Täna on halloween ehk kõikide pühakute öö, mis on hea aeg tuleviku ennustamiseks

Juba paarkümmend aastat tähistatakse ka Eestis halloween i - iidset keldi rituaali, millega austatati omal ajal surnute jumalat ning millest hiljem sai vaimude, nõidade ja haldjate liikumise püha.

Viimastel aastatel on ka meile jõudnud mujal maailmas väga populaarne halloween ehk All Hallows’ Evening (kõikide pühakute õhtu). Tegemist on 2500 aastat vana keldi rituaaliga. Algupäraselt pidutseti suve lõpetuseks surnute jumala Samhain’i auks. Usuti, et Samhain muudab nad vaimuks, kummituseks, haldjaks või nõiaks. Kui Hingedepäev on rohkem vaikuse ja rahu aeg, siis halloween on tänapäeval pigem kärarikas kommertslik pidustus.

Halloweeni kujunemisel märkimisväärseks uueaegseks pühaks on suur osa iirlaste traditsioonidel. 18. sajandist hakkas Iirimaal levima komme tuua ühislõkkelt koju süsi õõnestatud kaalika sees, mis on tänase kõrvitsalaterna eelkäija.

Algselt tehti laternaid õõnestatud kaalikast, kuhu asetati süsi või küünal. Sellisest laternast kujunes mõnesaja aasta eest halloweeni tunnus Iiri- ja Šotimaal. Uskumuste järgi pidi see ühtaegu sümboliseerima esivanemate hingi. Iiri emigrandid kandsid kombe üle Ameerikasse, kus kaalikas asendus kõrvitsaga, mida on palju kergem lõigata ja õõnestada.

Pikka aega on halloween olnud ka tuleviku ennustamise aeg. Levinud oli tulevase ennustamine õunte abil. Õunad, õunasiider, suhkrustatud õunad ja õunte andmine sanditajaile on tänini moes.

Proovi ka sina mõnda lihtsat ennustusviisi sellel maagilisel ööl:

1. Võta õun ning koori sellelt koor ühe pika katkematu ribana. Võta koor kätte ning viska see üle oma vasaku õla maha. Vaata, millise tähe õunakoor põrandal moodustab. See on sinu tulevase kallima nime algustäht.

2. Mine üksinda tuppa koos peegli, küünla, noa ja õunaga. Sulge uks, süüta küünal ja istu seljaga peegli poole. Mõtle küsimuse peale, millele sa vastust soovid ning lõika õun üheksaks tükiks. Söö kaheksa tükki ära ning viska viimane, üheksas tükk, üle vasaku õla. Siis keera ümber vasaku õla suunas ning vaata peeglisse. Mida sa näed? Valguse ja varjude poolt moodustatavad mustrid ja märgid annavad sulle märgi või vastuse.

3. Võta kaks kastanit ning tee lõke või kaminasse tuli. Pane kastanid tule lähedusse ja oota. Kui mõlemad kastanid lähevad põlema, siis saab sul armastuses kõik hästi laabuma. Kui üks kastanitest plaksuga kärgatab, siis on sind ees ootamas mured.

Halloweeni tähistamise kombeid maailmast

Inglismaal hakati halloweeni vaimude, nõidade ja haldjate liikumise pühana tähistama 19. sajandil, ilmselt tookord levinud rahvusliku romantismi mõjul. Tähtpäev sobis oma iidsete joonte poolest hästi ka paganlikele liikumistele, mistõttu see on wicca ja teiste uuspaganlike liikumiste jaoks oluline tähtpäev.

Šotimaal käivad lapsed perest peresse, on pidude, maskeerimise ning tembutamise aeg. 1980. aastatest müüakse poodides maske ja nõiamütse, lapsed liiguvad salme lugedes ja kommi küsides maskeeritult ringi.

Ameerikas tõrjus halloween, mille iiri emigrandid olid sinna viinud, kõrvale pühakutepäeva ja hingedepäeva, lisandus mitmeid ilmalikke tavasid, näiteks tontlikes maskides ukselt-uksele käimine ja maiustuste küsimine. Kuid ka Ameerikas on lisaks kommertslikule pühale säilinud hingedepäeva pühalikum pool – ligi 85% USA peredest süütab halloweeni ajal küünlad.

Halloween hakkas Eestis meedia õhutusel levima 1980. aastate lõpus – niisiis umbes samal ajal mitmete Euroopa maadega.

Allikas: www.telegram.ee

Seotud