Number üheksa märgib ühe ajajärgu või ringkäigu lõppu enne seda, kui pöördutakse uude, see märgib taassündi ja tsüklilist elu.
Number üheksat on peetud ka universaalse armastuse, usu ja igaviku numbriks. Kristlikus sümboolikas märgib see jumala kolmainsust ja inglite numbrit. Inglid on kirikukunstis sageli kolmekaupa piltidele paigutatud.
Pythagoras uuris numbreid matemaatilises ja müstilises kontekstis, ning nagu paljud matemaatikud enne ja pärast teda, märkas temagi number üheksa erakordsust.
Üheksat kutsutakse inimese numbriks, sest üheksa kuud on aeg, mida loetakse raseduse pikkuseks. See on emaduse, sugulise küpsuse ja abielulise laitmatuse number.
Paljudes kultuurides peetakse üheksat õnnenumbriks ja oodatakse 9. septembrit pikisilmi.
Numeroloogid seostavad üheksat positiivsest küljest andestamise, kaastunde ja edukusega.
Muistsed Hiina keisrid uskusid number 9 jõudu, mis torkab silma nii arhitektuuris kui ka kuninglikel rüüdel, tihti üheksa raevuka lohemao kujul. Keiserlikud dünastiad olid numbri 9 jõus nii veendunud, et kuuldavasti on Beijingi keiserliku Keelatud Linna palee ehitatud 9999-toaliseks.
Number üheksat on peetud pühaks numbriks Egiptuses ja Kreekas.
Varajase kristluse ajal oli üheksa kreeklaste, keltide, germaanlaste ja skandinaavlaste müütilises pärandis tähtsal kohal. Seda peetakse Kuu numbriks oma poolkuud meenutava kuju tõttu. Kuna Kuu esindab naiselikkust, siis seostati seda suurte jumalannadega.
Looduses seostati üheksat veega. Palju on räägitud kurikuulsast üheksandast lainest, mis pidavat alati suurim olema.
Number üheksa on Uraani number ning astroloogiliselt seotud amburi märgiga.
Nõid Anet on kirjutanud number üheksa kohta nii: “Number 9 on kõige viimane number ja sümboliseerib lõpetatust, sel perioodil võib sinu ellu ilmuda mõni isik, kes on sulle mentori või guru eest või siis oled ise pandud mentori või guru rolli. Kuigi see number sümboliseerib lõpetatust, jumalikkust, siis on selles numbris ka sõnum, et areng kestab alati edasi ning on lõputu, arengut ega liikumist ei ole võimalik peatada ja võimalusi on lõputult, tuleb osata neid vaid näha.”
9. septembril on sündinud:
1828 – Lev Tolstoi, vene kirjanik
1951 – Vladislav Koržets, eesti humorist
1952 – Tarmo Urb, eesti laulja ja luuletaja
1960 – Hugh Grant, inglise näitleja
1960 – Urmas Sisask, eesti helilooja
1969 – Rachel Hunter, Uus-Meremaa modell