Mahl – tervise eliksiir

Erinevad mahlatooted peaksid kuuluma kõigi inimeste menüüsse, sest võrreldes alternatiivsete jookidega on mahlades märkimisväärselt palju mitmesuguseid vitamiine ja kiudaineid. Igapäevaselt peaks inimene jooma paar klaasi mahla!

 

Mahl on oma olemuselt naturaalne ja konservandivaba jook, mida ammustest aegadest peetakse õigustatult tervislikkuse sümboliks.

Inimese päevane mahlavajadus
Inimesele vajaliku vedeliku tarbimise kogus sõltub kliimavöötmest, vanusest, tervisest, söödava toidu koostisest, kehalisest pingutusest ja mitmetest teistest teguritest. Uurimused näitavad, et täiskasvanu päevane vedelikuvajadus on ca 1,5-2,5 liitrit, sellest olulise osa annavad puuviljad ja mahl. Lisaks vedelikuvajaduse rahuldamisele saab mahla tarbides täita ka oma päevase vitamiininormi.

Mahl on ideaalne hommikujook
Kõige paremini sobib mahl hommikuseks joogiks. Et hommikusöök peab olema süsivesikuterikas, siis sobib kindlasti juua klaas puuviljamahla kohe hommikul. Veresuhkru tase langeb magamise ajal, aga organism vajab pidevalt glükoosi. Maksa glükogeenivarude säästmiseks tuleb hommikune menüü koostada sellise arvestusega, et põhiline kogus päevas vajaminevatest süsivesikutest oleks saadud hommikusöögiga.

•Mahl on ideaalne hommikujook neile, kes ei armasta hommikul süüa – mahl paneb ainevahetuse käima ja asendab naturaalset toitu.

•Klaas mahla asendab ühe puuvilja ning on samaväärne ka oma kalorsuselt. Mahlakaloreid ei tasu karta, need on mitmekülgselt väga kasulikud kalorid. Pole sugugi juhus, et hotellides ja spordilaagrites on hommikusöögilaual apelsinimahl – see on üks tervislikumaid ja üsivesikuterikkamaid äratajaid.

Mahla kasulikkus tervisele
•Mahl ergutab meeli! Mahla maitse ja aroom ergutavad nii meeleorganeid kui ka seedenäärmete talitust.
•Täismahlas leiduvad mikroelemendid, nagu näiteks tsink, koobalt ja jood, on head inimese immuunsüsteemile.
•Mahl paneb seedimise tööle! Mahl ergutab laiska magu ning paneb seedimise paremini tööle. Need, kel probleemiks ülihappesus, võiksid mahla lahjendada vähese veega.
•Tomatimahl on tõhus eesnäärmehaiguste, sh eesnäärmevähi ennetaja!
•Marjamahlad aitavad ennetada kroonilisi südamehaigusi ja vähki

Mahl tugevdab organismi kaitsevõimet
•Naturaalses mahlas on erinevaid vitamiine, eriti rohkesti aga C-vitamiini, mis on tuntud ka kui organismi kaitsejõu tugevdaja. C-vitamiin aitab keharakkudel kahjustavate ja stressi tekitavate hapnikuosakestega võidelda, olles väärtuslik antioksüdant. C-vitamiinirikast apelsinimahla peaksid jooma suitsetajad, sest nemad vajavad C-vitamiini mitmekordses annuses.
•Mahl on ka hea väsimuse peletaja, on unetuse ja isutuse ning töövõime languse vastu väga arvestatav jook. Klaas apelsinimahla annab päevas vajaliku C-vitamiini koguse.

Mahl sobib salenejale tänu seal sisalduvale loomulikule suhkrule (allikas: Kaalujälgijad)

Täismahl – nii apelsini- kui ka õunamahl – on salenejale suurepärane jook, sest see sisaldab loomulikku suhkrut.

Iga saleneja vajab magusat, kuid samas tuleb kaalulangetamiseks või -hoidmiseks magusasöömist piirata. Selles olukorras on väga mõistlik teha valik n-ö “kasuliku” ja “ohtliku” magusa vahel. Kaalujälgijad soovitavad valida magusaisu rahuldamiseks võimalikult loomuliku ja naturaalse ning organismile kasuliku täismahla, millest saadud energiapunktid on täisväärtuslikud tänu vitamiinidele, mineraalidele ja kiudainetele.

Tomatimahl on Kaalujälgijatel 0-punkti jook, sest see annab õuna- ja apelsinimahlaga võrreldes oluliselt vähem energiat. Sarnaselt õuna- ja apelsinimahlaga on ka tomatimahlas kõik vajalikud vitamiinid, mineraalid ja kiudained olemas.

Mahlaga stressi vastu!
Mahl aitab keharakkudel kahjustavate ja stressi tekitavate hapnikuosakestega võidelda, olles väärtuslik antioksüdant. Antioksüdandid hoiavad nahka ja liigeseid vananemise, stressist põhjustatud ülepingete ja „kulumise” eest.

Mahlas rikkalikult leiduv kaalium ja naatrium aitavad stressirohkel perioodil pingeid maandada – stressis organism vajab kaaliumit ja naatriumit 2-3 korda tavalisest enam!

Stressirohketes olukordades, millele lisandub vitamiini ja päiksevalguse puudus, on ülimalt kasulik juua hommikul ja lõunal klaas täismahla, sest mahl on kordades loomulikum ja looduslikum kui tablett.

Mahl on ideaalne spordijook! (Allikas: Aeroobikatreener Helja Aas)Sportides kaotab inimene palju vedelikku ning energiat. Et vesi ei anna organismile kaloreid, tuleks koormusega treenimisel eelistada jooki, mis sisaldab sobivas koguses organismile vajalikke vitamiine ja mineraalaineid.

Puuviljamahlad (eriti õunamahl) on spordiga tegelejale sobiva koostisega. Saksamaa sporditeadlased on leidnud väga lihtsa lahenduse: õunamahl lahustatakse mineraalaineid sisaldava mineraalveega vahekorras 1:3. Selline õunamahlajook (saksa keeles – Apfelschorle) on spordiga tegelejate seas laialdaselt kasutusel ning väga populaarne.

Mahlas on üle 60 makro- ja mikroelemendi
Et puuviljades ja marjades on üle 60 makro- ja mikroelemendi, siis nende erinev kombinatsioon annab erinevatele mahladele oma toimenüansid. Kõige rohkem on täismahlades kaaliumi, mis on vajalik organismis soolade tasakaalu säilitamiseks. Kaalium aitab viia organismist vett välja, sidudes naatriumi. Kaltsiumi on rakukestades, esineb rohkem viljalihaga mahlades ja smuutides. Mikroelementidest on mahlas veel rauda, vaske, joodi, mangaani, niklit ja fluori.

Mahl soodustab loomsete valkude seedimist
Mahla sobib juua enne liha- ja kalaroogade söömist, sest mahlas olevad orgaanilised happed soodustavad loomsete valkude seedimist.

Arvestada tuleb, et hapud mahlad seovad ja viivad organismist välja kaltsiumi. Seega osteoporoosi kahtlusel tuleks mahlajoomist piirata ja suurendada kindlasti piima ja piimatoodete joomist.

Mahlad peaksid kuuluma iga inimese, eriti aga laste menüüsse.

Tasub teada, et ...
… mõõtes veresuhkru taseme tõstmise kiirust erinevate toiduainete glükeemilise indeksiga, on see glükoosil 100, valgel saial 90, õunamahlal aga 40 ja tomatimahlal suisa 38.

Mida madalam on glükeemiline indeks, seda soodsam tervisele. Sellepärast on just mahl see, mis suudab anda tõeliselt ergutava ja tervisliku stardi kogu päevale!

Allikas: www.mees.eu

 

Seotud