Lõpuks ometi – tervislik alternatiiv suhkrule!

Lõpuks on leitud alternatiiv suhkrule. Stevia rebaudiana Bertoni ehk Paraguai suhkruleht on ainus 100% looduslikku päritolu kalorivaba suhkruasendaja.

Kuidas Steviat kasutatakse?

Steviat kasutatakse sarnaselt suhkru ja suhkruasendajatega.
Toidu ja jookide magustamiseks sobivad värsked lehed, kuivatatud lehed ja tööstuslikult toodetud ekstraktid (valge pulber). Kõigist eelnimetatud saadustest on võimalik valmistada vee või alkoholi baasil kontsentraate, mida on mugav kasutada. Stevia maitseomadused küpsetamisel, keetmisel ja külmutamisel ei muutu. Tänu antibakteriaalsetele omadustele ei lähe steviaga maitsestatud toidud ja joogid käärima.

Jaapanis on stevia magusainena kasutusel juba aastakümneid – 40% toiduainetööstustes kasutatavast magusainest saadakse suhkrulehest. Stevia on laialt levinud kõikjal Aasias ja Lõuna-Ameerikas, kus seda kasutatakse marinaadides ja salatikastmetes, karastusjookide valmistamisel, taimeteedes, küpsetistes jne.
Tänu taimes sisalduvate ainete ainulaadsele kooslusele kasutatakse steviat ka mitmete haiguste leevendamiseks ja ennetamiseks. Teaduslikku tõendust stevia raviomaduste kohta veel napib.

Mis maitsega Stevia on?

Lehtedest saadud kontsentraadid ja ekstraktid on kuni 300 korda magusamad kui suhkur. Kõige vähem magusad on värsked ja kuivatatud lehed. Stevia magusus avaldub mõnevõrra aeglasemalt kui suhkrul aga kestab pikemat aega. Stevial on suhkruasendajatele omane nõrk kõrvalmaitse. Uue maitsega harjumiseks võib steviat esialgu kasutada koos suhkruga (asendades vaid osa suhkrust Steviaga).

Kuidas mõjub Stevia tervisele?

Käesoleval suvel tunnistas Euroopa Toiduohutusamet stevia tervisele täiesti ohutuks. Peamised hirmud olid seotud võimaliku vähkkasvajaid soosiva ning reproduktiivvõimeid pärssiva toimega.
Stevia on sobivaim magustaja ülekaalulistele, kuna ei anna kaloreid ning ei mõjuta veresuhkru taset. Samas pakub stevia tervislikku ja 100% looduslikku alternatiivi kõigile magusaarmastajatele, sh lastele, kelle ainevahetusele ja hammastele võib liigne suhkrutarbimine pikas perspektiivis halvasti mõjuda.

Maailma Terviseorganisatsioon kutsus juba viis aastat tagasi üles aktiivsemalt uurima ning kasutama taime tervistavaid omadusi. Arvatakse, et tervistava toime saladus peitub lehtedes sisalduvate ainete võimes takistada bakterite ja teiste mikroorganismide kasvu ja paljunemist, nii nahal kui ka seedesüsteemis.
Stevia tervistavat mõju on uuritud järgmiste haiguste korral: kõrge vererõhk, suu- ja hammaste haigused, maohaavad, kõrvetised, häired seedeelundkonnas, südamehaigused, diabeet, hüperaktiivsus, tähelepanuhäired, pea- ning näonahaga seotud probleemid jt.

Kas Stevia on legaalne?

Stevia on toiduainena riiklikult tunnustatud paljudes Aasia ja Ameerika riikides. Euroopa Liidus on alates 2. detsembrist 2011 lubatud stevia lehtedes sisalduvate magusainete (ingl steviol glycosides; E960) kasutamine toidu lisaainena sarnaselt teistele suhkruasendajatele. Värske või kuivatatud taime müümine toiduainena pole ametlikult lubatud. Ometigi müüakse kuivatatud stevia lehti kõikjal Euroopa Liidus kosmeetikatoote nime all – nt suuloputusvee toorainena. Eestis on Stevia kuivatatud lehed ja kontsentraat saadaval ökopoodides.

Kas Steviat saab ise kasvatada?

Steviat on võimalik Eestis kasvatada üheaastase taimena suveperioodil ja aastaringselt köetavas kasvuhoones või toas. Lehtede kasvuks ja magusaine tootmiseks vajab taim küllaldaselt valgust ja niiskust ning seetõttu on võimalik Eesti tingimustes lehesaaki koguda vaid suveperioodil. Talveks taime elutegevus praktiliselt peatub, kuid käivitub kevadel valguse ja soojuse mõjul uue hooga. Stevia seemned on saadaval Seemnemaailmas. Kuna seemned idanevad suhteliselt halvasti, on lihtsam taime paljundamine pistikute abil, mis juurduvad praktiliselt 100%. Eestis kasvatatud taimi on võimalik osta mais-juunis, andes oma soovist märku aadressilstevia.eesti@gmail.com.

Autor Kristi Liiv

Seotud