Nutitablett jälgib patsienti seestpoolt

Sügisel Suurbritannias müügile jõudvad nutitabletid, mis kannavad nime Helius, on varustatud anduritega, mis edastavad allaneelamisel sellekohast infot.

Mõned päevad tagasi teatas California ravimifirma Proteus Biomedical, et toob koostöös apteegiketiga Lloydspharmacy Suurbritannias turule digitaalse tervisetoote. Nime Helius kandev toode sisaldab andurina toimivaid tablette, et jälgida ravimite võtmisel arsti ettekirjutuste täitmist, kirjutas Nature News.

Õigel ajal õigete ravimite võtmise tagamine on sageli keeruline, eriti kui haigele on kirjutatud erinevaid ravimeid, mida tuleb võtta eri aegadel. “Kõige olulisem ja elementaarsem asi, mida saab kontrollida, on ravimi tegelik manustamine,” selgitas Proteusi tegevjuht Andrew Thompson. “Oleme oma süsteemi testinud sadadel patsientidel ja väga erinevates ravivaldkondades. Seda on testitud nii tuberkuloosi, psüühikahäirete, südamerikete, kõrge vererõhu kui diabeedi ravimisel.”

Proteus on oma süsteemi jaoks disaininud spetsiaalsed “manustamise markeriteks” nimetatavad andurid, mida saab neelata koos tablettidega või lisada juba tootmisprotsessis otse ravimile. Hetkel kasutab süsteem ravimiga koos manustatavaid anduriga varustatud platseebosid. Kroonilisi haigusi põdevatele patsientidele mõeldud süsteem peaks Suurbritannias apteekidesse jõudma sel sügisel.
Kuidas andurid töötavad?

Andurid aktiveerib maohape ning voolu saadakse sarnaselt nn kartulipatareile, milles kasutatakse voolu tekitamiseks juurvilja sisestatud kaht erinevast metallist plaati.

Thompsoni sõnul sisaldab iga andur väga väikeses koguses vaske ja magneesiumi. “Kui inimene sellise anduri alla neelab, on ta just nagu voolupinget tekitav kartul ning see võimaldab meil andurit  signaali tekitamiseks elektriga varustada.”

Digitaalse signaali suudab tuvastada ainult patsiendi nahale kinnitatav seade, mis jälgib ka pulssi, hingamist ja kehatemperatuuri, mis näitavad, kuidas patsient ravimile reageerib. Kogutud andmed edastatakse patsiendi mobiiltelefonile ning sealt edasi juba patsiendi valikul.

Allaneelatavatel anduritel on pikk ajalugu. NASA lõi 1980ndatel kosmonautide keha põhitemperatuuri mõõtmiseks allaneelatavad termomeetrid, sarnaseid termomeetreid on kasutanud ka sportlased. Inimese seedesüsteemi seespoolseks uurimiseks on loodud ka kaameratega varustatud tablette.

Mitmed ravimifirmad on otsinud võimalusi tablettide tehnoloogiaga varustamiseks, et jälgida inimese kehas toimuvat seestpoolt. See ei ole aga kerge, sest tabletile anduri funktsiooni lisamine muudab selle suuremaks ning andur vajab elektriallikat.

Suuremaid tablette on raskem neelata ning tablett-kaamera võib seedetrakti kinni jääda. Seetõttu on paljudel juhtudel lihtsam kasutada patsiendi uurimiseks ja jälgimiseks kehaväliseid

Autor: Jaak-Kristian Sutt
Allikas: www.novaator.ee

Seotud