Kust leida palaviku puhul looduslikku leevendust?

Palavik on organismi normaalne reaktsioon viiruste ja mikroorganismidega võitlemisel ning ilmub ta tavaliselt külmetushaiguste (viirushaiguste, gripi) kaasnähuna. Palavik ei ole enamasti ohtlik sümptom. Ohtlikuks võib ta muutuda lastele, vanuritele ja nõrga tervisega inimestele ning siis, kui on kestnud pikka aega. Loe, kuidas võidelda palavikuga looduslike vahenditega.

Kui palavik on üle 39 kraadi või kestab rohkem kui kolm päeva, tuleb pöörduda arsti poole.

Palaviku puhul on esmane abi piisav puhkus ja uni, samuti on vaja tarvitada rohkelt vedelikku.

Kohe soovitatakse manustada ka glaubrisoola.

Glaubrisoola esimene osa lahustada leiges vees ja siis lisada külma vett kuni 0,5 liitrini, et lahus ei oleks liiga mõru.

Glaubrisoolaga paralleelselt soovitatakse iste­vanne ja higistamisprotseduure. Higistamisprotseduuriks on kõige lihtsam kasutada toasooja vette kastetud linast riiet, mis mähitakse ümber keha, mille peale pannakse villane riie. Mõlemale kehapoolele ja jalgade juurde asetatakse kuiva lapi sisse pandud kuumaveepudelid. Abivajaja kaetakse sooja, soovitatavalt villase tekiga. Seejärel lastakse hädalisel pool tundi higistada, mähitakse ta siis kiiresti lahti ja pannakse mõneks minutiks istevanni istuma, uhtudes tal samal ajal vett üle kõhu. Protseduuri korratakse mõned korrad.

Külmatundega palavik vajab sooje jooke, näiteks astelpaju-, musta leedri-, pärnaõie-, viltjalehise angervaksa-, iisopi-, jõhvika-, mustsõstra-, vaarika- või ebaküdooniateed ja rohkelt greibi-, pohla- ja punapeedimahla. Hea on hiirekõrvaleotis, mida võib juua teena või kasutada piprana salati sees.

Mahlu võib juua niisama, aga neid võib ka soojendada. Täismehusid võiks lahjendada veega.

Kui palavikuga kaasneb ülekuumenemine (tugev kuumatunne), tuleb toaleige veega niisutatud käte­rätik panna välissuguelunditele ja soojaveepudel jalgade alla. See hoiab vereringe toimimas, ei teki taaskülmetumise ohtu.

Väga ekstreemsetel palavikujuhtudel (üle 40 kraadi) on tõhusaks esmaabiks jahe vann või külma veega ülekastmine. Kui palavik ei ole eluohtlik, aga on siiski väga kõrge, on hea keerata palavikuhaige toasoojas vees niisutatud linadesse ja katta seejärel sooja tekiga. Sarnaselt eelneva abinõuga: soojaveepudel jalgade alla, et mitte külmetuda.

Alati on hea panna haige laubale külm ja märg lapp, mida aeg-ajalt uuesti jahutada.

Hästi mõjub jalatalla alla ja rinnale hanerasva määrimine. Kopsude piirkonda ja väikelastele jalatalla alla võib panna soojad poolhautatud sibulapadjakesed.

Hea vahend on viinasokid, mida kasutatakse siis, kui käed-jalad on kuumad. NB! Seda ei tohi teha, kui käed-jalad on külmad!

Mesi on haiguse puhul universaalne ravivahend, mida võib sisse võtta, meemassaaži teha, rinnale määrida. Hästi toimib salv viinast, meest ja tärpentinist, mida määrida varvaste vahele ja talla alla.

Palaviku taandamiseks on hea süüa aaloed ja sidrunit, toorelt ja ka meega. Hästi toimib ka aaloemahl.

Allikas: “Tänapäeva Kunksmoori koduapteek”

Seotud