Ökokogukondade õhtuseminarid toovad maailmast uut ja põnevat teavet

Mis on ökokogukondade õhtuseminarid, milliseid teemasid käsitletakse, kes on lektorid, miks neil seminaridel osaleda, kustkohast täpsemat teavet saada ja kuidas üritustele registreerida - sellest annavad ülevaate liikumise eestvedajad Kadri Allikmäe ja Sven Paulus. Esimene seminar toimus 5. oktoobril, järgmine leiab aset aga juba 19. oktoobril. Nii et, kel huvi, lugege, mis toimub ja kuidas toimuvast osa saada.

Mida ökokogukondade õhtuseminarid endast kujutavad ja kuidas tekkis idee nende korraldamiseks?

Õhtuseminaride formaat ökokogukondlike ideede jagamiseks tekkis MTÜ Eesti Ökokogukondade Ühenduses 2014. aasta KÜSK-i projekti raames. Saime teada, et paaritunnise seminari vormis on väga inspireeriv jagada ökokülade teemalisi muljeid ja tehnikaid, andmaks huvilistele kiiret sissevaadet teema pikemaks uurimiseks.
Toona toimus projekti raames neli seminari ja teemadeks olid Eesti kogukondlikud algatused, Euroopa ökokülad, kogukondlik haridus ja isetehtavad päikesepaneelid. Kuna kõik seminarid olid väga populaarsed ning osalejaid oli alati pea kaks korda rohkem, kui olime oodanud, otsustasime taolist sündmuste formaati meie VÜF-i rahastatava projekti “Tugevamad ökokülad Eestis” raames jätkata. Seekord toimub oktoobris ja novembris samuti neli õhtuseminari.

Millised teemad käsitlemisele tulevad ja kes on lektoriteks?
Keskendume kogukonna loomise tehnikatele ning taastuvenergiale. Lektoriteks on Eesti kogukondade liikmed, kes on õppereiside kaudu saanud välismaistes ökokülades huvitavaid tehnikaid omandada. Esimesel õhtuseminaril “Ärkame koos”, mis toimub juba 5. oktoobril, saame aimu, kuidas luua grupist tõelist kogukonda ning milliseid tehnikaid saab kasutada, et inimesed grupis tegutsedes või töötades end hästi tunneksid. Õhtuseminari veavad Kadri Allikmäe, Ave Tuisk ja Ergo Tisler kogukonnast “Väike Jalajälg”. Kõik eelnimetatud käisid nädalasel kogukondlike juhioskuste kursusel “Ärkame koos” tänavu juunis.
Teisel õhtuseminaril 19.10 jagab Paavo Eensalu (“Väike Jalajälg”) oma teadmisi ja kogemusi uudsest projektijuhtimise tehnikast “Draakoniunistamine”. Saksamaal “Sieben Lindeni” ökokülas Dragon Dreaming tehnikat õppinud Paavo räägib, kuidas kaasata erinevatesse projektidesse rohkem tähistamist ja unistamist, mis on võit-võit keel ja kuidas teha tõeliselt edukaid projekte. Tehnika on inspireeritud Austraalia aborigeenide maailmapildist.
Kolmandal seminaril 2. novembril kõneleb MTÜ Lilleoru kogukonna esinaine Ave Oit sellest, mis on ruumiloomine, tuginedes seejuures Itaalia ökokülas “Torri Superiore” läbitud kursusele. Maailma ökokülades on see täiesti asendamatu osa igapäevaelust. Tegemist pole ehitusplaneerimise, vaid häälestusega koosolekute eel ja järel, teadliku koosolekute läbiviimise süsteemiga, mis kaasab terve grupi tarkust ning võtab otsuste aluseks kõiki grupis osalejaid.
Neljandal õhtuseminaril 16.11 räägib kogukonna “Väike Jalajälg” liige Risto Bakhoff Portugali kuulsa ökoküla “Tamera” päikeseküla visioonist, sealsest energiaautonoomsusest, Stirling mootorist ja selle kasutusvõimalusest, biogaasi tootmisest kogukonna köögis ning Tamera kogukonna ideest ning nende panusest rahu loomisel maailmas. Kokku toimub seega neli õhtuseminari ning kõigi asukohaks on Gaia Kool Tallinnas (Kadriorus, Weizenbergi 20B). Kõik seminarid algavad kell 18 ja kestavad kahe tunni ringis.

Miks võiks huviline kindlasti õhtuseminaridel osaleda?
Õhtuseminaridel osalemiseks on mitu põhjust: esiteks annavad seminarid annavad hea sissevaate ökokogukondade teemasse. Kes vähegi on soovinud ökokogukondade kohta midagi teada saada, kuid pole jõudnud neist ühtegi külastada saab ülevaatliku ja kiire kogemuse sellest, mida tähendab ökokogukond praktikas.
Teiseks võiksid osaleda inimesed, kes soovivad teadmisi konkreetsetest teemadest. Kogukondlikest tehnikatest, draakoniunistamisest, ruumiloomisest ja kogukonna energialahendustest pole seni Eestis ühtegi seminari tehtud, ehkki neid valdkondi praktiseeritakse meilgi. Seetõttu oleks see kindlasti unikaalne kogemus, kust asja edasi uurida.
Kolmandaks saab sissevaate teemadesse, mille puhul toimuvad Eestis peatselt ka pikemad kursused. Näiteks “Ärkame koos” 7-päevane kogukondlike juhioskuste ritriit on tulemas 2016. aastal ka Mõisamaal “Väike Jalajälg” kogukonnas. Maailma kogukondades ülipopulaarse draakoniunistamise looja John Croft Austraaliast tuleb samuti 2016. aasta suvel Eestisse kursust õpetama. Õhtuseminarid on fantastiline võimalus teha teemadesse sissejuhatus, et osaleda hiljem juba pikemal kursusel.

Kustkohast võiks rohkem infot leida ja ennast registreerida saab?
Rohkem infot leiab lehelt www.kogukonnad.ee või õhtuseminari Facebooki sündmuse all.
Õhtuseminaridele saab registreeruda SIIN.
Kõigi õhtuseminaride osaluspanus on annetuslik.

Kohalejõudmine ja asukoht: Kui leiad Weizenbergi 20 maja Kadrioru pargi lähistel, siis mine selle maja taha hoovi (kaarja värava alt sisse) ja näed enda ees Weizenbergi 20b hoonet. Astu uksest sisse ning otse sinu ees on teine uks. Oledki Gaia Koolis. Parkida saab tasuliselt tänaval (kesklinn) või siis pisut eemal staadioni juures (peaks olema 2 tundi tasuta).
Toetajad: Kursusel “Ärkame koos” osalemine ja õhtuseminarid toimuvad MTÜ Eesti Ökokogukondade Ühenduse projekti “Tugevamad ökokülad Eestis” raames. Projekti rahastab EMP toetuste Vabaühenduste Fond Avatud Eesti Fondi vahendusel. Project is supported by the NGO Fund of EEA Grants, which is operated by Open Estonian Foundation.
2.-4. õhtuseminaridel kuuleme Erasmus+ õpirände projektis “Raising the Pedagogical Capacity of Network of Estonian Eco-communities” osalenute ettekandeid oma koolitustest erinevates Euroopa ökokogukondades.
Autorid: Kadri Allikmäe, Sven Paulus

Seotud