Küüslauk on meie kultuuriruumis vanim teadaolev raviomadusi omav taim; ka “imerohuks” kutsutud taim on lahenduseks kõigele – nohust katkuni.
Küüslaugu kasutamise alguseks Inglismaal loetakse aastat 1548. See taim kuulub Alliaceae perekonda, mis koondab veel selliseid köögivilju nagu sibulad, porrulauk, murulauk ja šalottsibul. Ladina keeles on küüslauk Allium sativum.
Mis on küüslaugu peamine koostisosa, mis muudab ta nii võimsaks taimeks? Vastus on väävli ja flavonoidide kombinatsioon haiguse vastu võitlemiseks. Küüslaugus on erinevaid väävliühendeid, mis annavad küüslaugule tema iseloomuliku terava lõhna ja tugeva maitse. Küüslaugus leiame ka vitamiine B1, B6 ja C ning olulisi toitaineid nagu kaltsium, mangaan, fosfor, trüptofaan ja vask.
Mille puhul ja kuidas seda imerohtu tarvitada?
Looduslik antibiootikum
Väävli aktiivne toimeaine allitsiin on tuntud oma antibiootikumilaadsete omaduste poolest. Seda kemikaali toodetakse, kui küüslauku kas hakkida või närida. Allitsiin ei tapa ainult mikroobe, vaid ka pärsib organismis nende arengut – 1 mg allitsiini tõhusus võrdub 15 standard ühiku penitsilliiniga.
Immuunsuse käiviti
Antioksüdandi omadustega küüslauk aitab säilitada tugevat immuunsüsteemi. Tema toime aktiviseerib organismis selliseid immuunsüsteemi rakke nagu T-lümfotsüüte ja makrofaage, mis aitavad tugevdada organismi kaitsevõimet.
Ideaalne vererõhu stabilisaator
Ameerika Ühendriikides, kus keskmiselt 50 miljonit inimest kannatavad kõrge vererõhu all, läbiviidud uuringud tõestavad, et küüslauk aitab verelibledel vabastada gaasilist vesiniksulfiidi H2S, mis aitab veresooni laiendada ja kontrollib ka vererõhku.
Küüslauk vähendab kolesteroolitaset, mis aitab samuti vererõhku hoida.
Vähendab südame-veresoonkonna haigustesse haigestumist
Üheks küüslaugu kasulikumaks omaduseks on tema põletikuvastane toime. On teada, et ta kaitseb veresoonte põletiku ning oksüdatiivse stressi eest. Reaktiivse hapniku molekulid põhjustavad limaskesta veresoonte kahjustumist, mis suurendab meie keha riski haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse, näiteks ateroskleroosi ja infarkti, samuti oksüdatiivne kahju võib põhjustada ka põletikke ja veresoonte ummistumist – seda probleemi aitab lahendada küüslaugus sisalduvad ainulaadsed väävliühendid.
Küüslaugus sisalduv B6-vitamiin kaitseb samuti südamehaiguste eest, alandades organismis homotsüsteiini taset, mis muidu võib otseselt kahjustada veresoonte seinu. Küüslaugul on ka sarnaselt aspiriinile verd vedeldavad omadused.
Hoiab ära vähki
Küüslauk liigitatakse vähivastase toidu hulka ja on avastatud tema kasulikkus, ravides peaaegu kõiki vähivorme, va eesnäärme- ja rinnavähki, kui teda võtta iga päev. Kui küüslauku võetakse ainult paar korda nädalas, siis ta ravib ainult kahte tüüpi vähki – neeru- ja pärasoolevähki.
Nohuravim
Külmetushaiguste põhjuseks on peaaegu 200 viirust. Viirusevastane ühend allicin aitab ravida neid külmetushaigusi põhjustavaid viiruseid. Uuringud tõestavad, et küüslaugu mõju on tõhusam, kui tema võtmisega alustada enne infektsiooni kinnipüüdmist. Samuti on tõestatud, et ta vähendab ka külmetushaigustest toibumise kestvust. Külmetuse esimeste märkide saabudes kas närida 4 küünt toorest küüslauku või lisada need oma supi sisse.
Küüslauk kui valuvaigisti
Küüslauk on väga kasulik artriidist põhjustatud valu leevendamisel. Putukahammustuste ja skorpionide hammustuse puhul saab kergendust, kasutades lokaalselt küüslaugu mahla. Samuti võib kasutada küüslaugumahla segatuna soolaga lokaalselt verevalumite ja nikastuste korral.
Kiire vahend hambavalu korral
Lõigatud küüslauguküünt hõõrudes oma valutavate hammaste ja igemete juures, kaob valu mõne aja pärast.
Tõhus ravi soolatüügaste ja herpese korral
Soolatüügaste ravil tuleb värskelt purustatud küüslauguga määrida mõjutatud ala, varsti nad kaovad ja herpese ravil lõigata küüslauguküüs kaheks pooleks, süüa üks pool ning teine poolt asetada mõjutatud piirkonda.
Kuidas küüslauku tuleks kasutada?
Nagu varem mainitud, on küüslaugu tugev maitse ja terav lõhn märk sellest, et küüslaugus on rohkesti sulfiide. Nii et proovige valida selline, millel on tugev maitse ja mis on kasvanud orgaaniliselt – need on parimad.
Kaua säilitatud küüslauk on tuntud kui kõige võimsam antioksüdant. See on küüslauk, mis on viilutatud ja seejärel kaks aastat vees või alkoholis leotatud.
Maailma Tervishoiuorganisatsioon soovitab järgmist päevast annust küüslauku:
Kui ei ole teisiti ette nähtud, keskmine päevane annus on järgmine: värske küüslauk – 2-5 grammi; kuivatatud pulber – 0,4-1,2 grammi; küüslauguõli – 2-5 milligrammi; küüslauguekstrakt – 300-1000 milligrammi (tahke aine). Küüslauku tuleb võtta koos toiduga, et vältida seedetrakti ärritust.
Hea retsepti küüslaugu kasutamiseks enda tervistamiseks leiad siit: Unusta madal immuunsus ja turguta tervist selle supersegu abil
Allikas: Telegram.ee