Pigmendilaigud: millest need tekivad ja kuidas neid vähendada?

20-aastaselt arvasin ma, et pruunid laigud näol (mitte tedretäpid, vaid korrapäratu kujuga pruunikad laigud otsmikul, põskedel või suu ümber) on pigem vanainimeste probleem ja mind need ei puuduta. Juba tead, et eksisin. Tuli välja, et pigmendilaigud on vääga salakavalad tegelased, kes ei tee saabudes piuksugi! Oleks siis, et nad sama lihtsasti ka ära läheksid – aga ei! Millest pigmendilaigud üldse tekivad ja kuidas neid vähendada, kirjutab Agnes Kajander oma raamatus “Tüdruk, sina oled ilus”.

Pigmendilaikude tekke taganttõukajaid võib olla üsna palju, alates sisemistest (pärilikkus, hormonaalsed ja ainevahetuslikud häired jne) ja lõpetades välisteguritega. Viimaste hulka kuulub armutu päikesekummardamine, kuid ka näiteks see, kui su nahk on päikese käes olles puutunud kokku fototoksiliste taimedega (nende hulka kuuluvad näiteks kõik tsitruselised, aga ka tomatitaimed, porgandivarred, seller, karuputk, paljud aasalilled).

Ka akne võib nahale jätta pruunid laigud, mis on visad kaduma. Ühesõnaga: igasugused tegurid, mis ärritavad ja vigastavad nahka ning põhjustavad nahas põletikulisi reaktsioone.

Mind tabanud pruunide laikude pealetungi võisid lisaks päikesele põhjustada ka hormoonid, kuna tarvitasin tol ajal beebipille. Fakt on aga see, et laikudest lahtisaamiseks tuli mul paar aastat vaeva näha.

Õrn hooldus, tugev päikesekaitse

Esmalt on oluline, üllatus-üllatus – õrn lähenemine. Karmide koorijate ja kangete hapetega peale lennates kahjustad sa naha kaitsebarjääri, mis kokkuvõttes üksnes süvendab hüperpigmentatsiooni. Ilutoodete koostisest otsi antioksüdante ja niisutavaid, rahustavaid, põletikuvastaseid, naha pigmenditootmist tasakaalustavaid ning kergelt koorivaid aineid.

Mõned näited: C-vitamiin, A-vitamiin (retinool), E-vitamiin, niatsiinamiid, piimhape, hüaluroonhape.

Selleks, et hoida ära võimalikud ärritused (mis probleemi süvendavad, eks), lisa oma tavapärasesse nahahooldusrutiini esialgu vaid üks aktiivainega toode. Näiteks C-vitamiini seerum. Samuti on nutikas valida esialgu selline toode, kus aktiivaine kontsentratsioon on kõige nõrgem, mitte kõige kangem. Kõige olulisem peab aga olema päikesekaitse ja siinkohal ei saa nõrgast SPF-ist juttugi olla – vali maksimaalne, SPF 50.

Sa võid kasutada mis iganes raviaineid, kõige efektiivsemaid ja kallimaid siin maamunal, kuid nende kasu on sama hästi kui null, kui sa rõõmsalt edasi päevitad. Pole vahet, kas taevas on pilvine või mitte, oled rannas või linnas, lähed välja vaid korraks või viibid seal tunde – päikesekaitse olgu sinu hommikurutiini osa.

Pigmendilaike vähendav näoõli

● 20 ml külmpressitud kibuvitsaseemneõli

● 10 ml argaaniaõli

Kibuvitsaseemneõli sisaldab looduslikku retinooli, mis aitab kaasa naharakkude uuenemisele. Samuti sisaldab see linoolhapet, mis on superuudis aknenahale. Naha põletikutaset ja keskkonnakahjustusi aitavad vähendada ka antioksüdandid C-vitamiin, lükopeen, beetakaroteen ja flavonoidid. Argaaniaõli rikastab nahka E-vitamiiniga, mis on samuti tõhus antioksüdant.

Minu pigmendilaikude vastane hooldusrutiin

Õhtuti

1. Õrn näopuhastus piimhapet sisaldava geeliga

2. Niisutavat hüaluroonhapet ja taastavat niatsiinamiidi sisaldav toonik

3. Retinooli sisaldav näoõli

Hommikuti

1. Näovärskendus niisutava toonikuga

2. C-vitamiini sisaldav seerum

3. SPF 50 päikesekaitsega näokreem

Allikas: Agnes Kajander “Tüdruk, sina oled ilus”, kirjastus Pilgrim

Seotud