värske kartul ja kala.

Töökeeldudest on täna keelatud oli maasikate korjamine – räägitakse, et jääd uniseks.

Allikas: Eestimaa põnevad väepaigad, mida tasub sel suvel külastada

Taimede maagiline vägi: too oma ellu armastust, suurenda vaimseid võimeid ja näe ettekuulutuslikke unenägusid

Inglite kutsumine: millistelt inglitelt abi paluda?