Mis on see, mida naised meestelt tegelikult ootavad?

Mida kõik naised ühe mehe juures kõige enam ihaldavad? Muskleid? Et oleks pikk ja ilus ja valgel hobusel? Ei, sugugi mitte. Aga mis on siis see, mida naised ühelt mehelt ootavad?

Esimene asi, mida naised otsivad, on väga lihtne: usaldusväärsus. Just nimelt, usaldusväärsus. Aga enne kui sa endale õlale patsutama hakkad, sest sa tead, et su naine teab, et sind võib usaldada, pea veidi hoogu. Usaldusväärsus ei tähenda ainult seda, kas sa oled naistemees või kas sa oled pikas suhtes või kas sa oled olnud truu või mitte. Need kõik on ka olulised asjad, kuid neist ei piisa. Usaldus mehe ja naise suhetes põhineb sellel, kas sa oled see, kellena end esitled, ja teed, mida lubanud oled. Kas sulle võib loota, kas sinuga võib arvestada ja kas sa oled ehe (lisaks muidugi ka heade hügieeniharjumustega).

Miks on usaldusväärsus nii oluline? Miks just see omadus naise südame põksuma paneb? Mõtle hetkeks. Läbi ajaloo on naise ja ta laste turvalisus ja heaolu sõltunud partneri usaldusväärsusest. Samas pole see ka mingi arhailine igand. Paljudest mõjuritest on just isa kõige määravama tähtsusega faktor laste tervise ja edukuse väljakujunemises. Kui isa laste kasvatamises ei osale, jääb laps viis korda suurema tõenäosusega virelema vaesusesse, kolm korda suurema tõenäosusega läheb tal koolis halvasti ning kaks korda tõenäolisemalt tekib tal emotsionaalseid ja käitumuslikke häireid, probleeme narkootikumide ja kuritegevusega ning ta võib kalduda enesetapule. Meeste olemasolu on määrava tähtsusega. Ja mehed on nii naiste kui laste jaoks tohutult olulised, seega on täiesti loogiline, et naised otsivad usaldusväärseid mehi.

Võib-olla sa nüüd ütled “A me alles tutvusime” või “Ma tahan temaga ainult kohtingule minna”. Kuid teadvustades naise sügavamaid ja evolutsioonilisi vajadusi, on sul ehk lihtsam võita naise südant kas üheks õhtuks või terveks eluks. Lihtsalt pea meeles, et isegi kui ta teadlikult sellele ei mõtle, küsib ta endalt: “On temaga turvaline? Kas ma saan temaga arvestada? On ta usaldusväärne? Kas tema peale saab loota?” Naised peavad tuletõrjujaid seksikaks täiesti arusaadavatel põhjustel. Tuletõrjujad on kõigi nende omaduste elavad kehastused. Nad on Kangelased. Ka sina võid selleks saada. Just seepärast on need sümboolsed hoolimist ja hoolivust väljendavad tegevused, mida vanaema sulle kunagi õpetas, tegelikult niivõrd olulised. Ukse avamine, naise jaoks tooli laua alt välja tõmbamine, liiklusepoolsel küljel kõndimine kõnniteel (ilma naljata) – kõik need žestid näitavad, et sa hoolid oma kaaslasest ja oled valmis teda kaitsma. Olles punktuaalne ja täites oma lubadusi, edastad sa sõnumit: “Sa võid mind usaldada”. Mõned inimesed imetlevad seda, teised peavad vanamoodsalt rüütellikuks, kuid reaalsuses saadad sa välja signaale oma usaldusväärsusest.

Kuid usaldusväärsus pole pelk naise keha ja ta laste turvamine. See on ka ta südame õrnalt hoidmine.

Kaks peamist naiste muret

Töö armulaboris on näidanud, et naised kurdavad meeste puhul kahe asja üle. Esiteks: “Ta pole minu jaoks kunagi olemas.” Teiseks: “Meie suhtes pole piisavalt intiimsust ja lähedust.” Need naised tunnevad end üksildaselt ka suhtes olles. Mitmeski mõttes on need kaks probleemi omavahel seotud. Need naised ei saa olla kindlad, et nende mehed on nende jaoks olemas siis, kui nad neid vajavad. Enamasti tähendab see emotsionaalset kohalolekut: ärakuulamist, hoolimist ja nende tunnetega arvestamist.

Paneme siia kõrvale kaks peamist meeste pretensiooni: “Me tülitseme liiga palju ja liiga vähe on seksi”. Kas kõlab tuttavalt? Ka mehed tunnevad end suhtes olles üksildaselt. Oleme avastanud, et mehed tahavad intiimsust sama palju kui naised, aga nende jaoks tähendab see vähem tülitsemist ja rohkem seksi. Kõigi meeste ja naiste poolt mainitud probleemide juured on tegelikult ühes ja samas kohas ning lahendus peitub lihtsas oskuses, mida me häälestumiseks või ühel lainepikkusel olemiseksnimetame. Kui mehed oma naiste järgi “häälestuvad”, on kohe vähem tülisid, rohkem (ja paremat) seksi ning kumbki osapool ei tunne end enam üksildaselt. See oskus viib ka eheda emotsionaalse sidususeni, mis omakorda loob pinnase usalduseks, ehk ette olete andnud oma naisele seda, mis talle kõige olulisem on. Ehk et see on väga suur saavutus.

Oma intervjuudes küsisime meestelt ja naistelt, kas nad tunnevad, et saavad oma partneriga rääkida (eriti kui nad on kurvad, vihased või vajavad hellust) ja selgus midagi olulist: enamiku paaride tülid tulenevad sellest, et mehed, selle asemel et mõista ja häälestuda, mõistavad nad naiste emotsioonid hukka. Hukkamõistmine väljendub tähelepanu kõrvalejuhtimises, üritamises tundeid muuta, naeruvääristamises, nende tähtsuse vähendamises või hoopistükkis ignoreerimises. Õppige see suhteliselt kerge häälestumise oskus ära ja teie suhe naistega paraneb oluliselt. Sellest on teil kasu ka tööl, lapsevanema rollis olles või ükskõik millistes suhetes. Meie usume, et mehed, kes emotsionaalse häälestumise ära õpivad, saavad kõike seda, mida on ihaldanud: vähem tülisid ja rohkem seksi.

Häälestumine

Miks see häälestumise asi naiste puhul nii hästi toimib? Naised tahavad mehi, kes on nende jaoks olemas siis, kui nad neid vajavad. Nad tahavad mehi, kes neist huvituvad ja kes neist hoolivad. Naised tahavad tunda, et neid austatakse, kuulatakse ja et nendega ollakse ühel lainepikkusel.

Enne kui sa seda üheks suureks mulliks arvad, vaatame asja loogilisest seisukohast. Omadus, mida naised enim hindavad, on usaldusväärsus. Usaldus tekib läbi emotsionaalse ühenduse. Emotsionaalne side tekib ühele lainepikkusele häälestumisest. Seega, emotsionaalne ühel lainel olemine = usaldusväärsus. Kust seda häälestumist purgiga osta saaks? Ega saagi. Aga seda saab õppida ja see pole keeruline. See pole raketiteadus. Ja see koosneb väga lihtsatest komponentidest.

Ole kohal. Kui su naine vajab, pühenda talle kogu oma tähelepanu. See tähendab, et kui su naine tahab sinuga rääkida, pane arvutimäng kinni, pane telefon kõrvale ja näita oma tegudega, et sa hoolid nii temast kui sellest, mida ta ütleb. Isegi kui tegu on mingi argise pisiasjaga või millegagi, mis sulle tähtsusetuna tundub, omab see tema jaoks tähendust, misläbi ta sinuga kontakti tahab luua. Kui olete kohtingul, pühenda kogu oma tähelepanu naisele, kellega sa koos oled. Ära vahi ruumis ringi, ära passi teisi naisi, ära saada sõbrameestele sõnumeid. Tähelepanu on hoolimine. Tähelepanu on armastuse väljendus.

Pöördu tema poole. See pole metafoor või hipi-termin. Pööra. Terve kehaga. Oma partneri poole. Naiste jaoks võrdub intiimsus näost-näkku ja silmast-silma vestlusega. Bioantropoloogja psühholoogia doktor Helen Fisher Rutgersi ülikoolist ütleb nii: “Mehed peavad intiimsuseks kõrvuti töötamist või koos mängimist. Sellel on ilmselgelt eelajaloolised juured: kujutle meie ürgseid esivanemaid piisonijahil põõsas istumas ja vaikides avaraid rohumaid pilguga skaneerimas. Nad seisid silmitsi vaenlastega ja istusid kõrvuti sõpradega.” Ühesõnaga: kui sa oma naisega just pühvlijahil pole, pöördu rääkides näoga tema poole.

Mõista. Mida ta ka ei ütleks, eesmärk on mõistmine. Ja mõistmi senisaab jõuda küsimusi esitades. Kui sulle oluline naine kurdab oma parima sõbra üle, ära paku lahendust, ära püüa ta tähelepanu kõrvale juhtida, ära mõtle sellele, kuidas probleemi lahendada, ära rebi kildu, ära alaväärista probleemi suurust. Esita küsimusi selle kohta, kuidas ta end tunneb ja mida see tema jaoks tähendab. Häälestumine ei tähenda väljendite nagu “Ma mõistan” kasutamist, see tähendab siira huvi üles näitamist ning püüet aru saada, miks see konkreetne asi talle oluline on. Pole vahet, kas ta kurdab oma ema üle, on masendunud oma ülemuse tegude või sõnade pärast või on ta sinu peale vihane – võta oma eesmärgiks teda mõista.

Kuula kaitsesse asumata. Kui sa oled tähelepanelik, pöörad end tema poole ja püüad mõista, oled sa teinud juba suure sammu mittekaitsliku kuulamise poole. Eriti oluline on see juhul, kui naine räägib sinust või on sinu tõttu endast väljas. Ära reageeri. Kellelegi ei meeldi olla kriitika või rünnaku sihtmärk, kuid iva on selles, et kui sa vastu ründad, vaidlema hakkad, vabandusi tooma või end õigustama asud, siis kriitika sinu suunas ainult kasvab. Ära katkesta ning ära unusta, et iga tunne on tunde tundja jaoks reaalsus. See, kas sa nõustud tema reageeringu või olukorra tajumisega, või mitte, ei tee tema tundeid sel hetkel olematuks. Sa ei pea tegema muud kui kuulama. Pole juhus, et sul on kaks kõrva ja üks suu – see on selleks, et sa kuulaks kaks korda rohkem kui räägiks. Selle soovituse järgi on käitunud paljud targad mehed. Raske oleks ka alahinnata selle tõdemuseni jõudmise kaalu meie laboris. Oma viha “maha keerata” (ehk end maha rahustada ja mitte üle reageerida) suutvate meeste suhe partneriga oli suurepärane.

Ole empaatiline. “Star Treki” fännid saavad sellest paremini aru, kui öelda, et empaatia on midagi vulcanite meeleühenduse sarnast. Need, kes arvavad, et kogu see “mõistmise värk” on neil juba käpas, võiks veidi hoogu pidada. Mõistmine on intellektuaalne tegevus, aga empaatia emotsionaalne. Ürita tunda, mida naine tunneb, sõltumata sellest, kas toimuvas on sinu jaoks vulcanlikku loogikat või ei. Püüa aimata, mis emotsioonid teda valdavad. Kuidas seda teha? Sa võid küsida, mida ta tunneb (geenius). Sa võid lugeda ta kehakeelt. (Kas ta käed on rinnal risti, kas ta hingamine on pinnapealne, kas ta on näost punane? Kõik need ilmingud võivad vihjata sellele, et ta on endast täiesti väljas.) Ütle talle, et sulle läheb korda, mida ta tunneb, ja et sa saad aru, miks ta nii tunda võib. Me ei hakka siinkohal ajuteadusesse sügavuti minema ja selgitama, miks see toimib, piisab, kui öelda, et aju emotsionaalne osa rahuneb maha, kui tunneb, et pole üksi, et tal on ühendus teise inimesega. Näita üles empaatiat. Näita, et elad kaasa. Pole oluline, kellel on õigus ja kes eksib. Kui mingi osa sinus kisendab: “Kui ma seda teen, siis ta sõidab must üle – siis ta võidab!”, siis pea meeles, et häälestumine ei tähenda, et sa kõigega, mis ta ütleb, nõus oled. See tähendab vaid seda, et sa kuulad, et sa mõistad. Ja me lubame, et kui sa seda teed, sujub hilisem vestlus konflikti võimalikust lahendusest palju sujuvamalt. Te hakkate palju vähem tülitsema ja palju rohkem seksima. Sest sinu peale vihastamise asemel tunneb ta end turvaliselt, ta tunneb, et teda kuulatakse, mis tähendab, et ta on huvitatud probleemi lahendamisest, et taas koosolemisest rõõmu tunda. Häälestumine on oskus nagu iga teine, mille puhul harjutamine teeb meistriks. Seega – harjuta. Häälestu oma partneri lainele, häälestu oma ema, sõbra, ülemuse lainele, häälestu oma koera lainele. See on lihtne oskus, lihtne protsess, mis võib igaveseks muuta sinu suhteid kõigi sinu elus figureerivate naistega ning mis muudab sinu jaoks kurameerimise ja suhete arendamise dünaamikat alatiseks.

Enamus mehi keskendub mulje avaldamisele ja nad räägivad ja räägivad iseendast ning lõpptulemusena muutuvad nad naistele ebameeldivaks. See on kardinaalselt vastupidine naiste soovidele. Lihtsamini öeldes on kuulamine seksikam kui rääkimine. Küsimuste esitamine on seksikam kui enesereklaam. Siiras huvi naise vastu on palju olulisem, kui enda huvitavaks tegemine. Ja nagu juba öeldud, kui sa tahad, et teie suhe kestma jääks, peab naine teadma, kes sa oled, ta peab sinuga end turvaliselt tundma. Emotsionaalne turvatunne, nagu ka emotsionaalne side, tekib üksteise lainele häälestumise protsessi käigus. Kui naine tahab sinu tähelepanu, kui ta vajab emotsionaalset tuge ja sa pakud seda, annad sa märku enda usaldusväärsusest ja emotsionaalsest turvalisusest. Kui sa ignoreerid teda, pöörad talle selja või hoiad muul moel eemale (eriti kui ta on endast väljas), ei tunne ta end sinuga emotsionaalselt turvaliselt ega julge olla tema ise.

Naine vajab ka füüsilist turvatunnet. Kõik me oleme lasteaias õppinud, et teisi ei tohi lüüa, kuid on palju muid, palju märkamatumaid põhjuseid, miks naine end sinuga turvaliselt tunda ei saa. Mehed on naistest suuremad ja nende hääl on madalam ja valjem. Kui oma häält või suurust hirmutamiseks või enda väljendamiseks kasutad – mis sest, et sa seda tahtmatult teed -, ei tunne ükski naine end sinuga füüsiliselt turvaliselt ega usaldasind täielikult. Sa võid üritada häälestuda päevad ja ööd, kuid jõudu demonstreerides ei saavuta sa kunagi usaldusväärsuse sfääris Kangelase staatust.

Ma tegelen selle usaldusväärsuse värgiga siis, kui abielus olen

Võib-olla pole sa pikaajalises suhtes ja võimalik, et sa seda ei tahagi. Usaldusväärsuse faktor sellest ei muutu. Isegi kui sa kohtud korraga kümne erineva Internetis tutvutud naisega, on rahuldustpakkuva seksuaalelu, lõbusa elu ja toreda ajaveetmise tagamiseks vaja teatavat usalduse tasandit. Naiste jaoks tähendab seksuaalsus enese haavatavaks tegemist. Ja miski ei pärsi erutust ja iha nii kui hirm. Me ei räägi hirmust füüsilise vägivalla ees, kuigi ka see on ilmselgelt naisi peletav faktor. Me räägime hirmust emotsionaalse valu ees. Hirmust, et tal ei ole sinuga turvaline olla. Praeguseks piisab, kui öelda, et kui naine arvab, et sa valetad, ei võta vastutust, pole usaldusväärne, ei hooli ta tunnetest, vead teda millegagi alt – su seksuaalelu kannatab. Ja seda ei taha ükski mees.

Allikas: John Gottman, PhD, Julie Schwartz Gottman, PhD, jt “Mida naised tahavad. Käsiraamat meestele”, kirjastus Pilgrim

Seotud