Kuidas rääkida partneriga nii, et sind kuulataks?

Kui soovid, et sinu suhe toimiks laitmatult, siis peab selleks vahel ka vaeva nägema. Siin on olemas vajalikud abinõud selleks, et luua kahe inimese vahel ladus suhtlemine.

Ütle nii, et su partner kuuleks

Kui sa pole rahul oma partneri käitumisega, siis tahad, et ta muutuks- ja kohe! Aga see juhtub vaid siis, kui ta tahab muutuda. Ja tema tahtmine sõltub täielikult sellest, KUIDAS sa probleemi esile tood. Hädaldamise asemel pead väljendama oma soovi palvena. Ja räägi oma rahulolematusest lühidalt, kasutades saatja vastutust. Saatjana sa vastutad, et räägid viisil, mis paneb su partneri sind kuulama.

Mõned vihjed:

1. Kasuta mina-vormi (“Ma tunnen, et olen üksi“), mitte sina vormi (“Sind pole kunagi kodus“). Sina-laused tekitavad tunde hukkamõistust – ja seda need ongi! Mina-vorm ütleb partnerile, kuidas sa ennast tunned.

2. Räägi selgelt ja lühidalt. Pidev teemast kõrvalekaldumine tekitab ohu, et ujutad partneri üle üha rohkemate sõnade ja emotsioonidega, millega ta ei suuda toime tulla. Kui ujutad omapartneri sõnadega üle, siis ta tunneb, et teda rünnatakse. Ta asub kaitsesse. Siis tunned sina end ohvrina, sest tundub, et ta ei muutu iialgi. Milline nõiaring!

3. Sa tahad, et su partner reageeriks, niisiis vali korraga vaid üks asi, mida tahad väljendada, ja esita see lühidalt. Kui partner vajab rohkem informatsiooni, siis usu mind, küll ta küsib.

4. Räägi partneriga siis, kui oled rahulik. Küsi ükskõik milliselt suhteeksperdilt ja ta ütleb sulle, et üle 90 protsendi sellest, kuidas keegi su öeldu vastu võtab, sõltub sellest, kuidas sa seda edastad. Niisiis, pööra tähelepanu mis tahes mitteverbaalsetele märkidele, mida sa näitad välja, näiteks oma hääletoonile, pilgule, trummeldamisele, silmade pööritamisele, ohkamisele jne.

5. Lõpuks – ära kunagi oma partnerit kritiseeri, häbista, süüdista ega analüüsi. Saatja vastutuse kasutamine tähendab seda, et paned oskuslikult partneri oma soovide vastu huvi tundma. See suurendab võimalust,et su partner tahab reageerida. Räägi lühidalt, et su partner saaks aru, mida sa ütled. Õpi seda hästi tegema ja sa tunned, et oled saanud enda valdusesse uue supervõime. Võime oma rahulolematust väljendada viisil, mis väldib negatiivsust, on nii tähtis, et me oleme selle eraldi välja toonud kui käitumise muutmise palve. See on Imago dialoogi teistsugune vorm, millel on kaks olulist lisandit: sa võid väljendada oma rahulolematust ja esitada oma palve. Samuti kui dialoogi puhul on see lihtne ja otsekohene. Ja nagu dialoogi puhul võib see teie suhet palju muuta. Käitumise muutmise palve on viis, kuidas väljendada oma rahulolematust ja hoida samal ajal suhet turvalisena.

Sellel on kolm lihtsat sammu:

1. Lepi kokku aeg, mil oma rahulolematusest rääkida

2. Räägi oma rahulolematusest lühidalt

3. Esita oma soov

Allikas: Harville Hendrix’i ja Helen LaKelly Hunt’i raamat „Abielu lihtsad tõed – 10 tõdemust, kuidas muuta oma praegune suhe suurepäraseks“

Seotud