Onkoloog Maigo Riener: haiguse põhjuste otsimisse ei tasu kinni jääda, sest puudub hea vastus, milles oleks seos ja loogika

Kuidas aitavad muusika, huumor ja lootus muuta inimese teekonda läbi vähimiinivälja? Kuidas loovad naer, empaatia ja ühised tegevused emotsionaalse sideme arsti ja patsiendi vahel, mis läheb kaugemale diagnoosist ja raviplaanist ning tugevdab patsiendi immuunsüsteemi ja parandab elumuse määra? Aga miks on kõige tugevam ravim just armastus. Ausaid vastuseid annavad Alkeemia podcastis kliiniline psühholoog Inna Narro-Taimsaare ja onkoloog Maigo Riener.

Onkoloog Maigo Riener Alkeemia podcastis „Anneli Urge teraapialabor:“

Vähk ei ole alati surmav haigus vaid võib lõppeda ka tervistava raviga. Ma näen oma patsientides – ellujääjates, et neil on eriline energiaressurss, nagu igiliikur või supermootor, mis igal hommikul käivitub.

Haiguse põhjuste otsimisse ei tasu kinni jääda, sest puudub hea vastus, milles oleks seos ja loogika. Inimene, kes esitab lakkamatult „miks just mina?“ küsimust, on katki ja vajab abi, kuna leiab, et tema ongi põhjus, miks vähk on olemas.

Kliiniline psühholoog Inna Narro-Taimsaare:

Vastuseid otsides oleksin väga ettevaatlik teiste süüdistamisega ja eneseabiõpikute suhtes, mis viivad meid tagasi eelmistesse eludesse ja esivanemate needustesse, sest nii lähevad elu ja tervis lihtsalt mööda. Tähelepanu võiks olla hoopis tulevikul.

Maigo Riener: Arstid päästavad elusid selleks, et inimesed saaksid edasi elada. Meditsiin pole selleks, et haigust ravida vaid selleks, et inimesed saaksid elada.

Inna Narro-Taimsaare: Armastus on tõesti parim ravim. Olen õnnelik, et olen töötanud valu ja trauma keskel. Minu enda posttraumaatiline areng on kasvanud läbi posttraumaatilise stressi. Läbi teiste traumade ja valu on saanud minust ilusam, parem, targem ja mõistvam inimene.

KUULA ALKEEMIA PODCASTI:

Loe ja kuula lisaks:

Inna Narro raamatut Alkeemia podcasti „Vähiärevusest vabaks!“

Surmakohviku kohta vaata Anneli Urge on õigustaustaga terapeut, storyteller ja põnevike „Jokk ehk juriidiliselt on kõik korrektne“ (Pilgrim 2019) ja „Šokiterapeut“ (Pilgrim 2021) autor.

Seotud