Tänapäeval usuvad teadlased, et kuni 40% vähijuhtumeid on võimalik ennetada üksnes toitumisharjumuste muutmise abil. Loe edasi ja avasta, miks on punased sibulad niivõrd tõhusad tervise parandamisel ja kuidas nad suudavad vähendada vähitekke ohtu.
Mis on punased sibulad?
Sibulate lõikumisega seoses tuleb esimesena meelde ilmselt nende terav lõhn ja pisarais silmad, aga kuidas on lood punaste sibulatega? Punased sibulad erinevad paljudest teistest sibulasortidest nagu magus Vidalia sibul ja maheda maitsega valge sibul.
Lisaks erinevusele maitses ja värvis ei pane punaste sibulate lõikumine inimest nutma. Pealekauba sisaldavad need sibulad ühendeid, mis suudavad tõkestada vähi arengut. Punased sibulad on õistaimed, mis kuuluvad laukude perekonda ning on tuntud oma väävlit sisaldavate aminohapete suure koguse poolest. Seda köögiviljade perekonda on põhjalikult uuritud tänu selle kaitsvale mõjule degeneratiivsete haiguste eest, sealhulgas ka vähiga võitlemisel.
Avasta punaste sibulate neli kasulikku mõju inimese tervisele
Mõju #1: Soodustab keha mürkidest vabanemist
Punaste sibulate üleüldine antioksüdantlik struktuur parandab selliste võimsate ühendite nagu glutatiooni ja SOD-i (dismutaasi) aktiivsust. Need süsteemid kaitsevad inimest vähi eest nõnda, et pärsivad põletiku teket, parandavad DNA-le ja kudedele põhjustatud kahju, neutraliseerivad vabu radikaale, kõrvaldavad maksast kantserogeene ning tugevdavad mitmeid organismi mürkidest puhastavaid teid.
Juba ainuüksi punaste sibulate kõrge väävlisisaldus toetab keha loomulikku võimet end mürkidest vabastada. Väävel stimuleerib mitmeid põletikuvastaseid protsesse, mis parandavad tervenemisvõimet seeläbi, et tugevdavad antioksüdantlikke kaitsemeetmeid. Väävel on üks parimaid kelaadimoodustajaid, sest see seob end inimese veres sisalduvate raskemetallidega ning uhub need mürgid kehast välja. Väävel on vajalik hormoonide, ensüümide, närvide ning punaste vereliblede tervise ja aktiivsuse tagamiseks.
Nende bioloogiliste protsesside häirimine võib viia kantserogeenide kuhjumiseni kehas ning kaasa tuua põletiku ja kudede kahjustumise, mis omakorda suurendab vähi tekkeohtu.
Sibulates sisaldub ka rikkalikult kvertsetiini, mis on võimas bioflavonoid. Kvertsetiin aitab kehal vähendada üleliigset östrogeenitaset. See antioksüdant stimuleerib ka maksa talitlust ning aitab kehast välja viia sellised mürgid nagu liigne östrogeen ja teised kantserogeensed ained. Nimelt suudab östrogeen end siduda retseptoritega, mis leiduvad emakas, rindades, munasarjades ja eesnäärmes.
Kvertsetiin omab ka östrogeeniga sarnast struktuuri, mistõttu on seda võimalik kasutada vähivastase ravivahendina rinnavähirakkudega võitlemiseks.
Mõju #2: Parandab üldist immuunsust
Punased sibulad sisaldavad tervist parandavaid ühendeid, mis võimendavad inimese üldist immuunvastust. Nii toitaineid sisaldavad ühendid kui ka toitaineteta ühendid avaldavad kehale mõju antibakteriaalsete, antifungaalsete ja viirusevastaste toimetega, et vähendada koormust immuunsussüsteemile. Punastes sibulastes on võrreldes valgete ja kollaste sibulatega suurem flavonoidide sisaldus, mis võimendab neid kemoennetavaid omadusi veelgi.
Allitsiin on antioksüdantühend, mis punastes sibulastes esineb eriti kontsentreeritul kujul. Allitsiin on tõhus vahend selliste patogeenide hävitamiseks, mis nõrgestavad immuunvastust ja kiirendavad vähi arengut. See võitleb seente, bakterite ja viirustega. Neil põhjustel on punased sibulad kasulikud karminatiivsed taimed, mis parandavad seedimist ja aitavad tasakaalu viia soolestiku mikrofloora.
Lisaks keha loomuliku mürkidest vabanemise võime parandamisele on kvertsetiinil ka suur mõju põletikuohu vähendamisele. Kvertsetiin on niivõrd tugev põletikuvastane toimeaine, et seda ühendit sisaldavaid toidulisandite puhul on esile tõstetud nende võimet parandada histamiini vallandumist põletikuliste immuunrakkude reaktsiooni käigus.
Mõju #3: Reguleerib suhkrutaset
Üks kasulik külg punaste sibulate söömisel kollaste või valgete asemel on nende madal glükeemiline indeks. Punaste sibulate glükeemiline indeks (GI) on sajapunktilisel skaalal vaid 10. See tähendab, et punased sibulad vallandavad vere glükoositaset tõstvat energiat palju aeglasemalt kui teised sibulad. 2. tüübi diabeedi tekke ennetamiseks ongi kasulik süüa selliseid toite, mis ei tõsta vere glükoositaset.
Häiritud glükoosiainevahetus on samuti üks teadaolev vähki soosiv tegur. Stabiilse insuliinitaseme säilitamine on ülitähtis, et takistada füsioloogilisi protsesse, mis võivad soosida vähi arengut. Punaste sibulate madalat GI-taset seostatakse vererõhu alandamisega, verevoolu soodustamisega, ateroskleroosi (arterite seinte jäigastumise) takistamisega ning lisaks aitab see reguleerida rasvarakkude moodustumist.
Need veresoonkonna tervist soosivad mõjud vähendavad märgatavalt vähiohtu, sest aitavad parandada ainevahetust. Lisaks mõjutab need hormoonide talitlust ja suguelundite tervist.
Kui sellele kõigele lisada kvertsetiini põletikuvastased omadused, tähendab see, et punased sibulad suudavad neutraliseerida vabu radikaale, mis soodustavad DNA kahjustamist, rakkude talitluse häireid ja vähi arengut.
Mõju #4: Pärsib vähirakkude kasvu ja arengut
Punastes sibulates sisalduv kõrge kvertsetiinitase sai teatud uuringutes tunnustust kõri- ja maovähi ning ka suguelundivähi eest kaitsemisel.
Kaitseb mutantgeeni p53 eest
Antotsüaniinid on looduslikult esinevad ühendid, mis annavad punastele sibulatele nende punakas-lillaka värvuse. Antotsüaniinid on võimsad antioksüdantliku mõjuga relvad võitluses p53-nimelise mutantgeeniga, mis põhjustab oksüdatiivset stressi ja mida on seostatud kasvajate tekkega. Punastes sibulates sisalduvad antotsüaniinid pärsivad loomupäraselt seda hävitustööd, mida ebanormaalse toimega p53 geen võib põhjustada rakkudes ja kudedes.
Pärsib kasvajate teket ja metastaasi
Antotsüaniinides sisalduvad pigmentühendid on samuti osaliselt vastutavad punaste sibulate kaitsva mõju ja kasvajate pärssimise eest. Antotsüaniinid tõkestavad vähiraku võimet levida ja moodustada kasvajaid seeläbi, et takistavad rakkude angiogeneesi. Angiogenees on uute veresoonte teke, mida vähirakud kasutavad energiaallikana, et suuremaks kasvada. Angiogeneesi takistamisega ei saa vähirakud moodustada kasvajaid ega levida teistesse kehapiirkondadesse. Ülivõimas toitaine kvertsetiin näitab siinkohal taas oma võimekust antioksüdandina.
Kvertsetiin on vabade radikaalide sidumisel niivõrd tõhus, et see suudab takistada ka vähirakkude arengut. Seda mõju on täheldatud rinnavähirakkudes, kus kvertsetiin kutsub esile apoptoosi (rakkude iseeneslikku surma) ning aktiveerib tsükliinist sõltuva kinaasiinhibiitori (p21), kõrvaldades nõnda paljud tegurid, mis võimaldaksid vähirakkudel levida.
Inhibiitori p21 funktsiooni vähenemine või tavatu toimimine on seotud invasiivse vähikasvu ohu suurenemisega ning seda on seostatud järgnevate vähiliikidega:
- Pärasoolevähk
- Suuneeluvähk
- Maovähk
- Rinnavähk
- Munasarjavähk
- Söögitoruvähk
- Suuvähk
- Kopsuvähk
- Kõhunäärmevähk
- Kõrivähk
- Põievähk
- Glioomivähk (kasvajate moodustumine ajus ja selgroos)
- Emakakaelavähk
- Lamerakuline kartsinoom (nahavähk)
Kolm soovitust punastest sibulatest enim kasu saamiseks
Sarnaselt paljude teiste toiduainetega on ka punaste sibulate kasutamisel mitu nippi, kuidas neist enim tervislikult kasu saada. Siin on välja toodud paar võtet, mida võid kasutada selleks, et köögis kindla peale punastest sibulatest suurim võimalik toitainete kogus kätte saada:
Suurim osa antotsüaniinist on pärit sibula punasest koorest. Väldi sibula liigset koorimist ja nende vähivastaste ühendite minema viskamist.
Sibulates sisalduv allitsiin vallandub alles siis, kui sibulaid lõikuda või purustada. Sarnaselt küüslauguga on kasulik allitsiin aktiveerida sibulasse sisse lõikamisega vaid paar minutit enne seda, kui see süüa tehes toidule lisada.
Kuumus vähendab punastes sibulates sisalduvate antioksüdantide mõju. Kättesaadavate toitainete hulka saab parandada võimalikult tihti tooreste sibulate söömisega. Soovitatav on punaseid sibulaid töödelda madalal kuumusel ja vältida kõrgeid temperatuure, et nõnda vähendada toitainete kadu.
Punastest sibulatest suurima tervisliku kasu saamine
Kuidas lisada punased sibulad toidulauale, et vähendada vähiriski? Siin on toodud loetelu viisidest, kuidas võid iga päev punaseid sibulaid oma toidukavasse lisada:
- Kasuta tšilli valmistamisel või toidu garneeringuks
- Lisa peeneks lõigatud sibulaviilud salatisse
- Kasuta omatehtud kapasalatites või köögiviljade marinaadis
- Lisa punased sibulad keevasse kondipuljongisse (viimase 2 tunni ajal)
- Sega punased sibulad kollastega prantsusepärase sibulasupi valmistamisel
- Valmista külmi suppe (näiteks gazpacho’t) koos tooreste punaste sibulatega
- Pruunista või prae sibulaid kergelt ning kasuta neid kõrvalroogades, köögiviljade segus, burgerites või kinoaroogades
- Tükelda sibul kana- ja tuunikalasalatitesse või lisa neid omatehtud salsasse
- Sega toores punane sibul kreemjasse guacamole kastmesse või kasuta sibulat maitsestamaks teisi dippe ja kastmeid, püreestades neid hummusesse, tahinisse või Vahemerepärasesse baba ganoush’i.
Kas sina sööd punaseid sibulaid? Kui jah, siis mil moel eelistad neid enim tarbida? Palun jaga oma kogemusi artikli all kommentaarides.
Tõlkinud: Joonas Orav
Allikas: Thetruthaboutcancer.com