Loomakaitsjad üle Euroopa kutsuvad Euroopa Komisjoni presidenti üles toetama demokraatiat

Loomakaitseorganisatsioonid, sh Loomus, ja ka loetud Euroopa Parlamendi liikmed kogunesid Brüsselis Berlaymonti hoone ette ja kutsusid Euroopa komisjoni president Ursula von der Leyeni üles avalikustama lubatud täielikke ettepanekuid loomade heaolu käsitlevate õigusaktide kohta.

2020. aastal võttis Euroopa Komisjon (EK) kohustuse vaadata läbi loomade heaolu käsitlevad õigusaktid osana „Talust taldrikule“ strateegiast, kuid kuna poliitilise ametiaja lõpuni on jäänud vaid loetud kuud, teatas Euroopa Komisjon, et avaldab vaid ühe neljast, täpsemalt loomade transporti mõjutava ettepaneku, jättes miljonid loomad kaitseta ja kodanike üleskutsed tähelepanuta. Kuna kehtivaid õigusakte ei ole üle kahe aastakümne läbi vaadatud, on kehtivad eeskirjad aegunud ja ebapiisavad, et tagada ka elementaarne loomade heaolu Euroopas.

Lubatud ettepanekute hulgas peaks Euroopa Komisjon avalikustama oma tegevuskava puuride järkjärguliseks kaotamiseks, vastuseks 1,4 miljonile kodanikule, kes on nõudnud nende keelustamist läbi kodanikualgatuse „End the Cage Age“ ehk „Lõpp puuriajastule“. Eestis aitas allkirju koguda Loomus.

„Euroopa, sh Eesti, kodanikud on rääkinud ja vastutustundetu on neid ignoreerida. Viimane aeg on aegunud ja puudulik loomakaitse tuua tänapäeva,“ kommenteeris Loomuse kommunikatsioonijuht Farištamo Eller, kes esindas üritusel Eestit. „Puurivabadus on oluline vaheaste, et panna asjad kiiresti õiges suunas liikuma. Vägivald, mida loomad igapäevaselt taluvad, ei tohi olla toidusüsteemi toimimise alus.“

Viimaste nädalate jooksul on üle 600 teadlase, üle 100 Euroopa Parlamendi (EP) liikme ja kuni 50 000 kodaniku kutsunud Euroopa Komisjoni presidenti üles vastama eurooplaste nõudmistele ja esitama ettepanekuid. Avaliku kirja üleskutsega saatis von der Leyenile Euroopa Parlamendi loomade heaolu ja kaitse fraktsioonidevaheline töörühm, kuhu kuuluvad ka Marina Kaljurand ja Urmas Paet.

Üritusel osalesid EP liikmed Tilly Metz (Rohelised/EFA, LU), Anja Hazekamp (Vasak, NL), Niels Fuglsang (S&D, DK), Michal Wiezik (Renew Europe, SK), Thomas Waitz (Rohelised/EFA, AT), Manuela Ripa ( Rohelised/EfA, DE), Petras Auštrevičius (Renew Europe, LT), Francisco Guerreiro (Rohelised/EFA, PT), Caroline Roose (Rohelised/EFA, FR), Martin Hojsík (Renew Europe, SK) ja Martin Buschmann (NA, DE).

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.