Nurr on terviseks! Täna on rahvusvaheline kasside päev!

Rahvusvahelist kasside päeva tähistatakse mitmel pool maailmas just täna, 8. augustil. Pööra täna oma armastatud nurrikule erilist tähelepanu ja kui oled mõelnud juba ammu uue sõbra soetamisele, siis miks mitte rõõmustada mõnd varjupaiga kiisut, pakkudes talle päriskodu.

Maailma kasside päeva (World Cat Day), mida teatakse ka kui Rahvusvahelist kasside päeva (International Cat Day) tähistatakse üle kogu maailma täna, 8. augustil. Selle tähtpäeva algatasid aastal 2002 Rahvusvaheline Loomakaitseorganisatsioon (International Fund for Animal Welfare (IFAW)) ja mitmed teised loomaõiguste eest võitlevad ühingud. Nagu mitmete teiste samalaadsete tähtpäevadega, siis tähistatakse kasside päeva ka muudel aegadel: näiteks Ameerika kodumaine kasside päev on 29. oktoobril, mitmel pool mujal maailmas on selleks päevaks 17. veebruar, paljudes Euroopa riikides ja Venemaal aga 1. märts.Tänasel kasside päeval pühendu oma kallile kassile

Kui ta armastab paitusi, kingi neid talle. Kui ta armastab mängida, unusta kõik muu ja pühendu sellele. Kui ta on kass, kes kõnnib omapäi, jäta ta lihtsalt rahule. Täna on siiski ju tema päev!

Kass on terviseks!

Rõõmu armastatud kodulooma olemasolu üle võib tähistada (ja lausa peakski!) igal päeval aastast. Seda loomulikult nii tema kui ka iseenda terviseks: teadlased on leidnud, et kassiomanikel on 40% väiksem südameataki risk ja kassi nurrumisel on tervendav ravitoime.

Nimelt tekitavad kassid nurrudes vibratsioone sagedusel 20-140 Hz, mis mõjub teraapiliselt mitmete haiguste puhul: imeline nurr alandab stressi ja vererõhku, aitab kaasa infektsioonide paranemisele ja paistetuse alanemisele, mõjub tervendavalt lihaste ja kõõluste vigastuste korral, kassi nurr pidi isegi luid parandama ning lisaks olla kassiomanikel 40% vähem risk südameatakki saada.

Loe ka inimeste lugusid sellest, kuidas kass on neid näiteks kopsupõletikust ja ärevushäirest terveks ravinud ja vaata pilte Alkeemia lugejate nurrik-terapeutidest tööhoos!

Kass ehk kodukass (Felis catus) on kaslaste sugukonna kassi perekonda kuuluv väike kiskja, kaslaste hulgas ainus koduloom. Arheoloogid on kassi kodustamise aja paigutatanud ajavahemikku 9000-7500 eKr. Inimeste ja kasside kooselu sai tõeliselt alguse koos põlluharimisega: viljaaidad meelitasid ligi hiiri ja rotte need omakorda nende looduslikke vaenlasi kasse. Vana-Egiptuses palsameeriti kasse kui pühi loomi, samamoodi nagu inimesi. Vana-Kreekas aga peeti kasse hoopiski luksusloomadena, sest hiiri püüdsid seal nirgid. Roomlaste kaudu levis kodukass mujalegi Euroopasse. Skandinaavia mütoloogias peeti kassi viljakusjumalanna Freyja lemmikloomaks, keda kujutleti tema sõidukit vedamas. Oma öise ringirändamise ja salaja hiilimise tõttu muutus kass ebausu objektiks suhteliselt hiljuti.Kodukassid on levinud ja populaarsed üle kogu maailma. Maailmas olla üle 500 miljoni kassi, nii et pole ime, et need toredad nurrumootorid on ka ühed populaarseimad tegelased internetis.

Kasside keel

Kassid võivad muide näuguda inimesele kuuldamatutel sagedustel. Osa sellest on kassidel ühine (suuremate kaslastega on ühised madalamad helid), osa on omane üksnes kassidele, osa on õpitav.

Kurrumine on alati positiivne. Madala tooniga kurrumine tähistab tavaliselt kutset. Kõrgema tooniga kurrumine on üldiselt lihtsalt sõbralikkuseavaldus. Kurrumine võib lõppeda näugatusega, mida võib võtta täpsustusena.

Urisemine on alati negatiivne, kui ei ole tegu mänguga. Madal aeglane urisemine on hoiatus, millele rünnakut peaaegu kunagi ei järgne (näiteks, kui teine kass tuleb söömise ajal segama). Intensiivsem ja kõrgem urisemine, mis võib lõppeda madala kõrgeneva näugumisega, eelneb üldiselt kaklusele, ent üritab veel kaklust ära hoida.

Kähisemine on alati väga negatiivne, isegi mängu puhul võib näidata liialdamist. Kähisemine eelneb tihti vahetult rünnakule, isegi kui vastane proovib põgeneda.

Nurrumine väljendab rahulolu mõnusa keskkonnaga, rahulolu määra näitab nurrumise intensiivsus. Kui kass on haige või suremas, siis võib ta üritada ennast kurrumisega rahustada, lõdvestada. Kass võib üritada end nurrumisega maha rahustada ka siis, kui miski teda häirib, näiteks süllevõtmine.

Näugumise kasutusalad kattuvad teiste häälitsuste kasutusaladega. Vali kime näugumine, mis lõpus madalamaks muutub, on hoiatus. Vali kime näugumine on pulmakutsung. Madal madalduv järsult lõppev näugatus on üldiselt kutsung. Väga kõrge tooniga piiksumisega kutsub ema poegi. Enamasti on näugumise tähendus inimesele intuitiivselt enam-vähem arusaadav, ka inimesele, kes pole varem kassidega kokku puutunud.

Kasside kehamärgid koosnevad liikumisest. Ohu korral ajavad kassid turja küüru, see väljendab hoiatust. Kõrvade lidusseajamine on hoiatus. Füüsiline kontakt väljendab üldiselt positiivset suhtumist, kui ei ole tegu võitlusega. Pilgud ja muu on samuti mitmesuguse aimatava tähendusega.

Sibul on kassile mürgine!

Kas teadsid, et kõiki laukude perekonna taimi peetakse kassidele ebasoovitavateks toiduaineteks. On vähetõenäoline, et kassid sööksid toorest sibulat, kuid valmistoitudes sisalduva sibulafragmentide tõttu võib neil sibulas leiduvate keemiliste ainete toimel kassiomanikel on 40% väiksem südameataki rist ja kuidas nurrumisel on tervendav ravivõime, mida teha kui lemmikloom põhjustab allergiat ning kassitoitude varjatud koostisest ehk mida sinu lemmikloom tegelikult sööb?Vaata ka pilte Alkeemia lugejate nurrik-terapeutidest tööhoos!

Loe rohkem huvitavat kasside kohta portaalist Lemmikloom.ee

Ära kunagi võta endale mõtlematult ja vastutustundetult kodulooma! Koduloom on sõber kogu tema eluks ning nõuab vastutust ja pühendumist. Kui aga oled otsustanud kassipidamise kasuks, siis siit leiad endale oma uue armsa sõbra ja mõnusa nurruga tervendava tohtri kassideturvakodu.ee ja vaata nurrikuid ka facebookist. Armastava ja südamest tänuliku lemmiku leiad endale oma kodukandi loomade varjupaigast, uuri lähemalt lehelt http://loomakaitse.eu/loomade-varjupaigad/

Allikad: Cute-calendar.com, Vikipeedia, ajakiri Naised

Seotud