Alusta sellest, et vaatad üle oma suhted, une- ja toitumisharjumused ning koristad ära oma ümbruse. Tänane päev on selliseks suurpuhastuseks parim!
Vaata üle oma unemuster!
Viimasel ajal läbi viidud uurimused näitavad, et vajame igal ööl vähemalt seitse kuni kaheksa tundi kvaliteetset und, kuid paljudele meist jääb see kättesaamatuks. Unepuudus ja häiritud uni mõjutavad otseselt meie meeleolu – seega, mida saame teha, et pikendada uneaega ja parandada une kvaliteeti?
Vältige hilist söömist. Toidu, eriti rasvarikka ja küpsetatud toidu seedimine nõuab palju energiat ja seedeprotsess ei lase meil magama jääda. Oleks hea vähemalt kaks kuni kolm tundi enne magamaheitmist mitte süüa, et mitte sundida oma keha seedeprotsessidega alustama, vaid anda talle võimalus varasemad protsessid lõpuni viia.
Vältige liigset alkoholi. Väike kogus alkoholi võib mõjuda lõõgastavalt ja uinumist soodustada, aga suuremad kogused põhjustavad juba rahutust ning halvendavad une kvaliteeti. Ärge jooge üldse või kui, siis tehke seda väga mõõdukalt.
Vältige kofeiini ja seda sisaldavaid jooke, sealhulgas ka musta teed ja energiajooke lõunast alates.
Vältige enne magamaheitmist dramaatiliste, ärritavate või vägivalda sisaldavate telesaadete vaatamist. See kehtib nii teleseriaalide, filmide kui ka uudistesaadete kohta, samuti ka arvutimängude kohta.
Vältige arvuti võtmist voodisse. Sellest kumav valgus annab meie kehale märku ärkvel püsida. Kui tahate lugeda e-lugerist voodis raamatut, siis valige selline, millel on tume ekraan valge tekstiga, selle valgus on tuhmim ja see ei takista nii tugevalt uinumist. Või sättige oma ekraan kõige tuhmimale režiimile.
Hoidke oma magamistuba võimalikult pimedana. Isegi väga vähene valgus võib meid öö jooksul häirida või üleval hoida. Hankige tuppa pimendavad kardinad, et liigne valgus ei pääseks tuppa sisse, ja viige magamistoast minema kõik ebavajalikud elektroonilised seadmed; paljudel neist on rohelised, sinised või punased tulukesed, mis pidevalt põlevad ja und häirivad.
Vaadake üle oma madrats, kas see on mugav ja vastav teie pikkusele ning kehakaalule. Loppis, liiga kõva või liiga pehme madrats võib samuti ärkvel hoida või une kvaliteeti halvendada.
Kontrollige, et teie padjad ja voodiriided on puhtad ja pehmed; peske neid naturaalsete, ärritust mitte põhjustavate pesuvahenditega.
Tuulutage oma magamistuba. Kui on võimalik ja kui see on turvaline, siis jätke väike aknapragu, et värske õhk saaks tuppa tulla. Ka see aitab.
Magage jahedas. Kui magamistoas on liiga kõrge temperatuur, siis ka see häirib und. Enamiku inimeste jaoks on kõige sobivamaks toatemperatuuriks 18-21 kraadi. Kõrgem temperatuur põhjustab ülekuumenemist ja rahutust.
Kui vajate uinumiseks abi, siis kasutage mõnda melatoniini sisaldavat preparaati. Melatoniin on see hormoon, mis reguleerib meie ööpäevast tsüklit, meie bioloogilist rütmi, vanemaks saades võib selle osakaal meie kehas väheneda. Melatoniini sisaldavaid lisandeid võib võtta vastavalt vajadusele või ka regulaarselt. Uurige seda teemat lähemalt ja siis on teil lihtsam otsustada
Liikuge. Füüsiline liikumine aitab meil paremini magada…
Ja siit liigumegi järgmise teema juurde.
Muuda oma liikumisharjumusi!
Mida rohkem olen tervise kohta lugenud, seda rohkem olen leidnud kirjeldusi, kui oluline on regulaarne liikumine ja füüsilised harjutused. See mõjutab otseselt nii meie keha kui ka vaimu ja liikumisvähesus mõjub meie tervisele vägagi halvasti. Liikuge tõesti harjumuspäraselt iga päev. Võite alustada väiksemate vahemaade ja lühema ajaga, aga te näete, et mida vastupidavamaks muutute, seda rohkem tahate liikuda.
Liikuge. Liikuge igal võimalikul moel. Igasugune liikumine on parem kui üldse mitte liikuda. Isegi siis, kui istute kodus laua taga, tõuske iga natukese aja tagant püsti ja sirutage oma jalgu, enne kui uuesti maha istute.
Jalutage. Jalutamine on suurepärane liikumisviis, jalutage iga päev vähemalt 45 minutit. Lihtsalt muutke mõnda oma harjumustest ja see õnnestub teil kergesti. Kui sõidate autoga, parkige oma auto sihtkohast pisut kaugemale ja jalutage sealt edasi. Kui olete poes või hotellis, minge lifti või eskalaatori asemel trepist. Paljud inimesed kasutavad vöölekinnitatavat või ümber randme kantavat sammulugejat ja püüavad iga päev teha vähemalt 10 000 sammu. Igal juhul, hakake lihtsalt jalutama.
Minge trenni. Jah – trenni, sellest on kasu! Olenemata sellest, kas otsustate aeroobsete või vastupidavustreeningute kasuks, igal juhul on see kasulik – nii et veelkord, minge trenni. See teeb enesetunde paremaks. Juhul, kui te ei taha maksta liikmemaksu, ostke mõned elastsed treeninglindid, need on odavad, kergelt kaasaskantavad ja neid saab kasutada mitmel erineval moel!
Ujumine. Ujumine on suurepärane viis liigutamiseks, kaasatud on kõik keha lihased, samas ei koorma see liigeseid ning näiteks vesivõimlemine sobib ka paljude kehaliste vaevustega inimestele. Minge ujulasse ja ujuge või võtke tunde ja õppige ujuma.
Jooga. Suudan vaevu uskuda neid ridu, mida siinkohal kirja panen, sest mulle ei meeldi jooga. Kuid pean tunnistama, et see teeb head meie painduvusele, vastupidavusele ning üldisele tervisele. Pange end joogakursusele kirja – erinevaid stiile on väga palju, valige, mis teile meeldib, ja laske käia.
Tegelege spordiga. Ükskõik, milline ala, peamine, et see meeldib teile. Kujutlege, et olete taas laps ja laske end sportides lõdvaks – eemärgiks pole võit, vaid osavõtt.
Armatsege. See on suurepärane viis enda liigutamiseks ja lisaks veel kõik need endorfiinid, heaoluhormoonid, mida see meie kehades tekitab!
Lihtsalt liikuge. Tehke seda kas seltskondlikult või üksinda, peaasi, et te liigutate.
Korista kodu, tee korda oma töölaud ja auto!
Kodune keskkond. Segadus, ülekuhjatus ja mustus võivad ka meile endale külge hakata ning enesega koos põhja tõmmata. Avage oma silmad ja vaadake, milline teie kodune keskkond tegelikult välja näeb. Vaadake, millised piirkonnad on mustad ja küürige need puhtaks. Vaadake üle oma köök ja visake välja vanaks läinud toidud, säilivustähtaja ületanud konservid, kõik see, mille olete ostnud, aga mis ei meeldi teile tegelikult, kuid mida te pole raatsinud välja visata. Viige see kõik ära prügikasti. Vaadake üle ka vannitoakapid ja visake välja tualett-tarbed, mida te juba ammu enam ei kasuta, jäägid või pooleldi tühjaks pigistatud hambapastatuubid, mille maitse teile ei meeldinud; ning meigitarbed, mis ei sobinud teie nahatooniga. Taaskord, visake kõik need minema. Seejärel vaadake oma kappidesse ja võtke välja riided, mis teile enam ei sobi, asjad, mida te pole kandnud enam aasta või kauem ja viige need taaskasutusse või müüge need interneti kaudu maha. Ärge olge sentimentaalne, vaid jõhkralt realistlik; kui teile ei meeldi enam mingi riideese, kui see pole õiget värvi või õiges stiilis, või te tõenäoliselt ei kanna seda ka järgmise poole aasta jooksul, siis andke see ära. On uskumatu, kui palju värskust, kergust ja positiivset energiat võib endaga kaasa tuua lihtne lahtilaskmine asjadest, mida me enam kas ei taha või ei vaja.
Töökeskkond. Vaadake samal moel üle ka oma töökeskkond ja tegutsege samade juhtnööride kohaselt. Koristage ära oma sahtlid, kapid ja laud. Müüge, andke ära või visake minema kõik, mis pole teil enam kasutusel, on ebavajalik või ei tööta enam. Võtke seinalt maha vanad plakatid või pildid, millel pole teile enam positiivset mõju. Visake minema vanad päevikud ja plaanid. Vabastage ruumi, et saaksite kergemalt hingata ja keskenduda, et olla tööd tehes lõdvestunum ning loovam.
Auto. Järgige autoga samu põhimõtteid nagu kodus ja töökohal. Miinimumprogrammiks võiks olla auto nii väljast kui ka seest puhtaks pesta, samuti puhastage akende sisemine pool, siis näete paremini välja. On üllatav, kui suur mõju võib olla mustal esiklaasil meie eluvaatele. Visake minema kõik kogunenud prügi, ka pagasiruumis olev, ja kontrollige oma autorehvide rõhku. Kontrollige õlitaset ja aknapesuvedeliku olemasolu ning vajadusel viige auto hooldusesse.
Vaata üle oma suhted ja loobu neist, mis sind kahjustavad!
Suhted. Terviklikud ja toetavad suhted on meie elus kõige väärtuslikumad ja positiivsemad asjad. Nii-öelda hapuks läinud suhted aga kurnavad meid emotsionaalselt. Vaadake oma suhteid ausa pilguga. Kas kõik need toidavad ja toetavad teid või on ka neid, mis energia andmise asemel pigem röövivad seda? Kas on suhteid, millele peaksite rohkem tähelepanu pöörama, nende eest rohkem hoolitsema? Kas on ka neid, millele tahaksite pühendada vähem tähelepanu? Kas on suhteid, millest oleks vaja lõplikult loobuda? Kui teile saab selgeks, et mõne suhte puhul on aeg sel minna lasta, siis tehke see otsus ning laske neil minna ning liikuge edasi.
Ja kui on selliseid suhteid (ja ma olen kindel, et on), mis pole toetavad, kuid mida ei saa ka lõpetada, siis võite otsustada aususe kasuks – tunnistage endale, mida sellised suhted teilt võtavad ja kas midagi saaks muuta.
Tee suurpuhastus oma toitumisharjumuste osas!
Paljud meist on kasutanud toitu, et oma meeleoluga toime tulla. Kasutame näiteks suhkrut ja šokolaadi, et tuju tõsta; sööme tärkliserikkaid toite ja võtame napsi, et alla suruda neid tundeid, mida me ei taha tunda. Igasugune lohutustoitude söömine annab meile küll lühiajalise heaolutunde, kuid sellega kaasnevad rasked tagajärjed – nagu kaalutõus, väsimus ja mitmed teised terviseprobleemid, mis võivad meid viia depressioonini. Kui oleme sisevaatluste käigus tegelenud asjaoludega, mis meid depressiooni haardesse lükkasid, siis avastame, et ka meie keha hakkab sellele vastavalt reageerima – meie keha ei taha enam ebatervislikke toite ja me pöördume tervislike ning kosutavate toitude poole. Loomulikult on abiks ka arusaam sellest, milline toit on tervislik ja milline ebatervislik.
Vältige suhkruid. Suhkrud, eriti rafineeritud suhkrud on meile mürgised. Kahjuks on suhkrut peidetud pea kõikidesse pakendatud ja töödeldud toitudesse, kaasa arvatud enamik hommikuhelbeid, valmistoite, kiirtoite ja limonaade. Viimase aja uurimused on näidanud, et rafineeritud suhkrud on seedimisele kõige raskemad. Need mõjutavad samu närviühendusi nagu narkootikumid, kokaiin näiteks, ja tekitavad sõltuvust. Suhkrud on ühtlasi peamised ülemaailmse diabeediepideemia ja ainevahetushäirete põhjustajad ja uuringud on seostanud neid ka meeleolumuutuste ning depressiooniga. Kontrollige pakendatud toitude suhkrusisaldust pakendite pealt – ja ma arvan, et see on parajalt šokeeriv. Piirake oma päevane suhkrutarbimine 15 grammini.
Piirake rafineeritud süsivesikute tarbimist. Rafineeritud süsivesikud nagu sai, küpsised ja pastatoidud sisaldavad vähe või üldse mitte tõelisi toitaineid ja need muutuvad organismis kiiresti suhkruteks.
Vältige transrasvu. Transrasvad mõjutavad teie kolesteroolitaset ja põhjustavad arterite ahenemist ning ateroskleroosi. Neid võib leida friikartulites, praetud kanas ja kalas, mikroahjus valmistatud popkornis ning enamikus küpsetistes. Loobuge neist võimaluse korral täielikult.
Piirake kofeiini tarbimist. Liigne kofeiin, mis pärineb kas kohvist, limonaadidest või kofeiinirikastest energiajookidest, võib põhjustada dehüdratsiooni, ärevust, unetust ja tervet rida muid sümptomeid. Ärge liialdage nendega.
Vältige GMO toite. Geneetiliselt muundatud toidu kohta on mitmeid poolt ja vastu argumente. Geneetiliselt muundatud taimede kasvatamine sõltub suurel määral mürgistest pestitsiididest või need taimed tekitavad ise kemikaale, mis toimivad putukamürkidena. Uurige natuke seda asja ja otsustage ise … aga minu arvates on need tervisele kahjulikud.
Suurendage värskete, orgaaniliste juurviljade tarbimist. Enamus juurvilju on toitvad, sisaldavad vähe kaloreid, kuid rikkalikult mineraale, vitamiine, fütokemikaale, ensüüme ja antioksüdante, mis kõik aitavad säilitada head tervist.
Suurendage värskete orgaaniliste puuviljade tarbimist. Puuviljad on tervisele sama kasulikud kui juurviljad, kuid ettevaatust peidetud suhkrutega. Fruktoosi omandab organism küll paremini kui rafineeritud suhkrut, kuid olge siiski ettevaatlikud, sest mõned puuviljad sisaldavad väga palju suhkrut.
Sööge pähkleid, seemneid ja kaunvilju. Toored pähklid, seemned ja kaunviljad sisaldavad tervisele kasulikke rasvu, vitamiine ja antioksüdante. Pähklid ja seemned võivad sisaldada palju kaloreid, seega sööge korraga väikseid portse. Keedetud kaunvilju võib süüa mõnevõrra vabamalt.
Kasutage rohkelt tervislikke õlisid. Paljud inimesed soovitavad oliiviõli, viidates Vahemeremaade söömisharjumustele. Viimasel ajal on palju kirjutatud ka kookosõli tervislikkusest ning seda soovitatakse kasutada nii toiduvalmistamisel kui ka praadimiseks. Aga omega-6 õlid ja taimeõlid nagu päevalille- ja rapsiõli ei kuulu sellesse kategooriasse, kuna need pole pooltki nii tervislikud.
Jooge palju puhast vett. Seedimise, organite funktsioneerimise ning üleüldise tervise seisukohalt on ülioluline juua piisavalt puhast, eelistatavalt filtreeritud vett. Võtke eesmärgiks juua iga päev kuus kuni kaheksa keskmise suurusega klaasitäit.
Autorid: Brandon Bays, Kevin Billet
Katkend pärineb kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Muuda oma elu: sinu jõupunkt asub praeguses hetkes
Alkeemia lugemisnurk | Tee restart – muuda oma elu 7 päevaga!
Kas sa oled väsinud ja stressis? Muuda oma elu juba täna!
Täna on kaduneljapäev! Puhasta kodu negatiivsest energiast ja vabane halbadest harjumustest