Rene Bürkland: minu unistus on ühendada Hiina ja Lääne meditsiin

Hiina meditsiini arst Rene Bürkland leiab, et nii Hiina kui Lääne meditsiinil on oma tugevused ja nõrkused, mistõttu on tema unistuseks kahe lähenemise ühendamine.

Miks on vaja tavameditsiini kõrvale Hiina meditsiini?

Mõlemal meditsiinil on oma tugevused ja nõrkused. Hiina meditsiin on väga hea – esiteks – haiguste ennetamiseks ja tervena püsimiseks ja – teiseks – selles etapis, mida Lääne meditsiinis nimetatakse prodromaalseks perioodiks, kui meil veel ei ole diagnoositavat haigust, aga mingid märgid viitavad, et mingi haigus võib välja kujuneda. Hiina meditsiini järgi selgitatakse haiguse kulgu nii, et ühes telje otsas on terve inimene, teises haige inimene, kuid vahemaa tervest haige inimeseni on üsna pikk. Haigel inimesel saame konventsionaalse meditsiiniga haigust diagnoosida, aga teel sinnani, mil saame diagnoosida, pole inimene enam terve. Samas pole ta tavameditsiini mõistes ka veel haige, kuid midagi on korrast ära. See on periood, mille jooksul Hiina meditsiini diagnostikavahenditega saab ära diagnoosida, kus on probleem. Siin saab Hiina meditsiin hästi palju aidata. Mulle ei meeldi see väljend, aga seda võiks nimetada haiguseks energeetilisel tasandil. Ta pole veel haigus füüsilisel tasandil. Kui see haigus on pikka aega energeetilisel tasandil, siis ühel hetkel ta muutub füüsiliseks.

Veel saab Hiina meditsiin väga palju Lääne meditsiini toetada krooniliste haiguste ravis. See on ravi, kus inimesed peavad regulaarselt medikamente võtma, kuid me kõik teame, et kui medikamentidel on toime, siis neil on ka kõrvaltoimed. Kui me hakkame kõrvaltoimeid üha järgmiste ja järgmiste ravimitega ravima, ajab see keha tasakaalust välja. Siin saab Hiina meditsiin aidata, toetada. Samas, kui võtame kirurgilised või ortopeedilised haigused või traumad, siis nende puhul on Lääne meditsiin kindlasti parem.

Kas Te võiksite tuua mõne näite ennetusest või krooniliste haigetega tegelemisest?

Kõige lihtsam, mis peab haiguste ennetuseks paigas olema, on puhkuse ja töö tasakaal, õige toitumine ja liikumine. Kui olin Hiinas, siis käisin igal hommikul pargis trenni tegemas. Hommikuti on parkides hästi palju pensionäre, kes võimlevad. Hiinas nimetatakse seda qigongiks. See hõlmab endas erinevaid võimlemis- ja hingamisharjutusi. Need liigutused ja asendid stimuleerivad verevoolu teatud kehapiirkondades ja organites. Seal oli üks meesterahvas, kes nägi välja umbes 60-aastane, aga tegelikult oli ta 72. Ta oli jäänud 60selt pensionile ühes ülekaalu, kehva silmanägemise, algava diabeedi ja algava kõrgvererõhutõvega. Kaheteist aasta jooksul oli ta iga päev käinud võimlemas ning medikamente ei kasutanud. Ta nägi nüüd tõesti heas füüsilises vormis välja ja ütles, et tal on veresuhkur ja vererõhk korras, loeb ilma prillideta ja ta olevat palju paremas seksuaalses vormis kui 40selt. Polnud mingeid imeasju – ainult nende võimlemisharjutustega hakkas tema keha paremini funktsioneerima.

Profülaktiliste asjadena võib välja tuua näiteks mõne taime lisamise oma toidu sisse immuunsuse tugevdamiseks. Näiteks korditsepts ja ganoderma on taimed, mis tugevdavad immuunsust ja annavad energiat. Kui me niimoodi igapäevaselt keha vaikselt toidame ja toetame, siis sellega loomegi baasi. Loomulikult võib iga inimene haigestuda, aga haigestumise kriitiline punkt nihkub oluliselt kaugemale. Krooniliste haiguste puhul, näiteks teist tüüpi diabeedi puhul, saab keha väga hästi taimedega toetada. Saab toetada seda, et insuliin paremini rakkudesse jõuaks, saab toetada kõhunäärme funktsiooni.

Millised on Hiina meditsiini ravimeetodid?

Hiina meditsiinis ei ole instrumentaalset diagnostikat, sest see arenes välja ajal, kui polnud ultraheli, röntgenit, EKG-d. Ta põhineb ühel väitel: sisemus peegeldub välises ehk diagnostika põhivahend on anamneesi võtmine ning märgid või sümptomid, mida su keha annab. Me ei räägi ainult nendest sümptomitest, mis on Lääne meditsiini järgi sümptomid, vaid kõikidest märkidest, mis näitavad, et midagi on korrast ära. Näiteks, kui inimesel väsib alaselg, siis see küll võib olla liigsest istumisest, aga sageli näitab see Hiina meditsiini järgi neerude energia nõrkust. See ei tähenda, et neerud oleksid füüsiliselt haiged, aga see on esimene varane märk, et energia on nõrk ja seda peaks tugevdama.

Olulised on anamnees, vaatlus, palpeerimine, keha lõhnad, hääled. Ka see on oluline, kuidas inimene räägib. Üks inimene räägib väga kõva energiat täis häälega. Teine räägib vaikselt, sosistades. See on juba inimese kohta suur info, et üks on pigem kalduv liiasuse sündroomile, energiat on liiga palju, see võib kinni jääda, teine kaldub tühjuse sündroomile, energiat on liiga vähe, ta on koguaeg väsinud, kehafunktsioonid on aeglasemad.

Väga tähtis diagnostikavahend on pulss. Radiaalarterilt saab Hiina meditsiini pulsidiagnostika järgi hinnata kõikide organite seisukorda. Veel on keelediagnostika. Keelel on erinevad tsoonid, mis näitavad erinevate organite seisukorda.

Ravimeetoditeks on taimeravi, nõelravi, Hiina ravimassaaž, kuputeraapia, moksateraapia, ravivõimlemine, toitumisteraapia. Väiksemaid asju on veel.

Enamus meie probleemid tulenevad sellest, et oleme läinud üle piiri, kust organism ei saa enam hakkama. Kogu Hiina meditsiini ravi eesmärk on viia organism sellisesse seisu, et ta suudab hakata ennast ise tervendama või taastama. Minu unistus on ühendada Lääne ja Hiina meditsiin. Sellest võidab patsient, kuid ka riik, kuna palju odavam on haigusi ennetada kui ravida. Ka arstide koormus langeks.

Kas ja kuidas teete koostööd tavameditsiiniga – näiteks ka vähihaige ravis?

Aina rohkem on arste, kes saadavad patsiente Hiina Meditsiini Keskusesse ja kelle juurde saadan neid mina. Palju teeme koostööd spordiarstidega, ortopeedidega, neuroloogidega ja endokrinoloogidega. Koostöö on paljuski jäänud selle taha, et arstidel ei ole teadmisi Hiina meditsiinist. Ma ei mõtle seda teadmist, et ravima hakata, vaid teadmist, mille jaoks seda kasutada saab. Võib-olla ühel hetkel jõuame sinna maale, kus tulevased arstid saavad ülikoolis kasvõi valikainena võtta ka teisi ravimeetodeid.

Ravis ma väga palju Lääne meditsiini ravimeetodeid ei kasuta. Selleks on palju paremaid spetsialiste kui mina. Aga ma tean neid piire, kust ei saa üle minna – ei ole nii, et kui inimesel on kroonilise haiguse tõttu ravimid peal, siis ma ütlen, et ta peab nende võtmise lõpetama, sest muidu ma teda ei ravi. Loomulikult määrab lääne meditsiinilise ravi patsiendi raviarst ja ravimite vähendamise samuti. Pigem on oluline teha neid asju paralleelselt.

Võtame näiteks antidepressantide kasutamise. Olen mitmel patsiendil soovitanud antidepressante esialgu edasi võtta, sest Hiina meditsiini ravimeetodid on natuke aeglasema toimega ja kahju sellest, kui inimene kukuks sügavasse auku, oleks palju suurem kui ravimitest tulenevad kõrvaltoimed. Ma seletan selle alati lahti, miks ta peab ravimeid edasi võtma. Kõige tähtsam on patsiendil aru saada, miks ta midagi võtab ja mismoodi ta peab käituma, et ühel hetkel medikamentidest vabaks saada. Ravi üks tähtsamaid komponente on patsiendi teadlik kaasamine raviprotsessi.

Onkoloogilisi patsiente on Lääne maailmas kahjuks aina rohkem. Mäletan, mida meile Tartu ülikoolis õpetati – onkoloogilisel haigel, kes saab kemoteraapiat, ei lubatud isegi vitamiine ega toidulisandeid võtta ja paljusid asju süüa, kuna ei teatud, kuidas see vähki mõjutab. Hiina meditsiinis kasutatakse onkoloogilistel patsientidel väga palju erinevaid meetodeid ja põhirõhk pole mitte niivõrd kasvaja, vaid organismi mõjutamisel, et muuta see tugevamaks ja ta saaks kasvajaga võidelda. Organismi toetamine kemoteraapia või kiiritusteraapia ajal on väga oluline.

Käisin eelmisel aastal Rothenburgis Saksamaal Hiina meditsiini konverentsil. Iisraeli onkoloog dr Yair Maimon, kes on ka Hiina meditsiini arst, pidas seal väga huvitava loengu. Ta oli jõudnud oma uuringu tulemustega sinnamaale, et oli välja töötanud ühe Hiina ravimtaime preparaadi, mida ta algselt uuris rinnavähi patsientidel, kes said kemoteraapiat. Selle uuringu eesmärk oli välja selgitada, kas organismi saab kemoteraapia ajal toetada. Mulle väga imponeeris, et ta oli ühendanud Hiina meditsiini ja Lääne meditsiini ehk ta oli uurinud seda taimesegu puhtalt Lääne teaduse kriteeriumite järgi. Ta oli in vitro katsetest jõudnud in vivo kliiniliste katseteni, läbides kõik ravimi väljatöötamise etapid. Tulemused, mis ta publitseeris Lääne meditsiini ajakirjades – kel on nende publikatsioonide vastu huvi, võib minuga ühendust võtta -, näitasid, et see preparaat vähendas väga palju kemoteraapia kõrvaltoimeid. Preparaadi tarvitajatel tekkis aneemiat oluliselt vähem, leukotsüütide arv kukkus oluliselt vähem, immuunsus kasvas. Ta jõudis oma uuringuga lõpuks välja selleni, et segus olnud taimedel on selektiivne hävitav toime kasvajarakkudele. See oli minu jaoks väga hea märk sellest, kuidas Lääne ja Hiina meditsiin saavad koos toimida. Saime selle preparaadi nüüd ametlikult ka Eestisse ja ta on seni häid tulemusi andnud.

Millised oleksid Teie soovitused inimestele, et nad püsiksid võimalikult kaua võimalikult tervena?

Eesti inimesele on parim soovitus mitte üle töötada. See on suur probleem. Võimalusi tööd teha on palju ja kui sa teadlikult piiri ette ei pane, võid sellega endale palju kahju teha. Peaksime hakkama rohkem nautima töö viljasid ja elust rohkem rõõmu tundma, mitte ainult võitlema, kannatama ja muretsema. Väga lihtne on näha elu imet vastsündinus, kuidas kahest rakust tekib funktsioneeriv organism, aga mingil hetkel unustame selle ime. Kui vaatame ringi, siis need imed liiguvad igal pool. Kõik inimesed, kellega suhtleme, ongi ju tegelikult see ime. Kui me seda näeksime, oleks elu huvitavam ja ilusam meie kõigi jaoks.

Allikas: Kliinik.ee

Kuula Rene Bürklandi õpetajat, mainekat Iisraeli arsti doktor Yair Maimon, kelle eesmärgiks on samuti sillaehitamine iidse ja moodsa tervisesüsteemi vahele, saates “Hallo, Kosmos!” – eestikeelse tõlkega ja inglise keeles.

Kuula Rene Bürklandi tervisetarkusi R2 saates “Hallo, Kosmos!”

Uuri lisa tema raamatu “Tervise alkeemia. Hiina meditsiiniline lähenemine tervisele ja haigustele” kohta kirjastuse Pilgrim kodulehelt.

Seotud