Soja ohud

Soja peetakse üldiselt tervislikuks proteiinirikkaks toiduks ning sojauba peetakse meie planeedi näljahäda leevendajaks. Tõde on aga see, et kääritamata soja on üks enim kahju tekitav toksiline aine, mis kunagi meie toiduahelas nii domineerivaks muutunud on.

Soja leidub täna peaaegu igas valmistoidus või poolfabrikaadis, mida poest leida võib. Olgu see sojaproteiin, sojaoa õli, soja letsitiin vms. Sojalisandid on muutumas igapäevaseks universaalseks toidu osaks.

Kuidas see kõik siis nüüd nii juhtus?

Mitmed iidsed joonistused on näidanud, et ajalooliselt alustati soja kasutamist selleks, et rikastada põllupinda sellise toitainega nagu lämmastik. Sellega kasvas põldude saagikus. Läbi sajandite soja populaarsus kasvas ning teda hakati kasutama kääritatud vormides.

Soja on ikka peetud Aasia toitude osaks. Tegelikkuses on tema roll seal olnud üsna pisike ja ka siis on kasutatud kääritatud uba. Jaapani traditsiooniline toidulaud sisaldab üle 100 bioloogilised unikaalse toidu nädalas (!), millest sojatooted annavad vaid üksikud.

Alles viimastel aastakümnetel on soja muutunud peaaegu esmatarbe kaubaks toiduainetööstuses. Kõike seda toetab lugematu hulk valeinformatsiooni, mis kuulutab soja tervislikkust kõikides töödeldud toitudes. Aasia maades tarbitakse 90% kogu soja tarbimisest töödeldud kääritamata sojatoodetest.

Mis siis sojas nii halba on?

Sojaoad sisaldavad oma naturaalses olekus mitmeid toksiine ja anti-toitaineid. Trüpsiini inhibiitorid piiravad valkude imendumist, põhjustades sellega kõhuvalu. Kõhuvalu tekib, kuna eluks vajalike toitainete ja aminohapete imendumine on takistatud. Loomad, kes söövad suures koguses trüpsiini inhibiitoreid, kogesid mitmeid pankreasega seotud probleeme, kaasa arvatud vähk.

Hemaglutiniin on aine, mis põhjustab vere punaliblede kogunemist ja trombi tekkeid. Nii trüpsiini inhibiitoreid, kui ka hemaglutiniini peetakse kasvu pärssivateks aineteks, kuna nad takistavad olulisi kehalisi funktsioone.

Fütaadid on järgmised toitainete imendumise takistajad. Peamiselt segavad nad kaltsiumi, magneesiumi, raua ja tsingi imendumist, tekitades sellega tõsise mineraalide defitsiidi. Tsink (nn tarkuse mineraal) on kõige tugevamalt blokeeritud mineraal sojas sisalduvate fütaatide poolt. Sealjuures sisaldab soja kõige rohkem fütaate tera- ja kaunviljade seast.

Fütoöstrogeenid on teatud taimedes leiduvad keemilised ühendid, mis on sarnased östrogeenile. Sojatooted sisaldavad eriti rikkalikult selliseid fütoöstrogeene, mis on võimelised inimese hormonaalse tasakaalu märkimisväärselt sassi ajama. Eriti kehtib see meeste puhul. On teaduslikult tõestatud, et suurema sojatoodete tarbimise korral kannatab oluliselt spermatosoidide arv. See näitab, et suur soja tarbimine vähendab testosterooni taset ning vähendab järglaste saamise võimalusi.

Geneetiline töötlemine

Tehes asja veelgi hullemaks, viimase aja uuringud näitavad, et üle 90% soja saagist on geneetiliselt muundatud. Mitmed iseseisvad ja sõltumatud uuringud on näidanud, et geneetiliselt töödeldud toidud (ingl k “GMO”) võivad tõsiselt kahjustada inimkeha. Viimane on kõhedaks tegev teadmine viimase aja toidulaual oleva soja osakaalu valguses.

Üks peamiseid süüdlasi on soja letsitiin, emulgaator, mida lisatakse töödeldud toitudesse selleks, et stabiliseerida koostisaineid omavahel. Sojauba on teine populaarne lisand, mida leidub täna erinevates toodetes, alustades majoneesist ja salatikastetest, lõpetades kookide ja leibadega. Peale selle, et need kaks on väga populaarsed ning baseeruvad sojal, on nad ka enamjaolt saadud geneetiliselt muundatud sojaubadest.

Isegi orgaanilised tooted võivad sisaldada geneetiliselt muundatud soja letsitiini, kuna see konkreetne aine ei kuulu orgaaniliste nõudmiste alla. Ehk teisisõnu selleks, et üks asi oleks orgaaniline, ei ole oluline, kas ta sisaldab geneetiliselt muundamata või muundatud soja letsitiini. Enamik mahetootjaid täpsustavad GMO soja letsitiini sisalduse oma toodetel, kuid alati on oluline uurida ja kontrollida.

Söö soja säästlikult ja ainult orgaanilist!

Kui sa oled otsustanud soja süüa, siis vali orgaaniline ja kääritatud soja. Soja piim, tofu, soja pähklid ja teised populaarsed toidud on eriliselt toksilised, kuna sisaldavad kääritamata soja. Paljud neist toodetest on ka eriti töödeldud ning geneetiliselt muundatud.

Erinevad sojatooted on potentsiaalselt ohtlikud väikelastele, kuna nad ei sisalda niivõrd laia valikut toitaineid nagu leidub ema rinnapiimas. Sojatooted ei sisalda esmatähtsaid rasvhappeid, kolesterooli, immunoglobuliini ja teisi vajalikke toitaineid, mida on vaja kognitiivsete oskuste ja närvide arenguks väikelapsel.

Sellised sojatooted nagu miso, tamari, shoyu, mis on nõuetekohaselt kääritatud, ei ole mitte ainult maitsvad, vaid ka tervislikud, kui neid kasutada erinevate toitude juures. Kääritamine kõrvaldab peaaegu kõik anti-toitained ja toksiinid, mida leidub toores sojaoas.

Väikestes kogustes kääritatud orgaanilisi sojatooteid koos erinevate tervislike toitudega teeb su kehale head. Vastupidiselt ebaratsioonalsetele keemiliselt töödeldud sojatoodetele, mis teevad kehale rohkem halba kui seda head, mida lubatakse.

Allikas: www.minuoma.ee

Seotud