Pane energia sellesse, et oleksid õnnelik päriselus, mitte ainult sotsiaalmeediaseinal

Minul enam Facebooki-kontot ei ole, sest ma ei suutnud ennast piisavalt kontrollida ja veetsin seal liiga palju aega tühiseid asju tehes. Mulle sobib kas kõik või mitte midagi lahendus ja oi kui kerge tunne see on! Kui sina aga tahad olla Facebookis, siis loomulikult. Lihtsalt tee see leht endale käepäraseks ja võimalikult kvaliteetseks. Soovitan kustutada kõik need kauged tuttavad, kelle elu ja käekäik sulle tegelikult huvi ei paku. Hea nipp, kuidas oma Facebooki-sõprade nimekiri kvaliteetsemaks teha – ütle kaks iseloomuomadust iga inimese kohta nimekirjas. Kui ei oska, siis pole ilmselt tegu eriti tähtsa tutvusega, ja kustuta see. Nii saame muuta oma sotsiaalmeedias oldud aja kvaliteetsemaks ning näha ja lugeda inimeste kohta, kes on meile olulised, kirjutab raamatu “Asjadest lahtilaskmise kunst” autor Kaisa Lattu.

Hea soovitus – pane oma telefon sahtlisse, kui oled kodus ning veedad aega oma laste ja elukaaslasega. Sa ei ole nii tähtis isik, et keegi peab sind pidevalt kätte saama. Küll aga oled sa väga tähtis oma pere jaoks. Hea mõte on ka proovida internetivabu nädalavahetusi, või esmaspäevi või laupäevi. Mis iganes ahvatlev tundub. Vaba tunne garanteeritud. Esmalt mõtle läbi, millised hetked võiksid olla nutivabad, ja sea endale piirangud. On need hetked kodus perega, on need õhtused tunnid, mil loed raamatut, on need une-eelsed kolm tundi, on need nädalavahetused? Sea endale piirid ja hoia neist kinni. Alguses käsi tõmbleb ja tahab telefoni haarata ning see on harjumatu, peagi aga on uus harjumus märkamatult kinnistunud. Jäta telefon ööseks kööki või elutuppa. Voodis ei ole telefoni koht, voodi on muude asjade jaoks. Kui vajad telefoni äratuskellana, siis ehk kuuled seda ka köögist või mõnest muust ruumist väljaspool magamistuba? Või teine variant on osta endale öökapile äratuskell. Mobiiltelefon öökapil ei ole eriti zen, mu sõber. Kas teadsid, et on olemas selline hirm nagu nomofoobia – haiglaslik hirm telefonita jäämise ees? Kõlab naljakalt, aga eks me kõik ole tundnud veidrat alastiolekut, kui telefon on koju jäänud. Saa sellest võitu ja ära loo telefonist endale fantoomihuliiget.

Vähem skrollimist, rohkem elamist

Väga paljud meist skrollivad telefoni ka söömise ajal. Proovi jätta telefon kotti ja süüa nii, et oled kohal. Naudi toidu maitset ning näri toit korralikult läbi. Nagu mu vanaisa ütles, siis iga suutäit tuleb närida 32 korda. Õhtul kodus perega söögilauas olles pane telefon hääletule ja naudi oma armsaid inimesi, küsi, kuidas nende päev läks, küsi, mis oli nende päevas nii head kui halba, küsi, mis nad homme plaanivad, küsi, kuidas toit maitseb, ja vaata oma armsatele silma, kui nendega räägid. Ja ära tee oma võileivast pilti. Mitte kedagi ei huvita, kui ilusasti sa tomatile peterselli peale panid. Jälgi aega, mil sa telefoni kätte võtad. Näiteks pane kirja need kellaajad, mil seda teed. Keskmine inimene haarab päevas telefoni 150 korda. Ilmselt enamus meist mõtleb, et ei, minu kohta see kindlasti ei käi! Aga vaata ja arvuta ja võid enda üllatuseks avastada, et oled isegi üks neist. Ja siis mõtle, mida muud kogu selle ajaga võiksid tegelikult teha. On sul probleeme raamatule keskendumisega ja sellega, et lugemise ajal tahad telefoni haarata ja mida iganes vaadata? Üks nutitelefoni maailma negatiivseid mõjusid on mõju raamatulugemisele. Oleme harjunud haarama kiirelt uudistenuppe siit-sealt ega suuda pikalt ühele asjale keskenduda. Või haarame telefoni kätte impulsist, et vaadata ilma põhjuseta kella, sõnumeid, võimalikke uusi teavitusi jne. Hakka ennast harjutama tasapisi. Loe esialgu näiteks lehekülg ilusti mõttega juures olles, siis kaks lehekülge jne. Esiteks arendad sa enda keskendumisvõimet ja teiseks saad kindlasti nauditava lugemiselamuse. Tihti märkame, et inimesed isegi kõndides vaatavad oma ekraane. Kas oleme üldse teadlikud, mis hoonetest me möödume? Kus kõnnitee äär on? Milline sipelgas mööda sibas? Kes meile vastu kõnnivad? Mis ilm on?

Pidevalt telefonis olles ei jää meil aega enda mõtetele. Enda mõtted ei ole ju nii hirmsad? Miks peame alati midagi lugema või kuulama või miks peab telekas taustaks käima? Mõtle selle üle, mida kardad enda mõtetes, ja tegele sellega. Telefonid on tehtud nii, et neid oleks üsna raske eirata. Küll on kõikvõimalikke tirinaid ja plärinaid ja teavitusi ja piikse, mille peale kohe telefoni haarame. Teavitused teevad meist justkui sõltlased. Klikime sellele Facebooki-maakerale, kui on tulnud kasvõi üks teavitus. Enamasti midagi tühist, nagu et liitu selle või tolle mänguga või et see või too läheb peole sinu lähedal, või et keegi postitas ühte sajast grupist midagi täiesti suvalist. Uuringute kohaselt mõjutab see negatiivselt meie keskendumist, töövõimet, loovust ja probleemide lahendamise oskust, isegi kui kuuleme teavitust ja sellele ei reageeri. See lõhub mõttelõnga ja teeb pidevalt erksaks. Digisõltuvusest vabaks saamine on treenitav ja pärast mõnda aega harrastamist on see vabadus nii mõnus. Pane hääl vaikseks! Veel parem, lülita üldse välja. Usu mind, maailm ei kuku kokku. Mmmm, küll see vaikus on mõnus. Tunned?

Korista ja sorteeri oma telefoni iga kuu

Tee telefon endale mugavaks ja käepäraseks, eemalda kõik üleliigne. Lae maha rakendused, mida ei ole kuu aega kasutanud, kustuta pildid, mis ei tulnud hästi välja. Lae pilve üles pildid, mida tahad alles hoida, sorteeri ja korrasta. Kustuta vanu sõnumeid, e-kirju, reklaame ja kõike, mis väsitab ja koormab. Vaata üle telefoniraamat. Kas sul on seitse kontakti ühesama nime alla ja kuus neist pole enam aastaid kasutusel? Enne kirjadele ja sõnumitele vastamist oota. Vaata oma meile kord päevas ja vasta siis. Pidev kirjakasti kontrollimine on suur ajakulu: telefoni võtmine, kirjakasti avamine, sisselogimine, Tee endale reegel, et vastad näiteks kõikidele meilidele üks kord hommikuti, või hommikul ja lõunal. Olenevalt sinu tööst ja olust sea endale mugav graafik. Ära anna järgi energiavampiiridele, kes nõuavad pidevalt tähelepanu, kirjutades su aknasse juba pärast tunniajast mittevastamist “kuku”, “halloo”, “kus sa oled”, “miks sa ei vasta” jne. Usu mind, pärast mõnda aega harjuvad nad ära, et sa väärtustad oma aega ja vastad näiteks kord päevas. Või miks mitte harvemgi. Mõtle oma vastus läbi. Inimesed arvavad, et kiiresti vastamine näitab töökust ja efektiivsust. Pigem vastupidi, kord päevas läbimõeldult saadetud vastused on professionaalsemad ja ajakulu kordades väiksem.

Allikas: Alkeemia lugemisnurk | Asjadest lahtilaskmise kunst: oma vähem, ole rohkem!

Lapsed ei vaja asju, ainult armastust

Vabane kasutust kolast: nipid, mis aitavad sul tekitada oma koju ja ellu rohkem ruumi

Seotud