Maagilised idamaade ravivõtted: mille poolest on ajurveeda manuaalteraapiad erilised?

Ajurveeda on üks osa veedalikust maailmakäsitlusest, mis alati lähtub tervikust. Viimane on oluliselt suurem kui oskame ja suudame igapäevaelu kontekstis hoomata. "Ajurveeda kõige esmane eesmärk on saavutada tasakaal ja justnimelt igapäevaelu kontekstis", ütleb Põlistarkuste ja Rahvaravi Kooli ajurveeda lektor ja praktilise ajurveeda edendaja, Kaja Keil. "Üks minu õpetajatest Dr. Ramadas tuletab alati meelde, et jooga algab sealt, kus ajurveeda lõpeb ja Vedanta algab sealt, kus jooga lõpeb", lisab Kaja. Kuigi sõsarteadused, on neil suures plaanis omaette erinevad eesmärgid. Ajurveeda konteksti sobib aga suurepäraselt siinmail tuntud ütlus: "terves kehas terve vaim".

Tänapäeva kiires ja efektiivust taga nõudvas ühiskonnas on meil kõigil aeg ajalt stress. Erinevad massaažid ja manuaalteraapiad on tõhus vahend selle maandamiseks ning kuuluvad ka tervendamisel ajurveeda “raudvara” hulka. Enamasti on neist siinmail tuntud sooja õliga kogukeha massaaž abhyanga ja kindlasti ka shirodara (sooja õli pidev vool otsmikule, millele eelneb põhjalik pea ja õlapiirkonna massaaž). Mõlemad on väga põhjalikud protseduurid ning algupäraselt mitte eraldiseisev teraapia vaid üks osa sügavast puhastusteraapiast, mida nimetatakse pancahkarmaks. Tänapäeval võib mõlemat leida juba pea igast spa hoolitsuste nimekirjast. On need siiski mõeldud kõigile?

Ajurveeda manuaalteraapiad ei piirdu ainult õlimassaažiga. Igat inimest vaadatakse alati nii tasakaalustamise kui raskematel juhtudel ka tervendamise kontekstis kui ühtset tervikut. Näiteks, kui inimese kehas on väga palju kogunenud jääke võib rohke õliga massaaž panna need liikuma kaootiliselt või tekitada mõned kohas hoopis lisaummistust. Taolist kogukeha massaaži kasutatakse koos teiste manuaalteraapiate ning eelnevate või järgnevate protseduuridega koos, mis piltlikult öeldes aitavad jääkide voo liikumist “kontrolli all hoida”.

Nahk on inimese kõige suurem seedeorgan ning sõna otseses mõttes ka suhtlusorgan välismaailmaga, millel on muuhulgas ka oluline kaitsefunktisoon. Ajurveeda manuaalteraapiad lähtuvad kõigist neist aspektidest võttes alati lisaks arvesse inimese individuaalsust. Samuti on võimalik läbi naha ja puudutuse väga efektiivselt mõjutada inimese psüühikat. On ju puudutus üks viiest tunnetusvahendist milliste läbi tajume ning tõlgendame meid ümbritsevat reaalsust.

Kaks olulist asja, mis teeb ajurveeda manuaalteraapiad eriliseks?

Igale oma tööriist! Tulenevalt individuaalsetest vajadustest (kehatüüp, stressiseisund, jääkide kogus kehas, ajafaktor) on ajurveedas kasutusel väga erinevad vahendid puudutuse mõju süvendamiseks. Kuigi näiteks sooja seesamiõliga massaaži võib nimetada ajurveeda manuaalteraapiate kuningaks, ei sobi see mitte alati kõigile ja mitte alati igas olukorras. Mida veel kasutatakse:

  • – erinevat tüüpi õlid ja nende segud, sh meditsiinilised
  • – ürtide ja taimede (vee, piima, jne baasil) keedused
  • – mitmesugused kuivad pulbrid
  • – ürtide ja droogide kotikesed
  • – siidi- või puuvillakindad
  • – higiboksid.

Terapeudi teadlikkus!

Teiseks ja mitte vähem oluliseks kriteeriumiks on terapeudi enda teadlikkuse tase ja energeetika. Iga tema enda mõte ja tunne mõjutab sõna otseses mõttes kliendi peenkeha. Seda eriti näiteks marmateraapia puhul, milline on aga juba täiesti omaette teadus ning millega tegelemine on iidsete tarkuste kohaselt vaid väga kogenud terapeudi pärusmaa. Siin mõjutatakse läbi puudutuse elulisi energiakeskuseid ehk marmapunkte. Need on justkui teede ristumise kohad, mille läbi on võimalik muuhulgas ligi pääseda inimese psüühikale ja vabastada mustreid, millised takistavad energia vaba voolu ning on lõppkokkuvõttes ka haiguste põhjustajaks. Näiteks on Iidsetes ürikutes väga selgelt öeldud:” … marmateraapiaga on lubatud tegeleda küpsel, iseendaga harmoonias ja tasakaalus oleval inimesel, kes on täielikult vaba vihast, kadedusest ja täiesti teadvel”.

Teksti koostas: Kaja Keil, Põlistarkuste ja Rahvaravi Kooli ajurveeda lektor (www.tarkustekool.ee), praktilise ajurveeda edendaja (www.praktiline-ajurveeda.ee)

11. oktoobril 2019 algab Põlistarkuste ja Rahvaravi Koolis põhjalik 8 moodulist koosnev ajurveeda manuaalteraapiate kursus. Vaata lähemalt siit: www.tarkustekool.ee

Seotud